Wyszukaj
W świecie designu wnętrz trendy stale ewoluują, wprowadzając nowe koncepcje i inspiracje. W roku 2024 widzimy wyraźne przesunięcie w stronę miękkich linii i obłych kształtów, które stają się centralnym punktem wielu aranżacji. Te subtelne, ale znaczące zmiany w designie wnętrz wprowadzają do naszych domów harmonię, delikatność i przytulność. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu trendowi, zastanawiając się, do jakich wnętrz pasują i dlaczego cieszą się taką popularnością wśród projektantów i klientów.
W aranżacji wnętrz coraz częściej sięgamy po formy organiczne i amorficzne kształty, inspirując się naturą i harmonią, którą oferuje. Nawiązania do płynnych linii i zaokrąglonych form, stanowią nie tylko estetyczny wybór, ale także odzwierciedlenie naszego pragnienia zharmonizowania przestrzeni z otaczającym nas światem. Przywołując do wnętrz kształty inspirowane naturą, takie jak liście, kamienie czy fale oceanu, tworzymy przestrzenie, które emanują spokojem i równowagą. Potrzeba nawiązywania i zapraszania natury do wnętrz uwidacznia się w różnorodnych projektach architektonicznych i designerskich. O tym, jak natura i architektura mogą ze sobą współistnieć, znajdziecie w artykule Biophilic design.
Miękkie linie i obłe kształty stają się nieodłącznym elementem nowoczesnego designu i trendem 2024 roku (jeśli chcesz wiedzieć więcej o modnych aranżacjach, zapraszamy do artykułu Trendy wnętrzarskie 2024 roku). Przynoszą do naszych domów świeżość i lekkość, łagodząc ostre krawędzie i tworząc przestrzenie o bardziej przyjaznym dla oka charakterze. W ten sposób modne wnętrza stają się miejscami, gdzie spotykają się funkcjonalność i estetyka, a kształty organiczne odgrywają kluczową rolę w nadaniu im łagodności i subtelności.
Obłości i zaokrąglenia stanowią wyraźny akcent współczesnych aranżacji wnętrz, zdobywając popularność z uwagi na swoje estetyczne i funkcjonalne walory. Wprowadzają delikatności oraz subtelności do przestrzeni, harmonizując z obecnymi trendami poszukiwania równowagi estetycznej. Miękkie zaokrąglenia stają się elementem wystroju wnętrz stosowanym w różnych formach, np.
Motyw dynamicznych fal wprowadza wrażenie ruchu do przestrzeni — może urozmaicać wnętrze w formie dekoracyjnych elementów, takich jak dywan z falującym wzorem czy motywy na ścianach.
Kształt łuku, symbolizujący harmonię i równowagę, może być doskonałym elementem architektonicznym, jak choćby w postaci łukowych okien, drzwi lub ścianach dzielących pomieszczenia.
Formy amorficzne do wnętrz można wprowadzić również poprzez elementy dekoracyjne, np. nieregularny kształt lustra, dywanu, motywów na tapecie, wyrażającą naturalność i spontaniczność, stanowią unikalny akcent w minimalistycznych aranżacjach, nadając im niepowtarzalnego charakteru i wyrafinowanego wyglądu.
Łagodne formy mebli, charakteryzujące się elegancją i wysublimowaniem, stanowią nieodłączny element współczesnego designu wnętrz. Kształty mebli wpływają bezpośrednio nie tylko na ich użytkowanie, ale również odbiór przestrzeni, determinując jej charakter i atmosferę. Miękka linia zaokrąglonego kształtu przynosi do wnętrza subtelność i harmonię, co sprzyja stworzeniu przyjemnej, relaksującej przestrzeni. Meble o opływowych kształtach są ergonomiczne i nadają wnętrzom mieszkań lekkości oraz elegancji. Oto przykłady najmodniejszych mebli, po które warto sięgnąć podczas aranżacji:
Meble wypoczynkowe o miękkich zaokrągleniach, takie jak sofy czy narożniki, są kwintesencją komfortu i elegancji. Ich ergonomiczny design zapewnia wygodę użytkowania, jednocześnie nadając przestrzeni przytulności i luksusowego wykończenia. Warto podkreślić, że ich abstrakcyjne kształty doskonale współgrają z nowoczesnymi projektami wnętrz. Doskonały przykład stanowi sofa i narożnik Leny od Livingroom, czy też Path sofa marki Puszman.
Miękkie kształty krzeseł bez ostrych kantów doskonale będą pasować do stołu w salonie, jak i w eleganckiej kuchni. Krzesło La Coquette o zaokrąglonym oparciu i eleganckim obiciu zachęca, by w nim usiąść do stołu podczas posiłku. W kuchniach z wyspami wysublimowaniu wnętrzu nadadzą hokery Chloe marki Karakorum.
Wygodne fotele o miękkich liniach to kolejny element, który wprowadza do wnętrza subtelność i harmonię. Ich zaokrąglone formy zachęcają do odpoczynku i relaksu, jednocześnie dodając pomieszczeniu wyrafinowanego wyglądu. Idealny kształt okrągłego fotela, niemal otacza nas swymi brzegami, dając wrażenie miłego otulenia, świetnym przykładem jest fotel Empoli od Dot Design. Nietypowa forma fotela Norina zwróci uwagę z pewnością wszystkich miłośników nowoczesnego designu.
Okrągłe stoliki stanowią doskonałą alternatywę dla klasycznych prostokątnych, czy kwadratowych form. Świetnie się prezentują nie tylko w pomieszczeniach, gdzie jest mniej miejsca, ale również w dużych salonach. Ich zaokrąglone krawędzie nie tylko eliminują ostre kanty, ale także nadają pomieszczeniu delikatny i przyjemny wygląd, np. stoliki Moi lub bardziej amorficzne w swej formie, przypominające kształt liścia ława Ak-3.
Więcej mebli o zaokrąglonych kształtach i obłych formach znajdziecie w kategorii salon.
Miękkie linie i obłe kształty, jako wyraźny trend wnętrzarski na rok 2024, doskonale współgrają z różnorodnymi stylami aranżacyjnymi, wprowadzając do wnętrz nowoczesność i elegancję.
W przypadku stylu skandynawskiego, charakteryzującego się prostotą i funkcjonalnością, miękkie formy dodają delikatności i przytulności. Zaokrąglone kształty mebli i dodatków idealnie komponują się z naturalnym drewnem i stonowanymi kolorami, tworząc harmonijne wnętrza emanujące spokojem i lekkością. W takich projektach wnętrz doskonale prezentują się obłe krzesła i okrągłe fotele, np. krzesła Hips, fotel czy fotel Angel Cherub o zaokrąglonym kształcie i lekko odchylonym oparciu. Do sypialni w stylu skandynawskim doskonale będzie komponować miękki dywan Angelo Koło o formie idealnego koła.
Wnętrza inspirowane naturą to trend, który czerpie z piękna i harmonii świata naturalnego. Amorficzne formy, organiczne kształty i zaokrąglenia są głównymi elementami, które odzwierciedlają świat natury. Inspirując się kształtami roślin, skał czy fal morskich, aranżacje wnętrz odbijają naturalne ruchy i formy. Dynamiczne fale i zaokrąglenia przypominające płynącą wodę czy pnie drzew nadają pomieszczeniom lekkość i przyjemną estetykę. Naśladujące nieregularne formy skał czy chmur, dodają wnętrzom unikalnego charakteru i dynamizmu. W ten sposób, wnętrza inspirowane naturą stają się miejscem, gdzie harmonia i piękno natury są odzwierciedlone w każdym detalu, tworząc przestrzeń sprzyjającą relaksowi i odprężeniu. Jakie elementy będą pasować do takich aranżacji? Na przykład okrągły stolik kawowy Suar miękka linia zaokrąglonego blatu wykonanego z litego drewna z widocznymi słojami to hołd dla naturalnego piękna.
Dekometria, jako eklektyczny trend wnętrzarski, definiowana jest przez nieoczywiste kompozycje, nieszablonowe zestawienia i wyraziste detale. Inspirując się klasyką art deco, aranżacje w tym stylu często opierają się na prostych i wyrafinowanych formach. Faliste wzory i kształty łuku, owale i elipsy tworzą przestrzenie pełne elegancji i wyrafinowania. W takich projektach wnętrz miękkie zaokrąglenia wprowadzane są w różnorodnej formie mebli, ale także dekoracji ścian. Na przykład poprzez wykorzystanie łuków w zabudowie meblowej, czy też zastosowanie kredensów i komód bez kantów, gdzie rogi i brzegi są miękko wyoblone tak, jak w kredensie Lyngwig. Do takiego wnętrza będą również pasować krzesła Ponte, czy eleganckie okrągłe lustro Wish Magnum.
Miękkie kształty i zaokrąglenia wprowadzają do wnętrz harmonię, delikatność i przytulność, tworząc przestrzenie bardziej przyjazne dla oka i zmysłów. Stanowią alternatywę dla ostro zarysowanych krawędzi, nadając pomieszczeniom świeżości i lekkości.
Miękkie linie i obłe kształty doskonale komponują się z różnorodnymi stylami aranżacyjnymi. Pasują zarówno do wnętrz inspirowanych naturą, jak i do nowoczesnych aranżacji oraz eklektycznych kompozycji. Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim, inspirowane naturą lub dekometryczne, mogą korzystać z tych elementów w sposób harmonijny.
Amorficzne formy do wnętrz można wprowadzić wykorzystując takie elementy, jak: meble wypoczynkowe o zaokrąglonych krawędziach np.: sofy, fotele i obłe krzesła, okrągłe stoliki kawowe, a także dekoracje ścienne o nieregularnych formach, jak łuki, fale czy amorficzne kształty. Te elementy dodają przestrzeni elegancji, subtelności i wyjątkowego charakteru.
Miękkie linie i obłe kształty nadają wnętrzom łagodności, subtelności i przyjemnej dla oka estetyki. Łagodzą ostre krawędzie, tworząc przestrzenie o bardziej przyjaznym charakterze. Ponadto wprowadzają do wnętrz elementy harmonii i równowagi, które sprzyjają relaksowi i dobremu samopoczuciu.
Styl skandynawski o miękkich formach, wnętrza inspirowane naturą oraz dekometria to style, w których doskonale prezentują się miękkie, amorficzne formy, zaokrąglone meble i dekoracje o organicznych kształtach. Wnętrza urządzone w tych stylach tworzą harmonijne i spokojne przestrzenie, w których dominują organiczne formy i naturalne materiały.