Wyszukaj

Wiosenne porządki – jak odświeżyć mieszkanie?

Porady

Porządki wiosenne i renowacja wnętrz

Wiosna to dobry czas na remont. Dłuższe dni, ładna pogoda i możliwość wietrzenia mieszkania to idealny moment na porządki i odświeżenie wnętrz. Aby poszło sprawnie, trzeba przede wszystkim przygotować harmonogram i projekt remontu mieszkania. Oczywiście wszystko zależy od zakresu działań i od tego, jakie pomieszczenia chcesz remontować. Nie bez znaczenia jest także budżet. Warto więc wiedzieć, jak sporządzić kosztorys remontu. Tu należy wziąć pod uwagę zarówno ceny potrzebnych materiałów, koszty wynajęcia ekipy, jak i tzw. niespodziewane wydatki.

Remont mieszkania – od czego zacząć

Remont mieszkania wiąże się nie tylko z wydatkami, ale i ze stresem, ogólnym bałaganem i odrobiną chaosu. Dlatego zanim przystąpisz do jakichkolwiek działań, warto przemyśleć i dobrze zaplanować, jakie pomieszczenie chcesz remontować i w jakim czasie. Najważniejsze przy podejmowaniu decyzji o tym, jak remontować mieszkanie, jest spokojne rozplanowanie kolejnych etapów oraz przygotowanie logistyczne, na które składa się: projekt (jeśli jest potrzebny), wybór i zarezerwowanie wykonawców (jeśli nie jesteś gotowy na samodzielny remont), wybór materiałów i ich zakup. Przede wszystkim daj sobie czas – pośpiech jest najgorszym doradcą.

Jak zaplanować remont kuchni i łazienki

Aby pomysł na remont kuchni wypalił, konieczne jest przede wszystkim dobre planowanie z uwzględnieniem potrzeb domowników. Prace w tym pomieszczeniu często związane są ze zmianą instalacji wodnej, rur i kaloryferów. Warto zrobić to po zakończeniu sezonu grzewczego, a więc w sezonie wiosenno-letnim. Jeśli dobrze się przygotujesz, zapewniając sobie ekipę remontową oraz wszelkie niezbędne materiały, możesz wymknąć się na urlop i nie stresować niedogodnościami. To samo dotyczy remontu łazienki. Jeśli chodzi o planowanie, znów wracamy do kwestii finansów – każdemu przecież zależy na tym, aby w mieszkaniu było pięknie, ale nie za drogo. Dlatego robiąc zakupy, warto znaleźć sklepy, które oprócz sprzedaży kafli lub armatury proponują także bezpłatne porady specjalistów. To oni pomogą Ci znaleźć najlepszy pomysł na tani remont łazienki czy kuchni.

Wiosenne odświeżenie mieszkania – co zrobić w pierwszej kolejności

O ile remont łazienki i kuchni warto rozpocząć po sezonie grzewczym, o tyle pozostałe pomieszczenia lepiej odświeżać wówczas, gdy kaloryfery są ciepłe, czyli zaraz po zimie albo wczesną jesienią. Z jednej strony możesz wtedy otworzyć okna w cieplejsze dni i wietrzyć, z drugiej – wszystko szybciej schnie dzięki ogrzewaniu.

Jeśli planujesz nieco szerszy zakres prac remontowych, czyli również wymianę czy naprawę podłóg, to także możesz myśleć o miesiącach jesienno-zimowych. Warto pamiętać, że takie działania to w pierwszej kolejności przygotowanie ścian do malowania i takie czynności, jak kucie, tynkowanie i szlifowanie. Później przychodzi czas na podłogi. Warto wiedzieć, że zmiana podłogi nie musi wiązać się z usuwaniem tej istniejącej. Z powodzeniem na starych płytkach czy stabilnej drewnianej podłodze można ułożyć nową. Wówczas konieczne będą: zmiana poziomu posadzki, zniwelowanie progów oraz ewentualne podcięcie skrzydeł drzwiowych i ich odnowienie lub wymiana na nowe. Później kolejne malowanie i na końcu montaż listew przypodłogowych. Wykładzina dywanowa czy elastyczna to także etap końcowy.

Remont – samemu czy wynajęta firma

Jeśli jesteś urodzonym majsterkowiczem, możesz spróbować sam. Zastanów się jednak, czy na pewno ci się to opłaca. Własnoręczne wykonywanie prac w pojedynkę wiąże się z dłuższym czasem trwania remontu. Wówczas często bierzesz urlop, co powoduje, że jesteś na chwilę wyłączony z pracy zawodowej, a Twoje wynagrodzenie może na tym ucierpieć. Zastanów się więc, czy możesz sobie na to pozwolić. Być może bardziej opłaca się wynająć fachową ekipę, która w kilka dni zrobi to, co Tobie zajęłoby dwa tygodnie. Po co marnować urlop na ciężką fizyczną pracę?

Sprzątanie po remoncie

To najbardziej niewdzięczna część remontu. Czeka cię zmywanie uciążliwych plam z farby czy tynku, usuwanie pyłów i ewentualny wywóz gruzu. Ale i z tym można sobie całkiem nieźle poradzić. Kontener na gruz i odpady zamówisz odpłatnie u zarządcy terenu. Solidna ekipa remontowa powinna sama po sobie posprzątać. Zapytaj o to jeszcze zanim zabierze się do pracy. Jeśli fachowcy odpowiedzą, że są od remontowania, a nie od sprzątania, poszukaj raczej kogoś innego. O rekomendacje warto zapytać znajomych. Czym sprzątać po remoncie? W sklepach budowlanych bez trudu znajdziesz wszelkie niezbędne środki i materiały, które ci to ułatwią. Sprzątanie domu po remoncie nie jest takie straszne – później już tylko cieszysz się efektami.

Meblowanie, czyli wielki finał!

Skoro już zrealizowałeś swój pomysł na remont pokoju, łazienki czy kuchni, czas na meble!  Tu warto zastanowić się, czy lepszy będzie wybór gotowych zestawów, czy też samodzielna renowacja mebli drewnianych i tapicerowanych. To drugie rozwiązanie będzie bardziej pracochłonne, ale dzięki niemu możesz mieć niepowtarzalne meble. Jeśli zdecydujesz się na to pierwsze rozwiązanie, to niemal w każdym salonie możesz sięgnąć po próbniki i samemu dobrać kolor i fakturę tkaniny oraz zdecydować o wybarwieniu drewna i kolorze frontów kuchennych czy blatów. Takie decyzje często jednak sprawiają trudności – warto zatem skorzystać z wiedzy fachowców i podeprzeć się poradą sprzedawców albo stylistów. W Galerii Wnętrz Domar darmowych porad udziela dyplomowana projektantka wnętrz Sylwia Gulewicz-Wysocka.

Kolejnym aspektem związanym z naszymi wyborami jest czas, który potrzebujemy na wyprodukowanie naszego wymarzonego mebla. Trzeba mieć to na uwadze, planując logistykę naszego remontu. Jeśli masz pomysł na remont kuchni czy salonu i wymianę mebli, na początku sprawdź terminy realizacji zamówienia. Wszystko zależy od konkretnego mebla i producenta. Zazwyczaj przy meblach kuchennych czas oczekiwania to około 8 tygodni, przy innych – od 4 do 6. Oczywiście, zdarzają się też krótsze terminy, ale raczej pod warunkiem, że wybrany mebel jest akurat na ekspozycji lub w magazynie.

Ważnym elementem planowania musi być świadomość, że w pewnych okresach czas oczekiwania na meble znacznie się może wydłużyć. Mowa tutaj przede wszystkim o miesiącach  przedświątecznych oraz sezonie komunijnym. Wówczas rodzi się chęć posiadania nowego stołu, krzeseł, czy też sofy. By to jednak zadziałało, musisz podejmować takie decyzje dużo wcześniej. Zastanów się więc nad złożeniem zamówienia na Boże Narodzenie już w październiku, by w spokoju do kolacji wigilijnej zasiąść przy nowym stole, a później odpocząć na nowej kanapie.

Korzystaj z promocji i upustów

Decydując się na wymianę mebli, warto od razu podjąć decyzję, czy będzie to jeden mebel, czy jednak myślimy o totalnej rewolucji. Warto pamiętać, że większe zakupy zwykle wiążą się z większym rabatem albo dodatkowym bonusem w postaci poduchy, pledu, albo dekoracji. Wszystko jednak zależy od danego zakupu i producenta. Warto wykorzystać też okresy promocyjne w Galerii Wnętrz Domar.

Sezonowość ma też znaczenie przy chęci zmian w pokojach naszych dzieci. Sprzyja temu okres przed rozpoczęciem roku szkolnego albo tuż na początku. Salony meblowe przygotowują wówczas specjalne i bardzo korzystne oferty na meble dziecięce i młodzieżowe, a także lampy i wszelkie niezbędne dodatki.

Przedłużamy konkurs do 23.11⏰!

Zbliżające się święta to idealny moment na zastrzyk gotówki 💸😀 Wystarczy, że weźmiecie udział w naszym konkursie, którego zasady są bardzo proste:

  1. Pobieracie ulotkę z punktu informacyjnego
  2. Zbieracie pieczątki z salonów wymienionych w ulotce
  3. Wybieracie najwygodniejsze rozwiązanie
  4. Ulotkę wrzucacie do urny, która jest w punkcie informacyjnym

Do wygrania nawet 1500 zł i to wy zdecydujecie na co wydacie te pieniądze: remont, prezenty, wyjazd. Zapraszamy! 🎉

Szczegóły konkursu: tutaj