Wyszukaj

Krzesło ze skandalem w tle

Inspiracje

Aren Jacobson to ikona duńskiego designu, znany z takich cudów wnętrzarskich jako fotel Jajo (Egg) czy krzesło mrówka (Ant) powstałe z fascynacji projektami małżeństwa Eamsów i ich wykorzystaniem w projektowaniu giętej sklejki i giętych metalowych nóżek. Ale kultowym meblem, z mocno skandalizującym tłem okazało się krzesło z serii 7, które posłużyło jako przypadkowy element sesji modelki Christine Keller.
I tu na wstępie pierwsze dementi, nie było to krzesło Jacobsena a jego kopia. Wszystko pozostałe jest prawdą. Otóż w 1961 roku wybuch skandal spowodowany romansem brytyjskiego Ministra Wojny Johna Profumo z młodziutką modelką Christine Keller. Na potrzeby dokumentu, który de facto nigdy nie ujrzał światła dziennego, zlecona została Lewisowi Morleyowi sesja zdjęciowa, której zadaniem było pokazać w sposób pikantny ( i zapewne demaskatorski) wdzięki Christine jako bohaterki skandalu. Mimo, że Christine miała w kontrakcie zastrzeżenie o nagiej sesji, nie bardzo chciała się na to zgodzić, wtedy Morley wyprosił wszystkich ze studia, kazał się modelce rozebrać i usiądź tyłem do oparcia krzesła, akurat dostępnego w studio, a które okazało się kopią słynnej 7 Jacobsena. Sesja okazała się kultowa, a sama poza modelki, podobnie jak krzesło projektanta często były kopiowane w fotografii artystycznej.

A jak prezentuje się współcześnie Siódemka, zobaczcie poniżej (zdjęcie pochodzi ze strony producenta: www.fritzhansen.com)

***