Wyszukaj

Pokój dziecięcy, czyli sypialnia, bawialnia i pracownia w jednym

Porady

Jak urządzić pokój dziecka?

Najlepiej tak, aby spełniał wszystkie potrzeby malucha czy nastolatka. Musi mieć więc wydzielone strefy, gdzie młody człowiek będzie mógł się swobodnie bawić, spokojnie spać i uczyć się w skupieniu. Jeśli pokój zajmuje więcej niż jedno dziecko, dodatkowym zadaniem jest wydzielenie stref dla każdego z lokatorów. Jeszcze innym problemem jest też kącik dla dziecka w mniejszym mieszkaniu, gdzie dzieli ono z rodzicami przestrzeń salonu albo sypialni. Aranżacja pokoju dziecięcego jest więc sporym wyzwaniem, ale może być też świetną zabawą!

Pomysły na urządzenie pokoju najlepiej konsultować z maluchami – może chcą mieć indiańską wioskę, a może czarodziejski las albo krainę bajek? Każdy mały człowiek ma jakieś marzenia na pokój dziecięcy – inspiracje może podsunąć sam.

Kącik do spania dla dzieci

Jakie łózko dla dziecka wybrać? Przede wszystkim bezpieczne. Trzeba bowiem pamiętać, że będzie ono nie tylko miejscem do spania, ale także posłuży jako kącik zabaw, czytelnia, kryjówka lub… trampolina! A zatem bezpieczne łóżka dla dziecka to takie, które mają wytrzymały stelaż, solidną ramę bez dodatkowych wystających ozdób, o które maluch może się uderzyć, a także porządny materac. Ten ostatni powinien być przewiewny i najlepiej wykonany z syntetycznych materiałów, które nie sprzyjają rozwojowi grzybów i roztoczy. Jeśli pokoik dla dziecka lub rodzeństwa jest niewielki, dobrze sprawdzą się łóżka rozkładane dla dzieci albo piętrowe, które przy okazji dają możliwość stworzenia domku na niższym piętrze, poprzez zamocowanie kocyka na górnym – dzieci to uwielbiają! Takie rozwiązanie uwolni rodziców od zastanawiania się, w jakim wieku należy rozdzielać wspólne spanie dla dzieci różnych płci, ale przede wszystkim uwolni przestrzeń w pokoju. Warto pamiętać, aby każde z rodzeństwa miało możliwość użytkowania swojej własnej lampki nocnej!!!

Łózko dla dziecka powinno znaleźć się w miejscu najbardziej zacisznym, by maluch miał trochę spokoju. Jednocześnie powinno stać w oddaleniu od okna i kaloryfera.  Przy młodszym dziecku warto myśleć o ustawieniu łóżka czy łóżeczka krótszym bokiem do ściany – wówczas rodzice mają dostęp do malucha z obydwu stron. Warto też wybrać łózko z barierką dla dziecka, które lubi się wiercić, aby uniknąć upadku na podłogę.

Strefa zabawy

Kącik zabaw dla dzieci – im prostsza przestrzeń, tym więcej możliwości na pobudzanie wyobraźni – wystarczy kilka drobiazgów, by dziecko znalazło się w zamku albo na bezludnej wyspie. Dziecko w wieku przedszkolnym potrzebuje więcej miejsca na podłodze na tworzenie swoich światów; warto zatem pomyśleć, by podłoga była przyjazna do polegiwania. Aby klocki się na niej nie wywracały, wybierzmy wykładzinę z krótkim włosiem zamiast puchatego dywanu. Dobrze myśleć też o ścianach, wykorzystując je na galerię dziecięcą – może być to wprowadzenie farby tablicowej, po której można dowolnie „smarować” kredą – ważna informacja jest taka, że farba ta może występować w różnych kolorach, nie tylko czarnym czy zielonym. Pokój zabaw w domu uatrakcyjni też farba magnetyczno-tablicowa, po której można nie tylko pisać, ale też przyczepiać metalowe ozdóbki albo magnesiki. Kącik malucha można w prostszy sposób rozweselić wieszając tablice kredowe czy magnetyczne, które też świetnie spełnią potrzeby artystyczne dziecka. Należy za to unikać tablic korkowych i pinezek, które są bardzo niebezpieczne szczególnie dla młodszych dzieci!!! Bawialnia w domu powinna być wolna od ostrych kantów i przedmiotów, którymi maluch może się zranić.

Z wiekiem pokój zabaw dla dzieci trzeba przeistoczyć w gabinet dla nastolatka.  Starsze dziecko potrzebuje miejsca na swoje zainteresowania i hobby – często jest to dodatkowy stół, blat do majsterkowania czy np. tworzenia biżuterii. Warto tutaj pomyśleć jednocześnie o przechowywaniu tych różności – najlepiej w plastikowych, przezroczystych pudełkach. Wszystko wówczas jest przejrzyste – unikamy więc poszukiwań i bałaganu!

Kącik nauki dla dziecka i nastolatka

Nastolatki będą spędzać sporo czasu z laptopem – częściej na łóżku, niż przy biurku, co oznacza, że łóżko powinno być wygodne nie tylko do spania, ale także przesiadywania na nim. Tu przydadzą się dodatkowe poduchy, które uchronią kręgosłup przed esami-floresami. Ale prawdziwa strefa pracy to zazwyczaj biurko i krzesło. Ważne by biurko dla dziecka stało przy oknie, co pozwala jak najdłużej wykorzystywać światło dzienne. Jeśli takiej możliwości nie ma, trzeba pamiętać, by światło nie padało od tyłu i nie odbijało się w ekranie, co niekorzystnie wpływa na wzrok. Przy ustawieniu biurka warto też mieć na uwadze, by dziecko nie siedziało tyłem do drzwi pokoju – budzi to niepokój, rozprasza i stresuje.

Kupując biurko dla małego dziecka czasami zapominamy, że niebawem nie będzie ono takie małe i za chwilę będzie potrzebny większy mebel. Dlatego lepiej od razu zainwestować w biurko regulowane, które będzie rosło razem z pociechą. Krzesło do biurka dla dziecka również powinno mieć regulację wysokości i kąta siedzenia. Musi być wygodne i wymuszać prawidłową pozycję. Przydadzą się też dodatkowe przestrzenie do przechowywania przyborów szkolnych – kontenerek na kółkach z szufladami sprawdzi się także jako mały stolik albo siedzisko dla gości – wystarczy położyć poduchę. Jeśli pokój zajmuje rodzeństwo w zbliżonym wieku, można wykorzystać biurka dwustronne – takie, przy których dzieci siedzą naprzeciw siebie.

Dwa światy w jednym pokoju

Marzeniem każdego dziecka jest posiadanie własnego pokoju… czasami jednak nie jest to możliwe i rodzeństwo musi się odnaleźć na wspólnej przestrzeni. Wówczas trzeba pomyśleć o wydzieleniu miejsca dla każdego z osobna, by każde z nich znalazło chwile na odseparowanie, bycie tylko ze sobą, szczególnie kiedy w grę wchodzi różnica wieku i płci. Starsze dziecko będzie potrzebowało strefy spokoju na naukę, odrabianie lekcji, młodsze – w tym samym czasie – na zabawę. Dobry pomysł na pokój dla rodzeństwa to podzielenie przestrzeni. W zależności od możliwości może to być parawan albo lekki ażurowy regał dzielący pokój na pół. Kolejny niedrogi sposób to zamontowanie na suficie karnisza i powieszenie zasłony, która da poczucie odosobnienia a dodatkowo ładna tkanina uatrakcyjni wnętrze. Ostatecznie można też postawić ściankę działową, ale to już poważniejsza operacja. Inne sposoby – może bardziej umowne, ale jednak skuteczne – to wydzielenie stref kolorystycznych dla każdego z rodzeństwa – inne kolory wykładziny, ścian, dodatków itp. Dobrze przy tym pamiętać także o oświetleniu – niech każde z dzieci ma osobne.

W takich podzielonych pomieszczeniach dobrze sprawdzają się meble neutralne, które mogą służyć dłużej, a dodatkowo zmieniać posiadacza – młodsza siostra chętnie przejmie łózko po starszym bracie, pod warunkiem, że nie będzie miało ozdób samochodowych itp., a położenie pięknej pościeli i narzuty będzie wystarczającą zmianą.

Przy dużej różnicy wieku warto wyodrębnić w pokoju przestrzenie, do których maluszek nie będzie miał dostępu. Chodzi o to, aby uniknąć niszczenia książek, zeszytów czy skarbów starszego rodzeństwa przez małego łobuza. Starsze dziecko powinno mieć szafki zamykane na kluczyk. I nie zapomnijmy, żeby mieć w zapasie kilka zapasowych kluczyków, na wypadek zaginięcia.

Jeśli nie masz pomysłu na aranżację pokoju dziecięcego, skorzystaj z bezpłatnych porad dyplomowanej architektki wnętrz Sylwii Gulewicz-Wysockiej, która pomaga klientom Galerii Wnętrz Domar we Wrocławiu.

Przedłużamy konkurs do 23.11⏰!

Zbliżające się święta to idealny moment na zastrzyk gotówki 💸😀 Wystarczy, że weźmiecie udział w naszym konkursie, którego zasady są bardzo proste:

  1. Pobieracie ulotkę z punktu informacyjnego
  2. Zbieracie pieczątki z salonów wymienionych w ulotce
  3. Wybieracie najwygodniejsze rozwiązanie
  4. Ulotkę wrzucacie do urny, która jest w punkcie informacyjnym

Do wygrania nawet 1500 zł i to wy zdecydujecie na co wydacie te pieniądze: remont, prezenty, wyjazd. Zapraszamy! 🎉

Szczegóły konkursu: tutaj