Wyszukaj

Jak urządzić wnętrze w stylu retro

Porady

Styl retro zarówno we wnętrzach, jak i w modzie nawiązuje do klasycznych, modnych i popularnych wzorów z lat 60 i 70 XX wieku. Aranżacje w stylu retro w ostatnich latach zaczęły zyskiwać na popularności, a polskie meble z tego okresu są poszukiwane i wybierane zarówno do mniejszych mieszkań, jak i dużych domów. Skąd taka popularność tego stylu? Czy powrót do tamtej stylistyki podyktowany jest jedynie sentymentem? Przekonajmy się!

Czym wyróżniał się styl aranżacji wnętrz na przełomie lat 60-70?

Lata 60 i 70 to czas, w którym zarówno w Polsce, jak i innych krajach Europejskich powstaje całkowicie nowa architektura, zapełniająca przestrzenie powstałe w wyniku powojennych zniszczeń. Dominuje styl modernistyczny – prosty i praktyczny. Mieszkania nie były duże, za to miały być funkcjonalne, a projekty mebli, były dopasowane do powstających wtedy mieszkań.

W pomieszczeniach z tamtych czasów dominowały mocne akcenty kolorystyczne, tapety i zasłony w geometryczne lub kwiatowe wzorypodłogi wykończone drewnem oraz meble jednocześnie funkcjonalne i przyciągające wzrok. Wykonane z drewna i pokryte grubą warstwą błyszczącego lakieru, miały oryginalny wygląd i były niezwykle trwałe. Cechowały się prostymi liniamiharmonijnymi kształtamilekkości nadawały im wysokie nóżki. To właśnie meble z tamtego okresu zdobyły serca współczesnych młodych pokoleń.

Mistrzowie polskiego designu czasów PRL – poznaj kultowe meble, które budzą zachwyt do dziś

Meble z lat 60 i 70 wzbudzają zachwyt do dziś, można je znaleźć w małych mieszkaniach i obszernych, nowoczesnych apartamentach. To nie wszystko. Kultowe modele, które powstały w tamtym okresie, są prezentowane również na wystawach muzealnych w Polsce i za granicą.

Fotele z lat 60 i 70– twórcy w swych projektach połączyli elegancki design z komfortem użytkowania, wśród najpopularniejszych modeli warto wymienić;

 

Fotel 366 Józefa Chierowskiego – stał się ikoną polskiego designu lat 60.

Wykonany z drewna i elementów tapicerskich był nieduży i wygodny,

stanowi świetny dodatek do różnych wnętrz.

Fotel typ 300-199 Henryka Lisa – pieszczotliwe określany mianem „Lisek”, produkowany od końca lat 60.

Nieco większy od fotela 366, również był wykonany z drewna i wygodnych, ale niezbyt miękkich elementów tapicerskich.

Krzesła z czasów PRLwciąż królują w wielu Polskich domach i tak jak fotele, są zarówno wygodne, jak i zwracają uwagę swą formą, warto wspomnieć tu między innymi:

 

Krzesła 200-190 Romualda Hałasa z początku lat 60.

Wykonane z wysokiej, jakości drewna, są smukłe a zarazem wygodne,

dzięki miękkiemu siedzisku i łukowato wygiętym tapicerowanym oparciom na plecy.

Krzesła typ 200-203 Juliusza Kędziorka wyróżniają się charakterystyczną formą elementów łączących oparcie i siedzisko,

które nawiązują do skoczni narciarskiej w Zakopanem.

O ich historii można posłuchać w podcaście Krzesło Skoczek z narciarstwem w tle.

Komody i regały produkowane w PRLcechują się solidnością, pojemnością oraz formą. Te praktyczne meble ułatwiały przechowywanie niezbędnych rzeczy, jednocześnie nie przytłaczając przestrzeni.

 

Świetnym przykładem jest komoda jamnik z serii Violetta projektu Wacława Leśniewskiego.

Długa, głęboka na wysokich nóżkach, elegancka i pakowna z miodowym fornirem.

 

Z czasami PRL nieodzownie kojarzą się nam regały i meblościanki, królujące szczególnie w małych wnętrzach.

Meblościanka Bogusława i Czesława Kowalskich– czyli meblościanka Kowalskich, to nie tylko szafki i półki, lecz także miejsce na składane łóżko i stół.

To praktyczne rozwiązanie pozwalało na zaoszczędzenie przestrzeni. Dziś „Meblościanki” wracają do łask, o czym możesz przeczytać w tym artykule

https://domar.pl/porady-inspiracje/inspiracje/mebloscianki-wracaja-do-lask/.

Nie wszystkie projekty ówczesnych twórców weszły do masowej produkcji, co nie znaczy, że nie wyróżniały się ciekawym wyglądem i funkcjonalnością. Doskonałym przykładem jest fotel RM58 z 1958 roku z pracowni Romana Modzelewskiego, który był ciekawym eksperymentem wykorzystania tworzywa sztucznego. Jeden z prototypowych modeli trafił do kolekcji Victoria and Albert Museum w Londynie. Dopiero w latach 2000. Wprowadziła go do produkcji firma VZOR. Więcej na temat tego ciekawego fotela dowiesz się  w naszym podcaście RM58 czyli słynny Roman Modzelewski.

Jak urządzić salon w stylu retro?

Aranżacja wnętrza w stylu retro nie oznacza duplikowania tamtego stylu. Współczesna wnętrza łączą nowoczesność z elementami z minionych czasów. Jak stworzyć klimat PRL tak, by nie trącił myszką?

Warto zacząć od podstaw, czyli w tym wypadku podłogi. Nierozerwalnym elementem wnętrz z tamtych czasów był drewniany parkiet ułożony w jodełkę, cegiełkę lub drabinkę. Nadadzą one pomieszczeniu przytulnego klimatu. Ściany warto pozostawić w jasnych, neutralnych kolorach, takich jak biel, czy jasny szary, dzięki czemu będą stanowić doskonałe tło do mebli i kolorowych dodatków. Można je urozmaicić tapetą w intensywnych barwach w geometryczne lub kwiatowe wzory położoną na jednej ścianie, lub jej fragmencie. Nie wolno jednak przesadzać, by nie przytłoczyć przestrzeni i nie stworzyć wrażenia chaosu.

W salonie w stylu retro trzeba zwrócić szczególną uwagę na wybór mebli. Sofa lub kanapa oraz fotele z elementami z drewna nie mogą być zbyt przytłaczające. Podobnie jak stolik czy komoda. Możesz sięgnąć do dostępnych w różnych miejscach oryginałów, musisz jednak się liczyć z tym, że mogą wymagać renowacji lub ich cena będzie wysoka. Aranżacja wnętrza z takimi meblami, będzie stanowić duży koszt. Możesz zdecydować się jednak na inne rozwiązanie, połączyć jedną lub dwie wybrane „perełki” z tamtych czasów np. fotel, lub komodę ze współczesnymi meblami inspirowanymi wzornictwem z PRL.  Wspólnie stworzą spójną i harmonijną przestrzeń.

Projektując wnętrze w stylu retro, nie można zapomnieć o dodatkach i dekoracjach. Lampy z prostymi, abażurami z metalu lub tworzywa sztucznego w różnych kolorach, plakaty i grafiki oraz ceramika i szkło nadadzą wnętrzu wyjątkowego klimatu. Warto pamiętać, że to właśnie szkło artystyczne i prasowane dominowało we wnętrzach z tamtych czasów a nazwiska takich projektantów jak Horbowy, Sadowski, Drostowie, czy Słuczan-Orkusz dziś wzbudzają zachwyt i zainteresowanie wielu kolekcjonerów.

Meble inspirowane wzornictwem czasów PRL

Jeśli szukasz mebli i dodatków do wnętrz w stylu RPL zapraszamy do naszej Galerii Wnętrz Domar. Znajdziesz tu szeroki wybór mebli i dodatków, dzięki którym stworzysz wnętrze o wyjątkowym charakterze.

Krzesła Nelson od Rena nawiązują swoją formą do kultowych mebli Romualda Hałasa, a fotel Kova Dot Design zaś jest inspirowany słynna Muszelka Teresy Kruszewskiej