Spółdzielnia Artystów Plastyków ŁAD
Parafrazując Mikołaja Reja możemy powiedzieć: „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż …swoje meble mają” Zafascynowani Bauhausem i jego wpływem na wzornictwo współczesne nie możemy zapominać, że na naszym polskim gruncie, w podobnym czasie powstała niezwykła, innowacyjna inicjatywa wzornicza czyli Spółdzielnia Artystów Plastyków ŁAD.
ŁAD założyli w 1926 roku w Warszawie tacy mistrzowie międzywojennego wzornictwa jak Stryjeński, Jastrzębowski czy Sigmund i był przez lata ostoją wielkich talentów wzorniczych. ŁAD wpisał w swoją nazwę manifest twórczy : Ład, bo to tylko trzy litery, bo to znaczy, że ma być ładnie i ma być w tym ład – porządek.
I tak też było, w spółdzielni powstawały proste, eleganckie, funkcjonalne meble na zamówienie, w przeważającej części drewniane, inspirowane i nowymi trendami wzorniczymi, i polskim folkiem. Jednocześnie ŁAD był świetnym konceptem handlowym, już w 1931 roku w Hotelu Europejskim powstał sklep firmowy spółdzielni, w którym nie tylko można było kupić meble na raty ale także zasięgnąć porady dyżurujących w nim projektantów.
O Ładzie rozmawiają w najnowszej Domowej Galerii Stylu Aldona Mioduszewska i Krzysztof Majewski, w Radio RAM, oczywiście
zdjęcie pochodzi z: onebid.pl
O audycji
Domowa Galeria Stylu to audycja inna niż wszystkie, opowiada o designie lekko i z pasją. I z autentycznej pasji powstała. Aldona Mioduszewska z Galerii Wnętrz Domar od lat wykłada historię designu na Uniwersytecie Wrocławskim. To właśnie niesamowite historie przedmiotów codziennego użytku, wplecione w historię ludzkości, stały się kanwą rozmów Aldony z dziennikarzem Radia Ram, Krzysztofem Majewskim.
Domowa Galeria Stylu w Radiu RAM to cykliczna audycja, której możecie posłuchać co środę po 9.00 i po 17.00. Aldona i Krzysztof spotykają się w by snuć opowieści o wzornictwie, kultowych przedmiotach i znanych projektantach.
Czytaj więcej