Wyszukaj

Ułatwić życie czyli meble dla seniora

Porady Meble dla seniora - propozycje

Żyjemy dłużej to fakt, ale z czasem musimy się przyzwyczaić do ograniczeń ciała wynikających z wieku. Nie znaczy to, że nie pozostaniemy młodzi duchem, ale powinniśmy tak zorganizować sobie przestrzeń – a także – naszym starszym bliskim – aby codzienne „pułapki” nie przeszkadzały przyjemności codziennego życia. Meble dla seniora rządzą się nieco innymi prawami i warto je znać.

Oto kilka porad, które po prostu ułatwią i seniorom, i  nam funkcjonowanie.

Kuchnia

W kuchni musi być zapewniona swoboda poruszania się, dlatego pamiętajmy o większych odstępach między meblami. Oczywiście, powiecie, że w klasycznych małych kuchniach królujących w wielu blokach jest to niemożliwe. I tak i nie.

Możemy przede wszystkim obniżyć szafki, aby łatwiej było do nich sięgnąć, a także obniżyć blat kuchenny tak aby można było przy nim pracować, siedząc. Dodatkowym  bardzo użytecznym rozwiązaniem są fronty szafek bezuchwytowe, z systemem push umożliwiającym łatwe otwarcie szafki po naciśnięciu.

Dobrym rozwiązaniem dla seniorów jest szafka typu cargo, na kółeczkach, łatwa do przesunięcia i zapewniająca łatwy dostęp do produktów czy drobnych sprzętów.

 

Łazienka

Śliskim kaflom na podłodze mówimy stanowcze NIE! Lepszym rozwiązaniem będzie wykładzina lub kafle matowe z porowatą powierzchnią i nie dotyczy to tylko bezpieczeństwa osób starszych, ale w ogóle użytkowników łazienki.

Zrezygnujmy też z wanny na rzecz kabiny prysznicowej z niskim brodzikiem, do którego łatwo wejść. Ważne będzie także oświetlenie – zdecydowanie jaśniejsze, typu LED. Pamiętajmy też, aby lustra znajdowały się nieco niżej, tak by można było golić się lub robić makijaż siedząc.

Salon

Oczywiście  wybieramy miękkie i komfortowe meble, ale musimy pamiętać, że wstawanie z bardzo głębokiego fotela może być problematyczne, dlatego dobrym rozwiązaniem są meble z regulowanym oparciem, podparciem pod głowę i  podnóżkiem.

Kolorystyka i logistyka

O wpływie koloru na psychikę wiemy od dawna. Epoka białych ścian minęła bezpowrotnie, a żywe kolory nastrajają pozytywnie do rzeczywistości. Sugerujemy ciepłe, energetyczne kolory w kuchni i salonie – np. jasne odcienie oranżu, koralu czy żółci, a w sypialni uspokajający błękit. Zadbajmy też o bezpieczeństwo poruszania się po mieszkaniu. Dobrze jest usunąć progi w drzwiach, pamiętać też należy o tym, aby zabezpieczyć kanty mebli typu komoda, szafka rtv, kredens.