Wyszukaj

Czy miasta mają płeć?

Tym razem wraz z naszą gościnią dr Joanną Majczyk  zastanowimy się nad rolą płci w projektowaniu .

Zapraszamy Was na kolejne spotkanie z cyklu POP2 – już 20 lutego o godzinie 18.00 w naszej sali konferencyjnej na 3.poziomie. Odpowiemy sobie na pytania: czy miasta mają płeć? Jakie są relacje między „kobiecym” i „męskim” doświadczeniem architektury? Czy przestrzeń może wzmacniać role płciowe?

Nie od dziś wiadomo, że architektura jest wytworem czynników politycznych, społecznych, ekonomicznych, te z kolei znajdują odzwierciedlenie w formie, procesie jej powstawania i użytkowania. Nierówności zarysowują się w strefach publicznych, czasem – w miejscach zupełnie prywatnych. Popularyzujące się feministyczne podejście do projektowania stawia na pierwszym miejscu równouprawnienie, co warto podkreślić, wszystkich grup społecznych.

 

Gość specjalny: Joanna Majczyk

Architektka, adiunktka na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Bada architekturę XX-wieku, jej twórców i twórczynie oraz relacje między architekturą a sztuką i polityką. Autorka monografii „Miasta, migracje, modernizmy. Architektura Andrzeja Frydeckiego”, obecnie (z Agnieszką Tomaszewicz) pracuje nad książką poświęconą zagadnieniu „paragrafu aryjskiego” w polskim środowisku branżowym lat 30. XX w. Popularyzatorka architektury z uwzględnieniem roli kobiet w jej tworzeniu.

Ambasadorka programu „Dziewczyny do nauki”.

 

O projekcie:

POP2 to cykl spotkań sieciujących obszary projektowania wnętrz i infrastruktury miast, nowoczesnej technologii i nauki, przedsiębiorczości i innowacji społecznych. Rozmawiamy o przestrzeni miasta jako idei przenikających się zależności, o zrównoważonym rozwoju i gospodarce przyszłości, o funkcjonowaniu w ograniczonym komforcie oraz o poszukiwaniu źródeł empatii i optymizmu. Przyglądamy się różnym scenariuszom przyszłości – zarówno skali makro, jak i mikro – na poziomie miasta i małego habitatu.

 

Moderacja:

Katarzyna Świętek

 

Koproducenci wiedzy: Uniwersytet SWPS, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, Dziewczyny do nauki