Jakie błędy najczęściej popełniamy przy aranżacji wnętrza?
- Zbyt duża ilość mebli, dodatków i bibelotów. Aranżując wnętrze warto przeanalizować swoje potrzeby i możliwości przestrzeni. Nagromadzenie mebli, kolorów, dekoracji i faktur „zagraci” wnętrze i uczyni je chaotycznym.
- Brak ergonomii. Jest ona ważna nie tylko w kuchni, która jest swoistym warsztatem pracy, ale także w salonie, łazience czy sypialni. Nie zastawiajmy meblami wejścia na balkon, zadbajmy o to, aby drzwi swobodnie się otwierały nie obijając się o meble, starajmy się ustawić meble tak, aby nie trzeba się było między nimi przeciskać chodząc po pomieszczeniu.
- Pęd za trendami. Zmieniają się one bardzo szybko. Nie warto więc urządzać mieszkania w sposób zgodny z aktualną modą od A do Z. Lepiej sprawdzi się uniwersalna podstawa aranżacyjna – neutralne meble, podłogi i kolory ścian, które można z łatwością „dosmaczać” dodatkami, tkaninami i oświetleniem, doganiając w ten sposób zmieniające się trendy.
- Za słabe oświetlenie. Zadbajmy o odpowiednią ilość lamp, które pozwolą na budowanie i zmiany nastrojów świetlnych w zależności od potrzeb. Jedna lampa na środku nie doświetli odpowiednio pomieszczenia. Warto więc pamiętać o lampach stołowych, podłogowych i kinkietach.
- Brak proporcji. Za mały dywan w dużym salonie będzie wyglądał jak wycieraczka. Ciemna szafa w małej sypialni zupełnie ją przytłoczy a wyspa w małej kuchni utrudni swobodne poruszanie się po niej.
- Pomieszanie zbyt wielu stylów. Eklektyzm może być ciekawy, ale pod warunkiem, że zachowamy umiar. Duża ilość stylów w jednym domu czy mieszkaniu zabałagani wnętrza i uczyni je chaotycznymi. Warto więc utrzymywać wszędzie spójną stylistykę, urozmaicając wszystko dodatkami. Łazienka i sypialnia mogą być w zupełniej innej konwencji jeśli stanowią strefę odrębną dla domowników.
- Brak dbałości o ściany. Aby były częścią aranżacji wnętrza, warto pomyśleć o fakturach i dekoracjach. Jeśli obrazy, to nie mogą one wisieć za wysoko (a to częsty błąd). W małych pomieszczeniach nie należy malować ścian na ciemne kolory. Jeśli mamy białe meble, ściana powinna być ciemniejsza, aby się z nimi nie zlewała. W przeciwnym razie wnętrze będzie monotonne i nudne.
- Brak dbałości o aranżacje okien. Nie tylko firany, zasłony czy żaluzje albo rolety mogą być ozdobą okna. Warto pomyśleć o upiększeniu parapetów, które lubią kwiaty, bibeloty i lampiony. Trzeba jednak zachować umiar aby parapetu nie zabałaganić.
- Brak różnorodności w doborze mebli. Jeśli wszystkie meble w pomieszczeniu są z jednej kolekcji i w jednakowej kolorystyce, wnętrze musi wyglądać nudno. Warto zaszaleć i dobrać choćby jeden mebel w innym kolorze i stylistyce, aby wnętrze nabrało „pazura”. Czasami wystarczy jeden stół, krzesło czy fotel w odmiennym wydaniu, by np. salon się ożywił i zachwycał.
- Brak wyczucia przy aranżacji łazienki. Kafle w łazience nie muszą być kładzione do samego sufitu! Łazienka, która sama w sobie jest dość surowym wnętrzem, również wymaga ocieplenia i dekoracji. Uroku dodają na przykład kwiaty, świece i odpowiednie oświetlenie – nie tylko na suficie i nad lustrem.
- Brak dbałości o przedpokój. A to przecież on jest wizytówką domu czy mieszkania. Aby zrobić dobre pierwsze wrażenie na gościach, którzy przekraczają nasz próg warto ich zaskoczyć! Również przedpokój lubi dekoracje i ładne oświetlenie. I pamiętajmy, że stojące na wierzchu buty domowników, choćby od najlepszych projektantów, ozdobą przedpokoju nie będą.
Jeśli nie wiesz, jak zaaranżować wnętrze, skorzystaj z doświadczenia i wiedzy specjalistów. Bezpłatnych porad dla Klientów Galerii Wnętrz Domar udziela architekt wnętrz Sylwia Gulewicz-Wysocka.