Wyszukaj

Przykazania garderobiane

Porady

Nigdy nie jest za późno by stworzyć sobie garderobę z prawdziwego zdarzenia. Niekoniecznie w osobnym pomieszczeniu.

Oto kilka praktycznych porad przy jej projektowaniu:
  1. Zanim zdecydujesz się na zbudowanie garderoby, przemyśl starannie jej schemat, kto i z jaką częstotliwością będzie z niej korzystał, kto potrzebuje więcej przestrzeni
  2. Idealnym miejscem na garderobę jest sypialnia (zabudowa ściany lub wnęki) lub pomieszczenie obok niej albo obok łazienki, często garderoby projektowane są w przedpokojach jako szafy wnękowe, tu jednak należy uważać, aby przy niewielkich powierzchniach optycznie nie ich nie zmniejszać dużymi i ciemnymi płaszczyznami zabudowy.
  3. Kolejne w rankingu w mieszkaniach dwupoziomowych czy domach – są schody, możesz pod nimi zrobić praktyczne półki i schowki- zabudowane lub nie, w zależności od tego co i jak bardzo chcesz eksponować
  4. W przypadku garderoby we wnęce sprawdza się zasada jasnych, matowych paneli – współgrających z kolorem ścian, w przypadku garderoby jako osobnego pomieszczenia, nie ma żadnych ograniczeń poza własną wyobraźnią i gustem.
  5. Wykorzystuj pomieszczenia bez okien, oczywiście także wnęki – garderobę zawsze możesz doświetlić od wewnątrz
  6. Wydziel w garderobie przestrzenie na część męską, damską, dziecięcą i na przechowywanie
  7. Część damska musi mieć wyżej osadzone relingi, aby powieszone sukienki nie gniotły się, powinna też mieć np. podwieszane półki na drobiazgi (paski, bieliznę czy szaliki)
  8. Przy projektowaniu garderoby we wnęce ze skosami pamiętaj o systemach drzwi i profili przeznaczonych do poddaszy.
  9. Przy projektowaniu garderoby we wnęce ze skosem warto pamiętać, że im bliżej ścianki kolankowej, tym mniejsza wysokość szafy, a co się z tym wiąże trudniejszy dostęp do półek – trzymaj tam rzeczy, z których korzystasz od czasu do czasu – w tzw. trybie sezonowym –np. ozdoby choinkowe czy sprzęt sportowy.
  10. Ciekawym trendem są garderoby wnękowe – podświetlane witryny, pełnią one funkcję bardziej dekoracyjną, ale są bardzo efektowne i jeśli powierzchnia nam na to pozwala możemy potraktować garderobę jako element nie tylko porządkujący.