Wyszukaj

Kuchnia w stylu skandynawskim

Inspiracje

Styl skandynawski od lat cieszy się popularnością na całym świecie i trudno się temu dziwić, bo łączy w sobie funkcjonalność i bezpretensjonalność. Idealnie sprawdza się w jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu, czyli kuchni.

Meble kuchenne styl skandynawski

Meble kuchenne przybierają proste formy, kształty oraz wyróżniają się funkcjonalnymi rozwiązaniami oraz minimalizmem. Wnętrze powinno dawać poczucie komfortu i otwartej przestrzeni, bez przytłaczającej ilości przedmiotów i elementów zdobniczych. Styl skandynawski to przede wszystkim umiar oraz prostota w aranżacji, która pomaga zachować porządek i ład, mimo intensywnego użytkowania tej części mieszkania. Ważne jest, aby styl stosowany w projektowaniu wnętrz nadał naszej nowoczesnej kuchni prawdziwych cech skandynawskiej aranżacji. Chcąc uzyskać efekt eleganckiej i funkcjonalnej przestrzeni, warto pomalować ściany na biały kolor, a fronty mebli wybrać z naturalnego drewna. Ponadto, w częściach użytkowych dobrze sprawdzą się białe płytki oraz drewniane blaty, które nadadzą wnętrzu ciepła i naturalności. Świetnie też komponują się z jasnym wnętrzem kolory szare czy antracytowe.

Na podłodze zazwyczaj królują drewniane deski lub kamienne płyty. Decydując się na to drugie rozwiązanie, materiał powinien być w odcieniach szarości, czerni czy też bieli.

Warto wziąć pod uwagę, że styl skandynawski jest ponadczasowy ze względu na wykorzystywanie jasnych barw. Są one uniwersalne, idealnie komponują się z każdym innym kolorem i stanowią symbol wizualnej czystości.

Kuchnia w stylu skandynawskim – jak ją urządzić?

  • Powinna być jasna i naturalnie oświetlona – nawet małe pomieszczenia przy takiej aranżacji będą wyglądały na optycznie większe.
  • Preferuje proste formy, kształty i funkcjonalne rozwiązania, minimalizm które mają ułatwiać użytkownikom codzienne korzystanie.
  • Na podłodze najczęściej znajdują się naturalne materiały – drewniane deski, kamienne płyty lub płytki.

 

Kuchnia w stylu skandynawskim charakteryzuje się naturalnością, gdzie dominują ekologiczne materiały – głównie drewno, kamień, len, bawełna, szkło czy ceramika. Podstawowe kolory to biel, szarość oraz pastelowe odcienie, jednak mogą pojawiać się także kolorystyczne akcenty w dodatkach, które będą skutecznie przełamywać chłód bieli. Mile widziane są niebieskie, żółte oraz wrzosowe dodatki o niewielkim nasyceniu koloru, które powinny być nie tylko ozdobą, ale także funkcjonalnym uzupełnieniem wnętrza. Design mogą urozmaicić również kwiaty w wazonach czy zioła w doniczkach.