Wyszukaj

Poradnik Zielonego Entuzjasty – część 2

Porady

Dobierając rośliny do poszczególnych pomieszczeń w domu, należy pamiętać nie tylko o nasłonecznieniu czy wilgotności powietrza, ale także o ich zdrowotnych właściwościach. Niestety wśród roślin, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie bo oczyszczają powietrze, są również takie, które są trujące jeśli się je połknie. Mowa tu między innymi o skrzydłokwiatach czy bluszczach. O ile warto mieć je w sypialni, bo są naturalnymi zielonymi filtrami powietrza, o tyle nie powinno się ich stawiać w pokojach dziecięcych. Warto też znaleźć dla nich miejsce niedostępne dla maluchów i dla zwierząt domowych.

***

Do trujących roślin należą też popularne, szczególnie w okresie Bożego Narodzenia tzw. gwiazdy betlejemskie. Biały sok, który wydzielają może podrażniać skórę a także wywołać poważne zaburzenia układu pokarmowego. Dlatego należy obchodzić się z nimi ostrożnie podczas pielęgnacji.

***

Bardzo szkodliwe dla zdrowia, a wręcz zabójcze mogą okazać się też diffenbachie, które są powszechne w polskich domach ze względu na ich urodę i małe wymagania jeśli chodzi o uprawę. Ich połknięcie może skutkować podrażnieniami jamy ustnej i opuchnięciem języka, a w efekcie nawet uduszeniem. Podobne działanie mają też filodendrony. Jednymi z najbardziej trujących roślin są także oleandry, których spożycie może być zabójcze. Dlatego nie należy ich uprawiać w domach, w których są małe dzieci i zwierzęta.

***

Ostrożnie należy obchodzić się też z krotonami, anturium, monsterą, alokazją czy draceną. Szkodliwe dla zdrowia mogą być też tulipany i narcyzy.
Nie oznacza to, że trujące rośliny nie powinny znaleźć miejsca w naszych domach, ale że powinny znaleźć odpowiednie dla nich bezpieczne dla domowników miejsce. Warto też zapytać przed zakupem o właściwości roślin. Jeśli wiemy, że zawierają szkodliwe substancje, należy ostrożnie się z nimi obchodzić i podczas zabiegów pielęgnacyjnych używać gumowych rękawiczek a późnej dokładnie umyć ręce.

W kolejnym odcinku Poradnika zielonego entuzjasty mowa będzie o żarłocznych roślinach, które polują na owady i tym, czy mogą być one skuteczne w walce z muchami i komarami.

 

Za cenne, zielone porady dziękujemy Pani Kasi Gałandziej z firmy Parapet – rośliny i doniczki. I, oczywiście zapraszamy do Pani Kasi na stoisko na 1 poziomie po kolejne roślinne cuda.