Wyszukaj

Architektura z myślą o długowieczności – czyli kolejny POP2 przed nami

Kolejne – bardzo ważne spotkanie w ramach cyklu POP2, czeka nas 12.12 w galerii Wnętrz Domar. Porozmawiamy o projektowaniu przyjaznym długowieczności i architekturze prewencyjnej.

 

O czym będzie wykład?

Za ponad dekadę jedna czwarta Polaków będzie miała więcej niż 65 lat.

Kiedy minie ćwierć wieku, takich osób będzie już trzynaście milionów. Polskie miasta się starzeją, a jednocześnie nadal wyglądają i funkcjonują, tak, jakby mieszkali w nich wyłącznie młodzi, sprawni i silni ludzie.

Czym jest projektowanie przyjazne długowieczności? Czy domy senioralne są odpowiedzią na wyzwania starzejących się miast? Czy wiek ma znaczenie przy projektowaniu przestrzeni? Czego możemy się nauczyć śledząc osiągnięcia przyjazne starości na Zachodzie, a co widzimy u nas?  O tym i o wielu innych, inspirujących przykładach oraz wyzwaniach stojących przed tworzeniem przestrzeni przyjaznej długowieczności porozmawiamy na naszym spotkaniu.

 

Kim jest nasz gość specjalny?

Gościem naszej moderatorki, nieocenionej Kasi Świętek będzie dr AGNIESZKA LABUS: architektka, badaczka i prekursorka projektowania przyjaznego starzeniu i długowieczności w Polsce. Założycielka i prezeska Fundacji LAB 60+ oraz adiunktka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Ma 14-letnie doświadczenie w badaniach, konsultowaniu, współprojektowaniu inwestycji przyjaznych starzeniu. Koordynowała projektem wdrożenia pierwszego w Polsce Domu Wielopokoleniowego w Łodzi oraz opracowaniem koncepcji miast przyjaznych starzeniu dla 41 gmin Górnośląsko-Zagłebiowskiej Metropolii.  Aktualnie prowadzi badania w obszarze miast przyjaznych długowieczności (city of longevity) i współprojektuje proces wdrożenia narzędzi dla projektantów, samorządów i deweloperów ukierunkowany na wdrażanie modelu‚ „longevity” w różnych obszarach w ramach Fundacji LAB60+.

Jeśli chcecie się dowiedzieć się o tej niezwykłej kobiecie, podajemy kilka ciekawych linków:

Wystąpienie na TEDx: https://youtu.be/aOzdzqrK-Vc

Instagram

https://instagram.com/labusagnieszka?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Facebook

https://www.facebook.com/agnieszka.labus.50

Linkedln

http://linkedin.com/in/agnieszka-labus-69856563

 

Spotkanie z cyklu POP2 odbędzie się 12.12 o godz.18.00 w naszej Galerii, na 3.poziomie parkingu wielopoziomowego. Serdecznie zapraszamy.