Wyszukaj

PORADNIK ZIELONEGO ENTUZJASTY – część 1

Porady

Wszystkie rośliny wpływają pozytywnie na naszą kreatywność, relaks i koncentrację. Ale wśród kwiatów doniczkowych, które możemy zaprosić do naszego domu, są również takie, które dodatkowo wpływają zbawiennie na nasze zdrowie – oczyszczają powietrze w pomieszczeniach i wytwarzają niezbędny nam do życia tlen.

Wśród nich są bardzo popularne w Polsce paprocie, które świetnie sprawdzają się w każdym pomieszczeniu. Kolejną rośliną poprawiającą jakość powietrza w domu jest aloes. Wytwarza on tlen nie tylko w dzień, ale także nocą. Dlatego warto znaleźć dla niego miejsce w sypialni, najlepiej blisko łóżka. Dodatkowo od lat znane są też lecznicze właściwości aloesu, który można przyłożyć na ranę czy oparzenie. Obok niego w sypialni dobrze jest postawić sansewierię zwaną też wężownicą. Jej obecność w sypialni dotlenia ją, oczyszcza powietrze z toksyn i ułatwia zaśnięcie, zapewniając głęboki zdrowy sen.

***

Kolejnymi bardzo pożytecznymi roślinami są między innymi skrzydłokwiaty, begonie i draceny będące naturalnymi zielonymi filtrami. Oczyszczają one powietrze z formaldehydów obecnych na przykład w farbach, którymi maluje się ściany, w klejach stolarskich a także w spalinach samochodowych.

***

Podobne działanie mają także zielistki i chamedory. Z kolei rademachery podobne do sadzonek pomidora, wyłapują z powietrza dym tytoniowy. Naturalnymi filtrami powietrza są także bluszcze. Z kolei rapis oczyszcza powietrze z amoniaku, który w naszych domach ulatnia się między innymi z barwionych tekstyliów, barwników i detergentów.
Trzeba jednak liczyć się z tym, że wiele z roślin oczyszczających powietrze może poważnie zaszkodzić w razie połknięcia. Mowa tu na przykład o wymienionych wcześniej skrzydłokwiatach czy bluszczach. Dlatego wybierając dla nich miejsce, należy stawiać je na tyle wysoko, aby nie sięgnęły do nich dzieci i zwierzęta domowe. Więcej na temat trujących roślin w kolejnym odcinku naszego cyklu.

Za cenne, zielone porady dziękujemy Pani Kasi Gałandziej z firmy Parapet – rośliny i doniczki. I, oczywiście zapraszamy do Pani Kasi na stoisko na 1 poziomie po kolejne roślinne cuda.