×

Wyszukaj

Małe meble – duże wyzwanie

Inspiracje

Teresa Kruszewska – Wielka Prekursorka

Lata 60-te ubiegłego wieku we wzornictwie polskim oznaczały nie tylko rozkwit fantastycznych projektów i wykorzystanie nowych technologii ( m.in. wykorzystanie plastiku, form wtryskowych i innych) ale też zwróciły uwagę projektantów na zasady ergonomii. A są one szczególnie ważne w projektowaniu mebli dla dzieci, których organizmy – w zależności od etapu rozwoju – mają szczególne wymagania. Teresa Kruszewska, związana była wówczas ze Spółdzielnią Artystów Plastyków ŁAD, o wspaniałych i wieloletnich tradycjach wzorniczych. Dzięki stypendium w Rhode Island School of Design w Providence, poznała nowe, dotychczas nie stosowane w Polsce, technologie i… postanowiła je wykorzystać właśnie w projektach mebli dla dzieci przedszkolnych. Tak powstał stolik i krzesełko Wydmuszki. Ale to nie wszystko, ta kobieta o niezwykłej wrażliwości, zwłaszcza na potrzeby dzieci chorych, z ograniczeniami ruchowymi, stworzyła kolekcje mebli i wyposażenia wnętrz dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Obejmowały one zarówno projekty do sal wypoczynkowych, jak i szkolnych. Projektantka zaproponowała nowatorskie rozwiązania, np.  regały o wahadłowych szufladach, uniemożliwiające przytrzaśnięcie palców. Zaprojektowała  „rosnące” krzesełka o regulowanej wysokości, odwracane, z siedziskami na różnych poziomach. Zadbała też o dopasowane do wieku i postury stanowiska do nauki. Jej stoliki miały ruchome blaty skrywające schowki z malowankami na klockach a po otwarciu blat mógł być tablicą. Kruszewska zaprojektowała również wyposażenie do Centrum Zdrowia Dziecka. Zaproponowała system meblozabawek: parawany na kółkach, złożone z trzech skrzydeł, z których każde pełniło inną funkcję: półki na książki, liczydła czy tablicy dziurkowanej do wpinania elementów układanek. Stworzyła też regały z kolorowych skrzynek-kostek , wkładanych jedne w drugie i finalnie pakowanych do skrzyni na kółkach.

Teresa Kruszewska, meblo-zabawka, wyprodukowana przez Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, 1974, z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, fot: Michał Korta

Teresa Kruszewska, stół i krzesło dla dziecka, 1966, z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, fot: Michał Korta

***

Jadwiga Husarska – Znakomita Spadkobierczyni

Spuścizna Kruszewskiej, jej nowatorskie myślenie wsparte wielką wrażliwością na potrzeby dzieci, znalazły odzwierciedlenie w kolejnych pokoleniach projektantów i ich kolekcjach. A Jadwiga Husarska i jej zespół w Husarska Design Studiona pewno jest znakomita kontynuatorką i innowatorką idei prof.Kruszewskiej.

Zaprojektowane przez nią kolekcje Hoppa czy Akukuu to przykłady mebli nie tylko rosnących z dziećmi, ale i zmieniających swoje funkcje w zależności od etapu rozwoju dziecka.

Kolekcja Hoppa wykonana z naturalnego drewna, o lekkiej bryle, powstała w wyniku długich konsultacji z rodzicami. I tak np.  przy łóżeczku zamontowana jest półeczka na elektroniczną nianię, a gdy niania już nie będzie potrzebna, półkę można zawiesić na ścianie jako mini regalik na książki czy zabawki.

Łóżeczko można bardzo szybko i łatwo przekształcić w tapczanik, jego drabinka staje się organizerem lub regałem do wieszania pojemników a z kolei boki łóżka można przekształcić w małe biureczko.

Wszystkie meble z kolekcji Hoppa mają bezpieczne zaokrąglone brzegi. Farba, którą pomalowano mebelki, jest bezpieczna i niealergizująca.

Materiał pochodzi ze strony:https://husarska.pl/portfolio_page/hoppa/

Z kolei kolekcja Akukuu to alternatywa dla plastikowych i topornych mebelków do sal zabaw czy warsztatowych dla dzieci. Jak podkreślają projektanci z Husarska Design Studio:

„meble zostały zaprojektowane pod kątem dwóch różnych przestrzeni. Jedną z nich są pokoje przeznaczone do przyjęć urodzinowych. Pokoje można szybko przekształcić zależnie od tego, ile dzieci będzie brało udział w urodzinach. Stoliki w kształcie trójkąta można układać w kwadraty lub prostokąty, dzięki temu można aranżować przestrzeń na wiele sposobów. W przestrzeniach urodzinowych można przeprowadzić np. warsztaty rysunkowe dla dzieci.

Ponadto zostały zaprojektowane taboreciki dla dzieci, dzięki którym również można bardzo łatwo przearanżować pomieszczenie. Jednak to nie taboret dominuje w pomieszczeniu. Najważniejszym meblem jest tron dla solenizanta, dostępny w trzech wariantach. Jeden powstał z myślą o dziewczynkach, drugi został dopasowany do gustów chłopców, natomiast trzeci ma charakter uniwersalny.

Trony są dopasowane do trzech sal urodzinowych: dziewczęcej w kolorze miętowo-różowym, uniwersalnej (marynarskiej) w odcieniach czerwieni i granatu oraz trzeciej w zielono-żółtej kolorystyce, która dzięki lampom UV i wykończeniom UV umieszczonym na ścianie, zmienia się w kosmiczną przestrzeń.

Każdy z tronów jest podświetlany, tak aby dzieci miały wrażenie, że trony, na których siedzą, są niezwykłe tak jak chwila, którą celebrują. Modułowe są również lady, które posiadają jedną bazę i szereg elementów, które można dodawać, tak aby odpowiadały na różne potrzeby obsługi bawialni. Można też zmieniać ich kolor.” (materiał ze strony www.husarska.pl).

 

Centrum Ustawień Prywatności

Analityka

Wykorzystujemy cookies do śledzenia statystyk strony, takich jak liczba osób odwiedzających, rodzaj systemu operacyjnego i przeglądarki internetowej wykorzystywanej do przeglądania strony, czas spędzony na stronie, odwiedzone podstrony etc. Korzystamy w tym zakresie z Google Analytics, co wiąże się z wykorzystaniem plików cookies firmy Google LLC.

_ga,_gid
_ga,_gid