Wyszukaj

Żegnaj Veri Peri, witaj Viva Magenta!

Inspiracje

Nowy kolor roku Viva Magenta 18-1750 Pantone to „odcień zakorzeniony w naturze, wywodzący się z rodziny czerwieni i wyrażający nowy sygnał siły, odważny i nieustraszony, pulsujący kolor, którego żywiołowość sprzyja radosnemu i optymistycznemu świętowaniu, pisaniu nowej historii”. Łączy ciepłe i zimne odcienie, przeszłość z teraźniejszością, realne z wirtualnym. Co ciekawe, do wyboru tego koloru przyczyniła się także sztuczna inteligencja.

Viva Magenta to kolor łączonych przeciwieństw – nawiązuje do najżywszej i najtrwalszej naturalnej czerwieni czyli czerwieni koszenilowej, ale także do fioletowych odcieni magenty z XIX w, sztucznie otrzymanej z aniliny.

Według ekspertów Instytutu Pantone to kolor eksperymentatorów łączących ludzką kreatywność i sztuczną inteligencję. Jest to także kolor, według Laurie Pressman, wiceprezeski Pantone, wyrażający pragnienie optymizmu, nieszablonowego myślenia, łączenia natury i innowacji technologicznych aby tworzyć lepszy świat.
„Żyjemy w czasach, w których tak wielu ludzi zachowuje się asertywnie; to jest to, czego potrzeba, aby iść naprzód. Potrzebujemy odwagi, brawury, ale szukamy czegoś, co promuje radość i jest zabawne. Obecne życie jest niekonwencjonalne i stanowi wyzwanie pod wieloma względami – myślę, że szukamy rzeczy, które pomogą nam uciec.”