Wyszukaj

Luna EMG czyli pięknie zaprojektowany robot

Inspiracje

Młody inżynier z Gliwic, Michał Mikulski zaprojektował egzoszkielet ramienia, którego zadaniem jest pomoc chorym, których mięśnie są zbyt słabe by wykonać czasem najprostsze ruchy. Startup młodego doktoranta wzbudził zainteresowanie w Japonii i w Dolinie Krzemowej. A sam Mikulski zaczął pracować nad robotem rehabilitacyjnym.

Tak powstał prototyp robota LUNA EMG czyli pierwsze na świecie urządzenie pomagające osobom chorującym na schorzenia nerwowo mięśniowe. Robot wykonuje diagnostykę elektromiograficzną czyli ocenia stopień schorzenia mięśni a także pozwala ćwiczyć osobom chorym na zanik mięśni.

Jest bardzo pomocny w rehabilitacji osób po wypadkach , pacjentów neurologicznych, którzy cierpią na zanik, wiotkość mięśni czy niedowład kończyn. Umila też rehabilitację małym pacjentom, ponieważ są one w formie rehabilitacyjnych gier komputerowych np.  w omijanie asteroidów statkiem kosmicznym czy układanie kulek w rzędy.

Zadaniem Jadwigi Husarskiej było zaprojektowanie tego robota aby nie tylko spełniał swoje funkcje, ale i wyglądał przyjaźnie. Zwróćcie bowiem uwagę, że narzędzia diagnostyczne i rehabilitacyjne wyglądają bardzo surowo. Przeprowadziła więc dziesiątki testów aby sprawdzić, jak zachowują się , układają ciało i reagują pacjenci z zanikami mięśni.

Studio Husarska pracowało nad uzyskaniem pożądanej ergonomii, dlatego projektanci często odwiedzali rehabilitantów przy pracy, z kolei zespól  Michała Mikulskiego z firmy EGZOTech dopracował aplikacje, które umożliwiają pacjentowi odpowiednią rehabilitację.Następnie robot był intensywnie testowany przez rehabilitantów i pacjentów.

Obudowa Luny EMG zbudowana jest z łatwego w utrzymaniu czystości poliestru, sam robot ma uchwyty i zgrabną, dociążoną podstawę oraz kompaktową, łatwą do transportowania formę.