Wyszukaj

ARENA DESIGN POZNAŃ – design z misją

Arena Design to niewątpliwie najciekawszy punkt programu zwiedzania Poznańskich targów ze względu nie tylko na prezentacje najlepszych polskich projektantów ale też wspaniałe i mądre ekspozycje młodych adeptów wzornictwa.

Tematem tegorocznej areny jest Slowness. Jak piszą organizatorzy : „ARENA DESIGN stanie się przestrzenią inicjującą dialog o nowych stylach życia, tworzenia, produkowania oraz poszukującą wartościowych i sprawdzonych rozwiązań sprzyjających środowisku.” Dyrektorka kreatywna i autorka programu, Maria Jeglińska–Adamczewska podkreśla wagę wyzwań, przed jakimi stają współcześni projektanci:ekologia, odpowiedzialność i nowoczesność. I to one dominują w wystawach i dyskusjach panelowych.

Arena Design to kilka niezwykłych wystaw:

  • Konkurs i prezentacja zwycięzców konkursu TOP DESIGN promującego najbardziej innowacyjne produkty
  • Plon – wystawa prac studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu podejmujących tematykę slowness
  • Formy Przyszłości, projektowane przez Marię Jeglińską–Adamczewską, prezentują odważne i nie do końca oczywiste polskie wzornictwo w wydaniu 26 projektantów
  • Strefa Wizjonerów Polskiego Wzornictwa, zaprojektowana przez Zygmunta Borawskiego, pokazująca polskie marki współpracujące z najlepszymi krajowymi projektantami i założone przez polskich designeró
  • Zasoby 2. Slow Materials kontynuacja słynnej już wystawy Agaty Nowotny, która zabiera nas w świat współczesnych procesów produkcyjnych, surowych materiałów, zwłaszcza recyklingowanych i produktów, które z nich powstają.

***

TOP DESIGN od lat promuje projektantów uważnych na problemy zmieniającego się świata. Jury doceniło produkty innowacyjne funkcjonalnie i piękne estetycznie, miedzy innymi:

Łóżeczko Up! (Bellamy) zaprojektowane przez studio Husarska Design. To wyróżnienie cieszy mnie podwójnie, bowiem prezentowaliśmy je podczas ubiegłorocznej Nocy z Designem.Projekt: Człowiek.

Fotele Ellie Pro (Profim) zaprojektowane przez Ito Design jako rozwiązaniedo przestrzeni biurowych i coworkingowych.

Kolekcję Ribbon (Vox) autorstwa Joanny Leciejewskiej. To także moja ulubiona kolekcja, dostępna w salonie Vox w naszej galerii.

Autobus  SOLARIS TROLLINO 24 METROSTYLE (Solaris) zaprojektowany przez Jensa Timmicha i Michała Pikułę

 

Kolekcja łazienkowa Ramka (Pakiet) zaprojektowana przez zespół:Jacek Mikołajczak, Mateusz Wróblewski, Izabela Brola-Cieśluk, Dorota Januszek i  Martyna Zawieja

 

***

 

Wystawa Plony to prezentacja projektów dyplomowych oraz semestralnych studentów Wzornictwa oraz Projektowania Mebla Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Studenci przyjrzeli się nawykom, potrzebom i postawom konsumenckim. Ten wgląd pozwolił im stworzyć prace będące odpowiedzią na wszechobecny konsumpcjonizm, karlejące relacje międzyludzkie lub zaśmiecanie środowiska. Mam nadzieję, że urodę i wrażliwość tych projektów, przynajmniej niektórych, będziemy mogli podziwiać podczas tegorocznej Nocy z Designem w ramach naszego konkursu Gwiazda Nocy z Designem. Nas uwiodła biżuteria dla diabetyków monitorująca poziom cukru, organizer dla domowych ogrodników i  stół mindfullness, umożliwiający konwersację przy stole, który „chowa” w sobie półmiski z jedzeniem aby nie przeszkadzały w kontakcie wzrokowym i rozmowie. Ciekawa jest też zabawka, którą można rozwijać wraz ze wzrostem dziecka oraz mikrokuchnia, kompaktowe rozwiązanie do małych powierzchni.

 

Z kolei druga odsłona Zasobów Agaty Nowotny to fenomenalna wystawa pokazująca, w jaki sposób z materiałów recyclingowych – przede wszystkim plastiku – mogą powstać zupełnie nowe produkty. To odpowiedzialne myślenie o środowisku jest bardzo ważnym trendem we współczesnym wzornictwie, podejmowanym przez największych światowych projektantów. Pamiętacie szezlong Alex Ecopixel stworzony przez Alessandro Mendiniego i Jana Puylaerta, który prezentowaliśmy w 2018 r na Nocy z Designem? Tak, ten kolorowy, futurystyczny mebel powstał z odpowiednio stopionego plastiku z butelek PET. Jego fenomen polega też na tym, że z materiału trudno ulegającego rozpadowi powstał inny surowiec, który można ponownie przetworzyć.

 

FORMY PRZYSZŁOŚCI to z kolei nowa strefa na Arenie. Jej celem jest przybliżenie publiczności najciekawszych projektów polskich projektantów, prac, które zyskały uznanie branży nie tylko w  kraju, ale i za granicą.   W tym roku wzięło w niej udział 26 projektantów i studiów projektowych.