Wyszukaj

Big Mama czyli Wielka Bogini wypoczynku

Inspiracje

Big  Mama, zjawiskowy fotel w kolorze krwistej czerwieni,  początkowo zrobiony z pianki poliuretanowej, obszyty miękką wełną i z charakterystycznym podnóżkiem w kształcie kuli.

Poznajcie UP5, kultowy fotel, który ma bardzo feministyczną historię, napisaną przez …mężczyznę. Otóż Gaetano Pesce tak opowiada o idei stojącej za powstaniem fotela: „Opowiedziałem osobistą historię o tym, jak ja pojmuję kobiety: wbrew sobie zawsze były więźniami. Spodobał mi się pomysł nadania temu fotelowi kobiecych kształtów i dołączenia do niego kuli i łańcucha – atrybutów więźnia.” Rzeczywiście, Big Mama przypomina paleolityczne figurki Magna Mater, Wielkiej Bogini. Ale nie tylko kształt fotela UP5 jest wyjątkowy.  Sam fotel ze względu na konstrukcję, pakowany był próżniowo, powietrze odsysano ze szczelin pianki poliuretanowej i zmniejszony o 90% wędrował do klienta. A tam, napompowywał się po otwarciu opakowania. Surprise! Obecnie seria UP produkowana jest z ultralekkich poliwęglanów a kształt i wygoda całej kolekcji pozostają równie legendarne, jak na początku jej powstania.

Zresztą oceńcie sami. Naszym zdaniem już patrzenie n a Big Mamę sprawia, że chce się w nią wtulić

Fotel Big Mama doczekał się roli filmowej i to w nie byle jakim filmie, bo w „Diamenty są wieczne” z Seanem Connery jako Agentem 001. W jednej ze scen piekielnie seksowna i niebezpieczna ochroniarka Bambi wstaje kocim ruchem z tego fotela by… spuścić lanie Bondowi.  UP 5 stał się  nie tylko ikoną pop-artu ale także ucieleśnieniem wygody, ponoć Connery w przerwach na planie, lubił zapadać się w jego miękkie kształty. Co ciekawe, wiele lat później kolejne wcielenie Agenta 001, czyli Pierce Brosnan również lubił na nim przesiadywać.

Big Mama – podobnie jak cała kolekcja Up doczekał się produkcyjnej reaktywacji w firmie B&B Italia, pod nazwą Up2000. Ceny fotela zaczynają się od 300 funtów, można go nabyć w kilku wariantach kolorystycznych