Wyszukaj

wybierz kategorię

07/02/2024

Fenomen Wrocławskiej Szkoły Szkła

Wrocławska Szkoła Szkła to konwencja artystyczna, która rozkwitła w drugiej połowie lat 50. i latach 60. XX wieku. Jej twórczość była związana z absolwentami Wydziału Szkła Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 1952 roku powstał samodzielny Wydział Szkła, którego kierownictwo objął malarz i grafik, prof. Stanisław Dawski, który był nie tylko założycielem, ale także mentorem tej szkoły.…

29/11/2023

Królowa szachownicy – Andree Putman

Andrée Putman to słynna francuska projektantka i architekt, pozostawiła trwały ślad w świecie projektowania wnętrz. Jej unikatowy styl, charakteryzujący się odważną prostotą i eklektycznym połączeniem materiałów, inspirował niezliczonych projektantów i architektów na całym świecie. Słynęła z zamiłowania do radykalnej geometrii i biało-czarnych zestawień, dlatego nazywano ją królową szachownicy. Kariera Putman rozpoczęła się w latach 50.,…

22/11/2023

Poduszki jak antyczne dzieła sztuki

Sergio Roger tworzy na skrzyżowaniu sztuki, historii i dekoracji wnętrz dzięki swojej fascynującej kolekcji zatytułowanej „Textile Ruins”. Pochodzący z Barcelony projektant łączy antyk z nowoczesnością w unikalnej kolekcji poduszek inspirowanych starożytnymi rzeźbami i elementami architektonicznymi. „Textile Ruins” to dowód na wizjonerskie podejście Rogera, który ponownie wyobraża historyczne artefakty i architektoniczne cuda we współczesnym kontekście. Każda…

13/09/2023

Krzesło Ribbon Niki Zupanc i …Krzesło Ribbon Thomasa Chippendale

Słodkie, niczym z Barbielandu, krzesło Ribbon (wstążka) powstało w 2013 roku na zlecenie firmy Dior. Zaprojektowała je Nika Zupanc, początkowo w szlachetnej czerni a następnie w wielu, także różowych wariantach kolorystycznych . Jednak już w XVIII w. słynny stolarz Thomas Chippendale zaprojektował inne krzesło ribbon, którego oparcie przypominało  udrapowaną wstążkę z rzeźbionego drewna. Tak więc…

05/07/2023

Ceramika Bolesławiecka na dywanach tkanych w Indiach

Ceramika bolesławiecka wypiekana jest od średniowiecza, ewoluowała od brązowej do białej i od zarania wykorzystywała bogate złoża gliny w okolicy  Bobru i Kwisy. Słynna jest z charakterystycznej kolorystyki z przewagą kobaltu i stempelkowej metody (choć nie jest ona jedyna) zdobienia. I mimo że vintage’owe wzory zyskują obecnie wielu młodych zwolenników i od lat są hitem…