Wyszukaj

Karim Rashid i SAKRED

Inspiracje

Barwny designer – choć w ubiorze obstaje przy bieli i różu – twórca, którego magazyn Time uznał za najlepszego projektanta obu Ameryk – Karim Rashid jest bohaterem kolejnego odcinka Subiektywnego Alfabetu Designu. Urodzony w Kairze, kształcił się w Ottawie i Neapolu. Otworzył dwa studia projektowe – w Nowym Jorku i Amsterdamie.

Karim Rashid stworzył ponad 3 tysiące projektów – od przedmiotów codziennego użytku po aranżacje salonów. Zdobył setki nagród. Miłośnik estetyki a jednocześnie twórca często wykorzystujący plastik, nazwany przez niektórych „królem plastiku”, chętnie wykorzystuje abstrakcyjne, opływowe formy. Przez jednych uwielbiany, przez innych uważany za piewcę kiczu, nie przejmuje się tym zupełnie i przedstawia coraz to nowe przedmioty, które już teraz uznane są za kultowe – by wspomnieć tylko Krzesło Oh Chair czy podwójne siedzisko Love Seat albo…kosz na śmieci Garbo. Ale, ale  zaprojektował również layout kart Visa i Visa Mastercard czy grafikę dla Google Chrome.

Ale nas najbardziej interesuje polski wątek w jego twórczości i to bardzo świeży.

Otóż Karim Rashid zaprojektował dla Huty Szkła Krosno , dla nowostworzonej marki premium D’sign, premierową kolekcję SAKRED. Jest to linia szklanych naczyń w intensywnych kolorach, bowiem Rashid uważa, że kolor to radość i pozytywna energia zaklęte w transparentnym szkle. Zresztą słowo transparentność ma tu znaczenie, bo według twórcy SAKRED, żyjemy w erze transparentności.

Sama nazwa linii nawiązuje do świętej geometrii czyli pochodzącej jeszcze z czasów Platona i Pitagorejczyków idei, że Stwórca tworząc świat opierał się na wzorach geometrycznych, które przybrały kształt figur i brył widocznych w naturze. W Kolekcji dominują cylindry i stożki, proste , uniwersalne kształty a kolory skrzą się od bursztynowego po zielony. Linia SAKRED to szklanki, kieliszki do wina i koktajli, karafka, wazon, patery, misy i świeczniki w różnych rozmiarach. Ich premiera odbyła się podczas Targów Ambiente 2019 we Frankfurcie. (wszystkie zdjęcie pochodzą ze strony producenta dsign.krosno.com