Wyszukaj

Filmowa Europa na Widelcu czyli nasze apetyczne partnerstwo

Europa na Widelcu po raz 11. zgromadzi we Wrocławiu wszystkich miłośników dobrej kuchni. Od 3 lat jest to impreza nie tylko kulinarna, ale też KULTURALNA, a to za sprawą specjalnych pokazów filmowych, związanych tematycznie z jedzeniem i kulinariami. W tym roku organizatorzy filmowej części programu połączyli wydarzenie z akcją społeczną Menu Wolności.

Tegoroczny festiwal Europa na Widelcu zaplanowano w terminie 29.05-2.06. Będzie to 5 dni święta kuchni i dobrego jedzenia, które organizatorzy planują celebrować w każdy możliwy sposób. Będą więc degustacje, wielki targ na Rynku, spotkania z gośćmi specjalnymi, koncerty, kulinarne seanse filmowe, dyskusje, poczęstunki i inne niebanalne atrakcje.

Filmowa Europa na Widelcu to kulturalna część festiwalu, za organizację której odpowiadają FILMS for FOOD oraz kino Nowe Horyzonty. Tegoroczny program rozpocznie pokaz archiwalnych filmów dokumentujących obrady Okrągłego Stołu (w tym film w reżyserii tragicznie zmarłego Piotra Bikonta, współtwórcy festiwalu Europa na Widelcu) oraz Kolacja Wolności w Hotelu Monopol. Zarówno pokaz, jak i kolacja wpisują się w ogólnopolską akcję Menu Wolności organizowaną z okazji 30 rocznicy obrad Okrągłego Stołu. „Celem akcji jest propagowanie wśród wszystkich Polaków idei wspólnego i radosnego świętowania rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku, które przyniosły Polsce wolność  – mówi Lucyna Zembowicz z FILMS for FOOD. Festiwal Europa na widelcu był tym, który zainicjował świętowanie rocznicy 4 czerwca przy stole, dlatego to właśnie tu zorganizujemy pierwsze wydarzenie w ramach akcji Menu Wolności” – dodaje. Kolację Wolności przygotują dotychczasowi szefowie kuchni Hotelu Monopol: Krzysztof Żurek (Hotel Stary Kraków, 1 szef kuchni hotelu Monopol po rewitalizacji), Justyna Słupska-Kartaczowska (jadka Wrocław), Łukasz Budzik (Mennicza Fusion Wrocław) oraz Mariusz Kozak – obecny szef kuchni Hotelu Monopol. Menu Wolności w ich interpretacji będzie polskie, oparte na lokalnych produktach i zainspirowane historią Polski. Gośćmi specjalnymi kolacji oraz całego przeglądu filmowego będą Robert Makłowicz – ambasador i współorganizator festiwalu Europa na Widelcu oraz Katarzyna Bosacka – pomysłodawczyni i jedna z ambasadorek ogólnopolskiej akcji Menu Wolności.

Drugiego dnia festiwalu odbędą się pokazy 3 filmów poświęconych wielkim szefom kuchni oraz wielkim inspiracjom. Widzowie zobaczą historię Flynna McGarry’ego – nastolatka, który szturmem zdobył wymagający świat nowojorskich restauracji, Daniego Garcia – jednego z najsłynniejszych współczesnych hiszpańskich szefów kuchni oraz braci Roca, w filmowym zapisie ich kulinarnej podróży przez Turcję. Tego dnia, w nawiązaniu do filmu „Chef Flynn”, w restauracji Surfer (ul. Legnicka 58r) odbędą się warsztaty kulinarne, na które obowiązują wcześniejsze zapisy.

Trzeci dzień za sprawą 2 projekcji upłynie pod znakiem społeczeństwa i kultury kulinarnej. Pierwszy z nich to „Żniwa” o bardzo niekonwencjonalnej formie. Połączenie dokumentu z elementami fabularyzowanymi, tradycyjną pendżabską muzyką i tańcem daje obraz upokorzenia robotników pracujących na polach uprawnych. „Wino we krwi” to drugi, zaplanowany na ten dzień film. Dynamiczny, nakręcony iPhonem 6 prezentuje Gruzję, ojczyznę wina i fascynujący świat win naturalnych.
W cenie biletu każdego z seansów Filmowej Europie na Widelcu znajdą się nawiązujące do filmów poczęstunki oraz spotkania z gośćmi specjalnymi. Odbywać się również będą warsztaty kulinarne w towarzystwie masterchefa Mateusza Zielonki w restauracji Surfer.