
Nie ma Francji bez Ludwików
W dzisiejszej Domowej Galerii Stylu w Radio RAM porównujemy słynne „Ludwiki” i choć moda na meble stylowe nieco przebrzmiała, historie i kształty tych krzeseł nadal fascynują. Oto charakterystyczne cechy ludwików… pod panowaniem Ludwików;)
Krzesła Ludwika XIV (1643-1715) charakteryzują się monumentalnością i bogactwem zdobień. Styl ten, znany jako barok, czerpał inspiracje z antyku i renesansu. Krzesła były masywne, z prostymi, kwadratowymi nogami, często zdobionymi rzeźbieniami i złoceniami. Oparcia były wysokie, a siedziska szerokie i tapicerowane bogatymi tkaninami, takimi jak brokat czy aksamit 1.
Krzesła Ludwika XV (1715-1774) to kwintesencja rokoko – stylu, który stawiał na lekkość, asymetrię i finezję. Krzesła z tego okresu miały gięte nogi, delikatne rzeźbienia i pastelowe kolory. Siedziska były wygodne, często trapezoidalne, co miało związek z modą na krynoliny – szerokie spódnice noszone przez damy dworu. Aby pomieścić te obszerne stroje, siedziska krzeseł musiały być odpowiednio szerokie 2. Istnieje anegdota, że król Ludwik XV, chcąc zapewnić swoim damom dworu komfort, zlecił wykonanie krzeseł o specjalnym kształcie, co stało się symbolem elegancji i wygody tamtych czasów.
Krzesła Ludwika XVI (1774-1792) to powrót do klasycyzmu, inspirowanego sztuką starożytnej Grecji i Rzymu. Styl ten charakteryzował się prostotą i symetrią. Krzesła miały proste, toczone nogi, często zdobione delikatnymi rzeźbieniami. Oparcia były owalne lub prostokątne, a siedziska wyściełane, ale mniej bogato zdobione niż w poprzednich epokach 3.
Każdy z tych stylów odzwierciedlał nie tylko estetykę swoich czasów, ale także zmieniające się potrzeby i gusta społeczeństwa. Krzesła Ludwika XIV były symbolem władzy i majestatu, Ludwika XV – elegancji i wygody, a Ludwika XVI – harmonii i klasycznej prostoty.
zdjęcie porównawcze pochodzi z Muzeum Zampyskich w Kozłówce
O audycji
Domowa Galeria Stylu to audycja inna niż wszystkie, opowiada o designie lekko i z pasją. I z autentycznej pasji powstała. Aldona Mioduszewska z Galerii Wnętrz Domar od lat wykłada historię designu na Uniwersytecie Wrocławskim. To właśnie niesamowite historie przedmiotów codziennego użytku, wplecione w historię ludzkości, stały się kanwą rozmów Aldony z dziennikarzem Radia Ram, Krzysztofem Majewskim.
Domowa Galeria Stylu w Radiu RAM to cykliczna audycja, której możecie posłuchać co środę po 9.00 i po 17.00. Aldona i Krzysztof spotykają się w by snuć opowieści o wzornictwie, kultowych przedmiotach i znanych projektantach.
Czytaj więcej