Pawilon Polski na Wystawie w Paryżu 1925: Triumf Polskiego Art Déco
Pawilon Polski na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku był jednym z najważniejszych wydarzeń dla polskiej sztuki i designu. Zaprojektowany przez Józefa Czajkowskiego, pawilon miał na celu ukazanie ducha młodej, ale bogatej w historię i kulturę II Rzeczypospolitej.
W pawilonie zaprezentowano szeroki wachlarz polskiej sztuki dekoracyjnej i użytkowej, w tym meble, tkaniny, ceramikę oraz grafiki. Wystawiono prace takich artystów jak Zofia Stryjeńska, która zdobyła aż cztery Grand Prix za swoje malarstwo, oraz Jan Szczepkowski, który otrzymał Grand Prix za kapliczkę Bożego Narodzenia. Zygmunt Kamiński został nagrodzony za projekty nowych polskich banknotów. Oprócz Józefa Czajkowskiego, w tworzeniu pawilonu uczestniczyli także inni wybitni artyści i projektanci. Karol Stryjeński zaprojektował dodatkowe budowle, takie jak wieża zwieńczona figurką Lajkonika oraz scena do występów zespołów góralskich.
Jerzy Warchałowski, krytyk sztuki, pełnił rolę komisarza wystawy, dbając o koncepcję i dobór eksponatów. Pawilon Polski spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno ze strony publiczności, jak i krytyków. Jego architektura, nawiązująca do klasycyzmu i harmonii, wyróżniała się na tle innych pawilonów. Wieczorami, oświetlona szklana wieża pawilonu przyciągała tłumy zwiedzających, zachwycając swoją urodą. Polska ekspozycja zdobyła imponującą liczbę 200 nagród, co było ogromnym sukcesem na tle międzynarodowej konkurencji
Pawilon Polski na wystawie w Paryżu w 1925 roku stał się symbolem odrodzenia polskiej sztuki i designu, a także początkiem rozwoju polskiego art déco, które zyskało międzynarodowe uznanie. Rozmawiają o nim Aldona Mioduszewska i Krzysztof Majewski w Domowej Galerii Stylu w Radio RAM.
zdjęcie pochodzi z: historia:poszukaj
O audycji
Domowa Galeria Stylu to audycja inna niż wszystkie, opowiada o designie lekko i z pasją. I z autentycznej pasji powstała. Aldona Mioduszewska z Galerii Wnętrz Domar od lat wykłada historię designu na Uniwersytecie Wrocławskim. To właśnie niesamowite historie przedmiotów codziennego użytku, wplecione w historię ludzkości, stały się kanwą rozmów Aldony z dziennikarzem Radia Ram, Krzysztofem Majewskim.
Domowa Galeria Stylu w Radiu RAM to cykliczna audycja, której możecie posłuchać co środę po 9.00 i po 17.00. Aldona i Krzysztof spotykają się w by snuć opowieści o wzornictwie, kultowych przedmiotach i znanych projektantach.
Czytaj więcej