Wyszukaj

Jak dobrać oświetlenie w pokoju dziecka?

Porady

Wiemy, że pokój dziecka to  przestrzeń  wielofunkcyjna- łącząca w sobie sypialnię, bawialnię, pokój nauki i wiele innych, które wykreuje w swojej wyobraźni nasze dziecko. Jednak nie wystarczy zaplanowanie ”kącików” lub stref spełniających różne funkcje. Pamiętać musimy także o potrzebach wynikających z różnych etapów rozwoju fizycznego.

  1. Maluszek – duże wyzwanie

Nie zapominajmy,  że większość czasu niemowlak spędza leżąc i patrząc w górę, dlatego należy starannie dobrać oświetlenie główne. Najważniejsze jest eliminowanie tzw. olśnienia czyli bezpośredniego blasku, które może drażnić delikatne oczy dziecka  – wybierz więc lampę, w której źródło śwaitła (żarówka, led) są przysłonięte i dostarczają miękkie, rozproszone, łagodne światło.

Po drugie – stwórz kilka stref świetlnych – kinkiety boczne z miękkim, ciepłym  światłem oraz oświetlenie górne. Dlaczego to jest ważne – ponieważ możemy dostosować natężenie światła do aktualnych potrzeb – pory karmienia, przewijania, snu czy zabawy. Warto też wykorzystać możliwość regulowania ilości światła w pokoju. Pamiętaj też o tym, że miękkie, ciepłe światło sprzyja odpoczynkowi a ostre, chłodne – czynnościom pielęgnacyjnym czy karmieniu.

 

UWAGA: wszelkie elementy elektryczne czy rozgrzewające się źródła światła muszą być poza zasięgiem dziecka!!!

 

  1. Ruchliwy, ciekawski kilkulatek

Dziecko wkroczyło w czas eksploracji, zwłaszcza że może poruszać się samodzielnie, dlatego  dniem i nocą przemierza swój pokój jak wyspę skarbów. Dlatego najpierw pomyśl o oświetleniu, które sprzyja nocnym bezpiecznym  wędrówkom po pluszaka z półki albo do łozka rodziców bo dziecku coś przykrego się śniło… Możesz oczywiście wykorzystać kinkiety z regulowanym światłem, ale także przenośne lampkiu nocne umiejscowione w róznych punktach blisko łóżka lae także ośwuetlenie komunikacyjne czyli oprawy wpuszczane – zamontowane nieco powyżej linii podłogi. Takie lampy oświetlają drogę ale nie rozbudzają zbytnio malca.