Szanowni Państwo, informujemy o zmianie organizacji ruchu na terenie parkingu. Szczegóły dostępne tutaj.

Wyszukaj

Małe meble – duże wyzwanie

Inspiracje

Teresa Kruszewska – Wielka Prekursorka

Lata 60-te ubiegłego wieku we wzornictwie polskim oznaczały nie tylko rozkwit fantastycznych projektów i wykorzystanie nowych technologii ( m.in. wykorzystanie plastiku, form wtryskowych i innych) ale też zwróciły uwagę projektantów na zasady ergonomii. A są one szczególnie ważne w projektowaniu mebli dla dzieci, których organizmy – w zależności od etapu rozwoju – mają szczególne wymagania. Teresa Kruszewska, związana była wówczas ze Spółdzielnią Artystów Plastyków ŁAD, o wspaniałych i wieloletnich tradycjach wzorniczych. Dzięki stypendium w Rhode Island School of Design w Providence, poznała nowe, dotychczas nie stosowane w Polsce, technologie i… postanowiła je wykorzystać właśnie w projektach mebli dla dzieci przedszkolnych. Tak powstał stolik i krzesełko Wydmuszki. Ale to nie wszystko, ta kobieta o niezwykłej wrażliwości, zwłaszcza na potrzeby dzieci chorych, z ograniczeniami ruchowymi, stworzyła kolekcje mebli i wyposażenia wnętrz dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Obejmowały one zarówno projekty do sal wypoczynkowych, jak i szkolnych. Projektantka zaproponowała nowatorskie rozwiązania, np.  regały o wahadłowych szufladach, uniemożliwiające przytrzaśnięcie palców. Zaprojektowała  „rosnące” krzesełka o regulowanej wysokości, odwracane, z siedziskami na różnych poziomach. Zadbała też o dopasowane do wieku i postury stanowiska do nauki. Jej stoliki miały ruchome blaty skrywające schowki z malowankami na klockach a po otwarciu blat mógł być tablicą. Kruszewska zaprojektowała również wyposażenie do Centrum Zdrowia Dziecka. Zaproponowała system meblozabawek: parawany na kółkach, złożone z trzech skrzydeł, z których każde pełniło inną funkcję: półki na książki, liczydła czy tablicy dziurkowanej do wpinania elementów układanek. Stworzyła też regały z kolorowych skrzynek-kostek , wkładanych jedne w drugie i finalnie pakowanych do skrzyni na kółkach.

Teresa Kruszewska, meblo-zabawka, wyprodukowana przez Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, 1974, z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, fot: Michał Korta

Teresa Kruszewska, stół i krzesło dla dziecka, 1966, z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, fot: Michał Korta

***

Jadwiga Husarska – Znakomita Spadkobierczyni

Spuścizna Kruszewskiej, jej nowatorskie myślenie wsparte wielką wrażliwością na potrzeby dzieci, znalazły odzwierciedlenie w kolejnych pokoleniach projektantów i ich kolekcjach. A Jadwiga Husarska i jej zespół w Husarska Design Studiona pewno jest znakomita kontynuatorką i innowatorką idei prof.Kruszewskiej.

Zaprojektowane przez nią kolekcje Hoppa czy Akukuu to przykłady mebli nie tylko rosnących z dziećmi, ale i zmieniających swoje funkcje w zależności od etapu rozwoju dziecka.

Kolekcja Hoppa wykonana z naturalnego drewna, o lekkiej bryle, powstała w wyniku długich konsultacji z rodzicami. I tak np.  przy łóżeczku zamontowana jest półeczka na elektroniczną nianię, a gdy niania już nie będzie potrzebna, półkę można zawiesić na ścianie jako mini regalik na książki czy zabawki.

Łóżeczko można bardzo szybko i łatwo przekształcić w tapczanik, jego drabinka staje się organizerem lub regałem do wieszania pojemników a z kolei boki łóżka można przekształcić w małe biureczko.

Wszystkie meble z kolekcji Hoppa mają bezpieczne zaokrąglone brzegi. Farba, którą pomalowano mebelki, jest bezpieczna i niealergizująca.

Materiał pochodzi ze strony:https://husarska.pl/portfolio_page/hoppa/

Z kolei kolekcja Akukuu to alternatywa dla plastikowych i topornych mebelków do sal zabaw czy warsztatowych dla dzieci. Jak podkreślają projektanci z Husarska Design Studio:

„meble zostały zaprojektowane pod kątem dwóch różnych przestrzeni. Jedną z nich są pokoje przeznaczone do przyjęć urodzinowych. Pokoje można szybko przekształcić zależnie od tego, ile dzieci będzie brało udział w urodzinach. Stoliki w kształcie trójkąta można układać w kwadraty lub prostokąty, dzięki temu można aranżować przestrzeń na wiele sposobów. W przestrzeniach urodzinowych można przeprowadzić np. warsztaty rysunkowe dla dzieci.

Ponadto zostały zaprojektowane taboreciki dla dzieci, dzięki którym również można bardzo łatwo przearanżować pomieszczenie. Jednak to nie taboret dominuje w pomieszczeniu. Najważniejszym meblem jest tron dla solenizanta, dostępny w trzech wariantach. Jeden powstał z myślą o dziewczynkach, drugi został dopasowany do gustów chłopców, natomiast trzeci ma charakter uniwersalny.

Trony są dopasowane do trzech sal urodzinowych: dziewczęcej w kolorze miętowo-różowym, uniwersalnej (marynarskiej) w odcieniach czerwieni i granatu oraz trzeciej w zielono-żółtej kolorystyce, która dzięki lampom UV i wykończeniom UV umieszczonym na ścianie, zmienia się w kosmiczną przestrzeń.

Każdy z tronów jest podświetlany, tak aby dzieci miały wrażenie, że trony, na których siedzą, są niezwykłe tak jak chwila, którą celebrują. Modułowe są również lady, które posiadają jedną bazę i szereg elementów, które można dodawać, tak aby odpowiadały na różne potrzeby obsługi bawialni. Można też zmieniać ich kolor.” (materiał ze strony www.husarska.pl).

 

Hity i kity w projektowaniu

Ciekawe rozwiązania w meblach kuchennych. Będziecie zaskoczeni 😉