Wyszukaj

Podsumowanie trendów wnętrzarskich w 2023 roku

Inspiracje

W 2023 roku wnętrza stają się areną kreatywnych eksperymentów, łącząc nowoczesne podejście z tradycyjną elegancją. Od ekologicznego designu po projekty retro  – podsumowujemy najgorętsze trendy wnętrzarskie tego roku. Zobacz materiały, które królowały we wnętrzach i jakie formy cieszyły się popularnością. Zanurz się w świat personalizacji i dowiedz się, jak mieszanie stylów może stworzyć unikalne, autentyczne wnętrze. Oto podsumowanie fascynujących trendów, które definiują charakter dzisiejszych domów i mieszkań. 

Minimalizm ciągle w modzie

 

Minimalizm nadal utrzymuje mocną pozycję w świecie designu wnętrz. W 2023 roku prosta elegancja, oszczędność detali i funkcjonalność pozostają kluczowymi elementami, które definiują nowoczesne przestrzenie mieszkalne. Minimalistyczne wnętrza nie tylko emanują spokojem, ale także sprzyjają lepszemu wykorzystaniu przestrzeni, co jest szczególnie ważne w dynamicznym tempie życia. Ergonomiczne meble i przemyślane rozwiązania aranżacyjne tworzą harmonijną całość, która doskonale wpisuje się we współczesne oczekiwania estetyczne.

 

Można jednak dostrzec tendencję do przełamywania minimalistycznego ascetyzmu. Stonowana neutralna kolorystyka jest przełamywana bardziej wyrazistymi akcentami barwnymi, a niebanalne dekoracje i dodatki czy też lampy np. Salamanca od Ecostyl, lub wisząca lampa Corona, wprowadzają do minimalistycznych przestrzeni wyrafinowania.

Zaokrąglenia i obłości formy — podbijały wnętrza w 2023 roku

Źródła inspiracji dla zaokrąglonych form we wnętrzach 2023 roku są niezwykle zróżnicowane. W przyrodzie obserwujemy zaokrąglone kształty w formie kamieni uformowanych przez wodę, płynnych kształtów chmur, czy miękko wygiętych gałęzi drzew. To organiczne piękno wpływa na projektantów, inspirując ich do tworzenia mebli i dodatków, które odzwierciedlają tę harmonię. Miękkie linie są chętnie stosowane w designie przemysłowym, a ich inspiracji można poszukiwać także w stylu modernistycznym.

 

Niezależnie, jakie jest ich źródło, nie można ukrywać, że wnętrza przybrały nowy wymiar dzięki wszechobecnym miękkim liniom. Ten trend nie tylko wprowadza do pomieszczeń delikatność, ale także łagodzi surowość minimalistycznych aranżacji. Sofy i fotele o miękkich kształtach jak fotel Bivona zachęcają do wypoczynku. Również meble i dodatki o organicznych formach, jak komoda Philou, czy okrągłe stoliki stały się znakiem rozpoznawczym nowoczesnych przestrzeni. Zaokrąglenia dodają przytulności, łagodząc ostre linie i tworząc subtelny balans między funkcjonalnością a estetyką.

Ożywcze akcenty kolorystyczne

Ożywcze akcenty kolorystyczne to kluczowy element wnętrzarskich kompozycji w roku 2023, dodające energii do przestrzeni mieszkalnych. Nic dziwnego skoro na kolor roku Instytut Pantone wybrał Viva Magenta.

W sezonie 2023 designerska paleta kolorów ukazuje się w pełnym blasku, zaskakując nietypowymi kombinacjami i intensywnymi odcieniami. Ożywcze kolory, takie jak soczysta zieleń, energetyczne odcienie niebieskiego czy intensywne odcienie żółtego i pomarańczy, pełnią funkcję nie tylko dekoracyjną, ale także wpływają pozytywnie na nastrój mieszkańców. Artyści i projektanci sięgają po inspiracje zarówno z natury, jak i z nowoczesnej sztuki, kreując unikalne aranżacje, w których kolor staje się ekspresyjnym narzędziem wyrażania stylu i indywidualności.

 

Warto jednak podkreślić, że wyraziste kolory stanowią jedynie ożywczy dodatek do utrzymanych w neutralnej kolorystyce wnętrz. Może mieć on formy barwnych tekstyliów np. zasłon, dywanów, czy  tapet w barwne wzory umieszczanych na jednej ścianie, czy też pojedynczych mebli, jak narożnik Emotion od Kler w słoneczno-żółtym kolorze.

Trendy w 2023 roku — powrót PRL

Powrotu do estetyki PRL znalazł swoje miejsce również w aranżacji wnętrz w 2023 roku, przynosząc ze sobą nutę nostalgii i unikatowego stylu. Charakterystyczne dla tego trendu są meble i dodatki inspirowane designem lat 60., 70. i 80. XX wieku lub pochodzące z tamtych czasów.

Kolorowe wzory, modne w tamtych czasach, powracają na tkaninach i tapetach, nadając wnętrzom radosny i ekspresyjny charakter. Wybór mebli o prostych formach, często wykonanych z drewna, odzwierciedla funkcjonalność i minimalizm tamtych lat. Doskonałym przykładem są „meblościanki”, wracające do łask, czy też fotele nawiązujące do dawnych modeli np. Fotel Divo od Dot Desing.

 

W aranżacji wnętrz inspirowanej PRL-em pojawiają się również charakterystyczne dodatki, takie jak lustra w ramach w złotej kolorystyce, lampy o oryginalnych kształtach czy kolorowa ceramika i szkło. Mogą być to zarówno współczesne produkty inspirowane tamtymi czasami np. zegar Nextatime Vinyl Tap, jak i zdobywane na targach staroci lub aukcjach dodatki popularnych projektantów np. szkło Zbigniewa Horbowego. Dzięki temu wnętrza nawiązujące do tamtego okresu emanują przytulnością i ciepłem, a jednocześnie ożywczym duchem lat minionych.

 

Moda na retro w aranżacji wnętrz to nie tylko odwołanie do przeszłości, lecz także możliwość tworzenia unikalnych, personalizowanych przestrzeni, które łączą w sobie urok minionych dekad z nowoczesnym podejściem do designu. Chcesz wiedzieć, jak to zrobić? Sprawdź nasz poradnik, Jak urządzić wnętrze w stylu retro.

Powrót do natury — ekologicznie i klasycznie

W roku 2023 trend powrotu do natury stanowi kierunek, który jednocześnie celebruje tradycyjne elementy oraz promuje zrównoważone, ekologiczne podejście do designu wnętrz. Mieszkania nabierają charakteru dzięki wykorzystaniu naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień czy rattan, które nie tylko dodają ciepła, ale także wprowadzają do przestrzeni poczucie harmonii z otaczającym światem. Dodatkowo, rosnące zainteresowanie ekologicznym designem przekłada się na popularność mebli i dodatków wykonanych z materiałów pochodzących z odnawialnych źródeł.

 

Warto również zaznaczyć, że trend powrotu do natury nie ogranicza się jedynie do wykorzystania materiałów, ale obejmuje również kolorystykę inspirowaną otaczającym nas środowiskiem. Paleta zieleni, brązów, beżów i innych naturalnych tonacji dominuje, tworząc atmosferę sprzyjającą relaksowi i wyciszeniu.

 

W styl powrotu do natury doskonale się wpisują lampa podłogowa Dani i lampa wisząca Sigvard od Jysk z abażurami wykonanymi z bambusa w naturalnym kolorze oraz ławy i stoliki z blatami z litego drewna od Wood Interior.

Biophilic Design — zdrowe i przyjazne środowisko, dzięki przyrodzie

Nurt powrotu do natury w 2023 roku uwidocznił się jeszcze mocniej w koncepcji projektowej Biophilic Design. Zakłada ona integrowanie elementów natury i środowiska naturalnego w przestrzeniach życiowych i komercyjnych. Ideą tego podejścia jest stworzenie harmonijnego środowiska, które sprzyja zdrowiu, dobrej kondycji psychicznej i ogólnemu samopoczuciu poprzez bliski kontakt z przyrodą.

 

Biophilic Design cechuje się

 

  • zastosowaniem roślin we wnętrzach, zarówno w postaci tradycyjnych doniczkowych, jak i ściennej zieleni, w tym celu można wykorzystać ciekawe osłonki doniczkowe, czy nowatorskie lampy Lank, które mogą służyć za kwietnik;
  • stosowanie we wnętrzach naturalnych materiałów głównie drewna i kamienia;
  • maksymalne wykorzystanie naturalnego światła poprzez odpowiednie rozmieszczenie okien i przeszkleń.

 

Biophilic Design ma na celu stworzenie przestrzeni, która odzwierciedla ludzką potrzebę kontaktu z naturą, co przekłada się na poprawę samopoczucia, kreatywności, a nawet efektywności pracy. To podejście jest szczególnie ważne w kontekście urbanizacji i coraz częstszego oddalania się od naturalnego środowiska.

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, jak wprowadzić do swojego domu rośliny doniczkowe, zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami – Poradnik zielonego entuzjasty.

Marmur wraca na salony

Marmur, klasyczny i ponadczasowy materiał, powraca na salony wnętrzarskie, zdobywając serca projektantów i mieszkańców. Jego elegancja i naturalna estetyka stają się centralnymi punktami w aranżacji nowoczesnych przestrzeni. Od kuchni po łazienki, marmur znajduje zastosowanie w różnych obszarach, dodając im luksusowy charakter. Marmurowe blaty, podłogi, ściany czy detale mebli wykonane z tego kamienia wzbogacają wnętrza subtelnym błyszczącym połyskiem i unikalnymi wzorami. Ponadto, różnorodność dostępnych odcieni marmuru pozwala dostosować go do różnych stylów aranżacyjnych, od klasycznych po minimalistyczne.

 

W naszej Galerii Wnętrz Domar znajdziesz wybór marmurowych blatów do mebli i wykończeń z tego pięknego kamienia od takich firm jak: Korner Design i FabrykaBlatow.pl by Stone Trade.