Oto kilka praktycznych porad przy jej projektowaniu:
- Zanim zdecydujesz się na zbudowanie garderoby, przemyśl starannie jej schemat, kto i z jaką częstotliwością będzie z niej korzystał, kto potrzebuje więcej przestrzeni
- Idealnym miejscem na garderobę jest sypialnia (zabudowa ściany lub wnęki) lub pomieszczenie obok niej albo obok łazienki, często garderoby projektowane są w przedpokojach jako szafy wnękowe, tu jednak należy uważać, aby przy niewielkich powierzchniach optycznie nie ich nie zmniejszać dużymi i ciemnymi płaszczyznami zabudowy.
- Kolejne w rankingu w mieszkaniach dwupoziomowych czy domach – są schody, możesz pod nimi zrobić praktyczne półki i schowki- zabudowane lub nie, w zależności od tego co i jak bardzo chcesz eksponować
- W przypadku garderoby we wnęce sprawdza się zasada jasnych, matowych paneli – współgrających z kolorem ścian, w przypadku garderoby jako osobnego pomieszczenia, nie ma żadnych ograniczeń poza własną wyobraźnią i gustem.
- Wykorzystuj pomieszczenia bez okien, oczywiście także wnęki – garderobę zawsze możesz doświetlić od wewnątrz
- Wydziel w garderobie przestrzenie na część męską, damską, dziecięcą i na przechowywanie
- Część damska musi mieć wyżej osadzone relingi, aby powieszone sukienki nie gniotły się, powinna też mieć np. podwieszane półki na drobiazgi (paski, bieliznę czy szaliki)
- Przy projektowaniu garderoby we wnęce ze skosami pamiętaj o systemach drzwi i profili przeznaczonych do poddaszy.
- Przy projektowaniu garderoby we wnęce ze skosem warto pamiętać, że im bliżej ścianki kolankowej, tym mniejsza wysokość szafy, a co się z tym wiąże trudniejszy dostęp do półek – trzymaj tam rzeczy, z których korzystasz od czasu do czasu – w tzw. trybie sezonowym –np. ozdoby choinkowe czy sprzęt sportowy.
- Ciekawym trendem są garderoby wnękowe – podświetlane witryny, pełnią one funkcję bardziej dekoracyjną, ale są bardzo efektowne i jeśli powierzchnia nam na to pozwala możemy potraktować garderobę jako element nie tylko porządkujący.