Wyszukaj

Przedpokój czyli zaproszenie do domu

Porady

W naszym cyklu poradnikowym wspominaliśmy już o tym, jak przygotować się do aranżacji własnego lokum. Dziś na tapetę bierzemy przedpokój. Podajemy kilka wskazówek stylistycznych, które na pewno pomogą stworzyć z niego wnętrze przyjazne dla mieszkańców i… atrakcyjne dla gości.

Oświetlenie

Przedpokój powinien być jasny, kropka. Zwłaszcza, że często jest on niewielkich rozmiarów. Dlatego zadbajmy o dobre oświetlenie górne. Ale nie tylko, starannie dobrane kinkiety pomogą uwypuklić w nim np. obraz czy lustro i stworzyć naturalne punkty, na których chcielibyśmy aby goście „zawiesili oko”.

Lustra i obrazy

Unikajmy nagromadzenia małych lusterek powieszonych na ścianie niczym obrazki. Po pierwsze, „zaśmiecą” one przestrzeń, po drugie większe lustro optycznie powiększa przedpokój – możemy się pokusić np. o lustra na dwóch przeciwległych ścianach. Zasada ta ma też zastosowanie w przypadku obrazów czy plakatów. Lepsze wrażenie wizualne zrobi pojedynczy ciekawy obraz niż gromada małych ramek.

Kolorystyka ścian i podłogi

Jasne ściany na pewno powiększą go optycznie, ale zawsze możemy poeksperymentować z jedną ciemniejszą ścianą lub – tapetami w pasy, nadadzą one rytm pomieszczeniu. Pamiętajmy jednak, aby pasy farby lub tapety nie były zbyt intensywne kolorystycznie i nie przytłoczyły przestrzeni.
Idealnym rozwiązaniem na podłodze będą kafle lub panele – ładne i praktyczne, łatwe do utrzymania w czystości. Kiedyś, w epoce wykładzin i linoleum panował trend, aby wszystkie podłogi były takie same. My sugerujemy, aby podłoga w przedpokoju różniła się od tych w pokojach, wyraźnie rozgraniczy to strefę „wejścia” i „mieszkalną”.

Im mniej tym lepiej

W przedpokoju musi znaleźć się miejsce na obuwie i okrycia wierzchnie. Jednak, aby uniknąć wrażenia chaosu warto zainwestować w szafę do zabudowy lub przesuwnymi drzwiami wydzielić fragment na przechowywanie. Unikniemy wtedy nieporządku, a przedpokój paradoksalnie (mimo zmniejszenia powierzchni) będzie sprawiał wrażenie większego. Poza tym szafa od podłogi po sufit znakomicie sprawdzi się jako dodatkowa przestrzeń do przechowywania. I to zasadniczo od niej powinniśmy zacząć aranżację. Atutem szafy na wymiar będzie idealne dopasowanie do parametrów wnętrza. Możemy pobawić się kolorem paneli i potraktować jednolitą powierzchnię jak dekoracyjną ścianę.

Dodatki

Dodatki – jeśli powierzchnia przedpokoju nam na to pozwala możemy dodać konsolę i ustawić na niej kilka gadżetów np. z podróży. Ciekawy stojak na parasole czy figurka/rzeźba o wydłużonym kształcie dodadzą wnętrzu charakteru, a wydłużonym kształtem wyrównają proporcje pomieszczenia.

Sekretne życie mebli

Historie Aldony to jak zawsze wiedza i ciekawostki w pigułce. Zapraszamy! 😊