Wyszukaj

Stąpanie po dywanie czyli jak wybrać najlepszy dywan

Porady

 

Dywan towarzyszy nam od stuleci, zmieniają się mody, techniki wytwarzania i surowce a on pozostaje jednym z ważniejszych elementów dekoracyjnych we wnętrzu. Dziś przyglądamy się dywanom z różnych tworzyw na przykładzie oferty Arte, naszego najemcy i podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy ich wyborze

 

 

 

Dywany wełniane 

 

Nadal jest najbardziej popularnym i pożądanym surowcem do produkcji dywanów.

Jej podstawowymi zaletami są trwałość i naturalność oraz fakt, że to materiał ciepły, zapewniający ogrzanie stóp na podłodze.

Wełniany dywan będzie nam służył latami, o ile wełna będzie utkana gęsto, bo to gwarantuje, że nie będzie się „udeptywał” lub wycierał. Oczywiście, naturalne wełniane dywany bardzo często są tkane ręcznie, co wpływa na ich cenę, ale przy założeniu ich trwałości, naturalności i oryginalnego wzornictwa, jest to opłacalna inwestycja.

 

Przy zakupie dywanu wełnianego należy pamiętać o tym, że nowy dywan pyli, jest to proces naturalny, pyleniu ulega niewielki procent masy dywanu i nie ma wpływu na gęstość czy trwałość produktu. Wystarczy odkurzenie by pozbyć się tego problemu. Natomiast ze względu właśnie na pylenie, dywan wełniany nie jest rekomendowany dla osób alegricznych.

 

 

Dywany z wiskozy

 Coraz większą popularnością cieszą się dywany wiskozowe, miedzy innymi ze względu na efektowny wygląd – przypomina jedwab, zdecydowanie droższy materiał, z którego także wyrabia się dywany. Wiskoza ma niskie runo, jest bardzo przyjemna w dotyku i odbija światło, a w zależności od kąta, z jakiego patrzymy, struktura dywanu wygląda inaczej. Niestety, wiskoza nie jest odporna na wodę, trzeba ja czyścić chemicznie w punktach pralniczych. Nie zalecamy jej do pomieszczeń, w których przebywają małe dzieci lub zwierzaki, zwłaszcza biegające na zewnątrz.

 

Heatseat do tkania dywanów

To tworzywo sztuczne ale tak technologicznie zaawansowane, że wyglądem do złudzenia przypomina wełnę. Jego estetyczną zaletą jest fakt, że przy odpowiednio gęstym tkaniu umożliwia stworzenie wyrazistych, dopracowanych wzorów  lub przeciwnie – przejścia tonalne przypominające akwarelę. Z kolei dzięki odpowiedniemu cięciu na różnych wysokościach runa można uzyskać efekt 3D.

Generalnie zaletą dywanów Heatseat jest łatwość czyszczenia, część modeli z tego materiału można nawet prać w pralce. Ale najważniejszy, zwłaszcza w przypadku dywanów tkanych na płasko, jest fakt, że nie uczulają.

Dla osób dbających o przyszłość naszej planety ważna może być także informacja, że coraz częściej do wyrobu dywanów z tworzyw sztucznych wykorzystuje się tworzywa z recyclingu (np. z butelek PET).