Wyszukaj

1000 FORM FOTELA

Inspiracje

Wygodny, doskonały do wypoczynku, czytania lub oglądania telewizji, może być duży i obszerny lub mały i prosty, bogato zdobiony albo minimalistyczny. Oczywiście mowa tu o fotelu, który gości niemal w każdym domu lub mieszkaniu. Jego historia sięga zamierzchłych czasów i pierwotnie była związana z wysoką funkcją i statusem społecznym. Dziś fotele dostępne są dla każdego w szerokiej gamie różnych form, wzorów i kolorów.

Krótka historia fotela

Współczesne fotele są potomkami tronów. Pierwotnie wykonywane z takich materiałów jak drewno, kamień czy metal były oznaką pozycji społecznej. W średniowieczu na tronie mogli jedynie zasiadać władcy świeccy i kościelni. Trony były wykonane z drogich, szlachetnych materiałów i bogato zdobione.

W renesansie fotel uwalnia się spod władzy królewskiej i trafia również na dwory i salony zamożnych mieszczan. Pierwotnie wykonane są głównie z drewna, dopiero w XVI wieku pojawia się moda na tapicerowane siedziska i oparcia. Właśnie wtedy powstaje w Anglii fotel, którego popularność nie słabnie do dziś. Fotel uszak, bo to właśnie o nim mowa jest wygodny i niezwykle charakterystyczny, więcej o jego historii, znajdziesz tutaj.

Wielką popularność fotele zyskują w baroku. W tym czasie projektowane są tapicerowane i bogato zdobione formy. Do dziś znane są powstałe w okresie rokoka, czyli za panowania Ludwika XV i Ludwika XVI fotele berżera, które rozpowszechniły się w całej Europie. Ciekawym nawiązaniem do dawnej stylistyki jest kultowy fotel Proust zaprojektowany przez Alessandro Mendiniego, łączący styl rokoka z puentylizmem.

Na drugiej półkuli, czyli w Stanach Zjednoczonych w XVIII wieku powstaje w fotel bujany, który w wieku XIX rozpowszechnił się również w Europie. W tym samym czasie w Anglii powstaje elegancki, klasyczny fotel obity w całości skórą Chesterfield. Od tego czasu moda na fotele coraz szybciej wzrasta, a różnorodność wzorów i typów jest coraz większa.

Początek masowej produkcji prowadzi również do rozwoju projektowania mebli, a modernizm przynosi rewolucję w designie. Fotele stają się proste i doskonale dopasowane do swojej funkcji.

Fotel Sven (Swalen, poziom 2)

Fotel – gwiazda designu

Fotel, czyli jednoosobowe siedzisko z oparciem i podłokietnikami stał się jednym z ulubionych mebli projektantów. Puszczając wodze fantazji, stworzyli wzory, które jednocześnie pełnią swą funkcję i zaskakują formą. Oto kilka ciekawych kultowych modeli, o których z pewnością warto tu wspomnieć.

Na początku XX wieku modernizm wkracza do architektury i designu. To czas, kiedy twórcy i projektanci poszukują rozwiązań łączących funkcjonalizm z formą. W tym nurcie powstają proste minimalistyczne budynki oraz meble.

Kwintesencją bauhausu, jednego z modernistycznych nurtów są powstałe w latach 30 fotele MR20 Miesa van der Rohe i S411 Willema Hendrika Gispena. Ich konstrukcja została sprowadzona do niezbędnego minimum i oparta na stelażu z metalowych rur. Fotel S411 posiada tapicerowane siedzisko i oparcie, w przypadku fotela MR20 zostały one wykonane jedynie z naciągniętych fragmentów materiału. Oba modele wzorowane były na pierwszym ikonicznym fotelu z lat 20 XX’ wieku, w którego konstrukcji wykorzystano metalowe rurki od roweru, czyli fotela Wassily Marcela Breuera.

Dziś do tych kultowych form chętnie nawiązują również współcześni projektanci. Doskonałymi przykładami jest fotel Lima oraz fotel Loreto dostępne w naszej Galerii Wnętrz.

Do ikon designu na pewno można zaliczyć fotel Egg chair Arne JacobsenaZaprojektowany w 1958 do kopenhaskiego hotelu wyprzedził swoją epokę i myśl estetyczną. Jego forma miała dać poczucie otulenia i odizolowania od panującego w hotelowym foyer chaosu. Dziś forma ta jest bardzo popularna i chętnie wykorzystywana w domach prywatnych i przestrzeniach publicznych. Nawiązuje do niej między innymi fotel Nasto z naszej oferty.

Nie można tu nie wspomnieć o kultowych modelach polskich projektantów z lat 60, takich jak fotel 366 Józefa Chierowskiego, czy RM58 Romana Modzelewskiego. Więcej na temat polskich mebli z okresu PRL znajdziesz również w artykule – Jak urządzić wnętrze w stylu retro

Fotel Chesterfiel Leichester (Kraft Mebel, poziom 1)

Różne oblicza fotele – czyli jakie formy może przybrać?

W trakcie długiej historii fotela powstało wiele różnych form tego mebla. Obecnie do najpopularniejszych typów goszczących obecnie w naszych wnętrzach można zaliczyć:

Fotel finka

Nazwa pochodzi od określenia – fotel fiński i jest połączeniem wygodnego krzesła z fotelem. Ich pierwowzorem jest fotel zaprojektowany przez Alvaro Aalto Armchair 402.  Ma drewnianą, prostą konstrukcję i tapicerowane siedzenie i odchylone pod kątem oparcie. Cechują się minimalistycznym designem i elegancją.

Fotel kubełkowy do salonu

Nie należy mylić z fotelem samochodowym lub gamingowym. Ma kompaktową konstrukcję i idealnie pasuje nawet do niedużych metraży. Cechą charakterystyczną tego modelu jest połączenie oparcia, brzegów i podłokietników fotela w jedną zwartą całośćktóra jest tapicerowana. Siedząc w takim fotelu, ma się miłe uczucie przytulności i otulenia. W naszej Galerii Wnętrz Domar znajdziesz fotele kubełkowe w różnorodnych wzorach, dzięki czemu bez trudu dobierzesz pasujący model, oto kilka przykładów: fotel fam velvet i fotel Abato.

Fotel uszak

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest to jedna z najstarszych form fotela sięgająca XVI wiecznej Anglii. Obecnie fotele uszaki dostępne są w różnorodnych wzorach:

Bogactwo modeli tych foteli świadczy z pewnością o ich dużej popularności zarówno wśród projektantów, jak i nabywców.

Fotel retro

Fotele retro to obecnie bardzo popularne meble nawiązujące do wzorów z lat 50 i 60 w Polsce i za granicą. Cechują się prostą, minimalistyczną formą i funkcjonalizmem, doskonałymi przykładami są dostępne w naszej ofercie fotel Velvet z podnóżkiem inspirowany skandynawskimi modelami, fotel Kova, czy też fotel London.

Nowoczesne fotele wypoczynkowe

To wygodne, obszerne fotele ze skórzanym lub tapicerowanym obiciem i z nowoczesnymi udogodnieniami, jak regulowany zagłówek, kąt nachylenia oparcia czy wysuwany podnóżek jak fotel Cube, czy Baritono W 147.

Warto na koniec jeszcze wspomnieć o nowoczesnych fotelach bujanych, zazwyczaj wyposażonych w specjalne płozy, czy też fotelach podwieszanych pod sufitem. Mają formę otwartej kuli, w której przestrzeni można się wyciszyć i odpocząć.

 

Fotel Gondoliere (Kler, poziom 2)