Wyszukaj
Bardzo się cieszymy, że ruszamy z nową edycją świetnego projektu eksperckiego POP2, nawiązującego do tworzonych kilka lat temu wspólnie z SWPS spotkań Projektanci o Projektowaniu, których celem było promowanie mądrego projektowania produktów.
Spotkania, na których gościli znani projektanci, architekci, krytycy designu odbywały się w Galerii Wnętrz DOMAR i gromadziły szeroką publiczność architektów, studentów kierunków artystycznych i projektowych oraz branżę kreatywną.
Koordynatorką POP i POP2 była i jest Katarzyna Świętek, była wieloletnia dyrektor marketingu GW Domar, projektantka, edukatorka oraz popularyzatorka designu multidyscyplinarnego. Wrocławianka widząca miasto przez pryzmat estetyki, funkcjonalności oraz społecznych, lokalnych i globalnych wyzwań. W plebiscycie wrocławskim „30 kreatywnych Wrocławia” została nagrodzona w kategorii dizajn (2016). Członek zespołu eksperckiego Strategia Wrocław 2050.
W nowej edycji rozwijamy poprzednią ideę o przestrzeń miasta. Miasta jako wspólnego domu, przestrzeni przenikających się zależności: architektonicznych, urbanistycznych, funkcjonalnych, społecznych i ekonomicznych. Planujemy przyglądać się różnym scenariuszom przyszłości – zarówno skali makro, jak i mikro – na poziomie miasta i jego mieszkańców. Chcemy z zaproszonymi gośćmi rozmawiać o aktualnych wyzwaniach, ale również pokazywać rozwiązania, zachęcać do protopii, do wspólnego tworzenia krótszej perspektywy możliwych zmian, które wpływają na to jak żyjemy i jak mieszkamy.
Chcemy w ramach POP 2 – po prostu i w prosty sposób – mówić o projektowaniu wychodzącym poza obszar przedmiotów, a wchodzącym w obszar życia, jego dobrostanu oraz technologii, która może te obszary wspierać.
Już 9 października Kasia Świętek będzie moderować panel dyskusyjny:
Dla kogo projektuje się miasto?
Na pytania, jakie największe wyzwania stoją przed miastem, mieszkańcami, architektami i urbanistami, czym jest obecnie komfort życia w mieście, a jaki będzie w przyszłości, odpowiedzą zaproszeni eksperci. Przyjrzą się tym wyzwaniom i spróbują zdefiniować najważniejsze – starzejąca się populacja? Kryzys klimatyczny, a może chaos urbanistyczny? Zastanawiac się będą nad tym, co zmienia lub może zmienić nowa ustawa o planowaniu przestrzennym?
A zaproszonymi gośćmi będą:
Agnieszka Labus – architektka, adiunktka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, badaczka i prekursorka projektowania przyjaznego starzeniu i długowieczności w Polsce. Założycielka i prezeska Fundacji LAB 60+ oraz adiunktka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Ma 14-letnie doświadczenie w badaniach, konsultowaniu, współprojektowaniu inwestycji senioralnych i wielopokoleniowych w nurcie longevity design, czyli obszaru ekonomii długowieczności – najszybciej rozwijającego się rynku na świecie. Współpracuje z pracowniami architektonicznymi, deweloperami i samorządami wdrażając innowacyjne modele zamieszkania. Laureatka Nagrody Naukowej Polityki (2014) oraz absolwentka największego rządowego programu wspierania innowacyjności w nauce TOP 500 Innovators – MNiSW.
Mariusz Wszołek – komunikolog, teoretyk projektowania, dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS, zastępca dyrektora Instytutu Projektowania Uniwersytetu SWPS kierownik Katedry Grafiki. Naukowo zajmuje się teorią i praktyką projektowania komunikacji, ze szczególnym uwzględnieniem inkluzyjnych, partycypacyjnych i zrównoważonych doktryn projektowych.
Michał Ciesielski – projektant, urbanista z wieloletnim doświadczeniem w planowaniu lokalnym, strategicznym i operacyjnym. Członek Towarzystwa Urbanistów Polskich. Ma wieloletnie doświadczenie praktyczne w projektowaniu urbanistycznym, planowaniu strategicznym, rewitalizacji i procesach partycypacyjnych, zdobyte podczas współpracy z pracowniami urbanistycznymi, między innymi we Wrocławiu i Warszawie. Doradzał licznym samorządom, NGO’som i instytucjom publicznym.
Andrzej Jóźwik –dziennikarz i socjolog w z wykształcenia. Specjalista ds. mediów . Od lat zawodowo związany z mediami, twórca wielu programów promujących dolnośląską kulturę i innowacje. Aktywista miejski. Zajmuje się praktykami i strategiami komunikacyjnym dla trzeciego sektora.
Zapraszamy więc serdecznie:
architektów i projektantów, studentów kierunków projektowych – zarówno humanistycznych, jak i technologicznych, branżę kreatywną.
Najbiższe spotkanie – już 9. października 2023 w Galerii Wnętrz Domar , w sali konferencyjnej na 3.pietrze parkingu wielopoziomowego.
Zbliżające się święta to idealny moment na zastrzyk gotówki 💸😀 Wystarczy, że weźmiecie udział w naszym konkursie, którego zasady są bardzo proste:
Do wygrania nawet 1500 zł i to wy zdecydujecie na co wydacie te pieniądze: remont, prezenty, wyjazd. Zapraszamy! 🎉
Szczegóły konkursu: tutaj