Szanowni Państwo, informujemy o zmianie organizacji ruchu na terenie parkingu. Szczegóły dostępne tutaj.

Wyszukaj

Światło we wnętrzu

Porady

Więcej światła!
Światło decyduje nie tylko o tym, jak widzimy otoczenie, ale również jak się w nim czujemy. Oto sześć zasad, które rozświetlą nam rzeczywistość.

1. Luks przede wszystkim

Ilość światła zmienia się w zależności od czynności wykonywanych w pomieszczeniu. Np. do czytania wymagany jest poziom 300lx, a do czynności precyzyjnych, typu szycie, klejenie drobnych elementów 750lx. Z kolei odpoczynek, czy oglądanie telewizji powinno odbywać się przy świetle o natężeniu kilkunastu do kilkudziesięciu luksów. Dlatego nie ograniczajmy się do jednego punktu oświetlającego pokój, lecz w zależności do potrzeb stosujmy kilka osobno załączanych np. żyrandol, kinkiety i lampy stojące do oświetlenia miejscowego.

 

2. Funkcja

Przy projektowaniu pamiętajmy o takim  rozmieszczeniu punktów świetlnych, by spełniały swoje zadanie. Np. oświetlenie łazienki powinno być skoncentrowane na lustrze. W kuchni z kolei nie wystarczy jedno centralne światło, bo stojąc przy zlewie lub blacie, który zazwyczaj jest przy ścianie, swoją osobą zasłanialibyśmy je i miejsce swojej pracy mielibyśmy w cieniu. Dlatego też stosuje się dodatkowe oświetlenie instalowane do wiszących szafek kuchennych. O funkcjonalności oświetlenia świadczy również możliwość jego sterowania. Obecnie możliwe jest wprowadzenie sterowania oświetlenia z pilota, zainstalowania detektorów ruchu, tak by np. zbliżając się do drzwi frontowych światło automatycznie zapalało się. Istnieją „inteligentne” oprawy, które dostosowują ilość oświetlenia do panującego światła dziennego.

3. Energooszczędność

Na rynku oświetleniowym jest coraz więcej opraw wyposażanych w świetlówki, dające ponad czterokrotnie więcej światła niż tradycyjne żarówki (przy tej samej mocy lampy). Mamy dwa rodzaje świetlówek: z elektronicznym i standardowym układem zapłonowym. Te z elektronicznym i ciepłym zapłonem mogą być stosowane w gospodarstwie domowym prawie wszędzie. Natomiast przy używaniu świetlówek z zapłonem standardowym lub elektronicznym i zimnym zapłonem należy pamiętać, że istnieje silny związek między trwałością źródła a częstotliwością jego załączeń. Powinny być stosowane tylko tam, gdzie światło świeci się stosunkowo długo i rzadko się je włącza i wyłącza.

4. Forma

Lampa to pełnoprawny członek Twojej aranżacji wnętrza. Pamiętać należy więc o dopasowaniu opraw oświetleniowych  do stylu panującego w domu. Wzornictwo i stylistyka opraw oświetleniowych powinna harmonizować z klimatem stworzonym przez gospodarza domu. Jego dom jest przecież jego wizytówką.

5. Dominanta

Wybierz oświetlenie dominujące w pomieszczeniu. Lampy sufitowe dają oświetlenie ogólne i najlepiej doświetlą przestrzeń – mogą to być to lampy wiszące, nastropowe, plafony lub halogeny wpuszczane w podwieszany.
Boczne/miejscowe oświetlenie dodaje klimatu, ale nigdy nie doświetli  wnętrza tak, jak górne. Często spotykamy się tez z oświetleniem dekoracyjnym, np. dzięki wężom LED możemy doświetlić mało dostępne miejsca, wyeksponować pewne elementy wystroju, np. grafikę, obraz; świetnie sprawdzają się także jako oświetlenie nastrojowe wokół sufitu podwieszanego, czy też dobudowanej do właściwej ściany – ścianki.

 

6. Kolor

Ważnym elementem oświetlenia jest jego natężenie oraz barwa, dzięki którym możemy kreować swoje wnętrze w zależności od chwili-intensywne światło o chłodniejszej barwie pobudza do działania, do pracy, uaktywnia; światło zaś ciepłe, o mniejszym natężeniu, pozwala nam na relaks i odprężenie…

Hity i kity w projektowaniu

Ciekawe rozwiązania w meblach kuchennych. Będziecie zaskoczeni 😉