Wyszukaj

Kultowy duet braci Castiglione i ich stołek oracza

Inspiracje

Ten taboret – podobnie jak większość projektów braci Castiglione to taboret z misją … . Otóż powołując się na dadaistyczny  manifest „Ready mades” Duchampa projektanci założyli, że  przyglądając się przedmiotom już istniejącym, można zmodyfikować ich pierwotną funkcję tworząc zupełnie nowe dzieło, w której estetyka brata się z oryginalnością i nowym przeznaczeniem tak powstałego przedmiotu.

Stołek Mezzadro jest absolutnym potwierdzeniem  takiego procesu twórczego, co więcej – jest także odzwierciedleniem ulubionej maksymy Achille Castiglione, ze dobry projekt powstaje wtedy, gdy przy użyciu minimum środków  uzyskuje się maksymalny efekt.

Wszystko w tym stołku, który może być taboretem, „fotelem” biurowym czy krzesłem restauracyjnym, zostało starannie przemyślane i skonstruowane.

Siedzisko, ze stali  lakierowanej – najczęściej na żywy czerwony kolor , to nic innego jak fotelik…rolniczego ciągnika ustawiony przeciwnie do „kierunku jazdy”. Przymocowane jest do podstawy śrubą wagonową, dzięki czemu jest stabilne i ergonomiczne dla kręgosłupa a przy tym wygodne. Metalowy trzpień będący podstawą Mezzadro stabilizowany jest i utrzymywany w pionie dzięki bukowej podporze przypominającej… jarzmo tradycyjnego pługa – stąd też inna nazwa mebelka –„stołek oracza”. Całość sprawia wrażenie lekkiej, a siedzący na stołku wygląda trochę jakby lewitował dzięki tak stworzonej konstrukcji.

Mezzadro wszedł do produkcji w 1970 roku dzięki współpracy projektantów z firmą Zanotta i od tego czasu – podobnie jak kultowa lampa Arco  firmy Flos tychże projektantów jest nie tylko kultowym meblem ale też stałym bywalcem galerii sztuki nowoczesnej i muzeów wzornictwa na całym świecie.

Zobaczcie, jak pięknie wkomponowuje się w różne stylistycznie przestrzenie, wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony producenta: www.zanotta.it