Wyszukaj

Niezwykłe projekty Toma Dixona

Inspiracje

Tom Dixon to gorące nazwisko w świecie designu. Świat usłyszał o nim, gdy słynna włoska marka wnętrzarska Cappellini kupiła od niego prawa do fotela S-chair i w 1989 wdrożyła go do masowej produkcji.
S chair (złośliwcy twierdzą, że to bliskie zapożyczenie z innego wielkiego projektu – mianowicie Pantone chair Vernera Pantone’a) to niezwykły, o urzekającej rzeźbiarskiej formie, fotel. Tworzy go beznoga konstrukcja z giętej stalowej ramy, pierwotnie wypełniona plecioną wikliną osadzona na kolistej podporze. Inspiracją do stworzenia tego mebla był… szkic kurczaka, Dixon postanowił odtworzyć zarysowany kształt drobiu w fotelu. I tak S-chair z miejsca stał się ikoną wzornictwa i doczekał stałej ekspozycji w MoMa w Nowym Jorku.

Innym znakomitym projektem Dixona jest kolekcja Pylon stworzona dla marki Cappellini, dla której inspiracją były geometryczne, pikselowe formy z wczesnych programów do projektowania w 3D.

Znany jest także z lamp Mirror Ball, które, jak sam twierdzi, były jego porażką designerską a stały się niemal obowiązkowym wyposażeniem setek klubów czy hoteli.
Ostatnio zaprojektował także modułową kolekcję Delaktig do…hakowania mebli czyli kreatywnego przerabiania przez właścicieli.

Obejrzyjcie galerię zdjęć, wszytskie pochodzą z oficjalnej strony designera: www.tomdixon.net