Wzornik Dolnośląski
Koncepcja powstania Wzornika Dolnośląskiego 2024 opierała się na potrzebie stworzenia uniwersalnego motywu etnicznego dla Dolnego Śląska, który odzwierciedlałby różnorodność kulturową regionu. Po II wojnie światowej Dolny Śląsk stał się domem dla przesiedleńców z różnych rejonów, co stworzyło wyjatkową mozaikę kultur i tradycji Twórcy wzornika chcieli uchwycić to bogactwo etniczne i jednocześnie uszanować dorobek kulturowy przedwojennych mieszkańców Dolnego Śląska1.
Inspiracją do stworzenia wzornika były tradycyjne motywy ludowe, takie jak parzenice z Podhala, wiatraki z Kujaw, serca z Kaszub czy kapliczki z Opoczna. Proces tworzenia wzoru był mocno zakorzeniony w lokalnej kulturze, a pojedyncze motywy ludowe nanoszone były techniką malowania jaj woskiem, znaną w regionie od stuleci.
Twórcą Wzornika Dolnośląskiego jest Ryszard Glegoła, artysta ludowy z Wiszni Małej.Jego prace charakteryzują się wykorzystaniem folklorystycznych elementów wzorniczych, które przenosi na różne przedmioty tradycyjną metodą malowania woskiem.
Obecnie wzornik dolnośląski ma nawet swoją ambasadę w Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym w Miliczu, a artyści ludowi po przejsciu kursu mogą otrzymać certyfikat posługiwania się nim.
O naszym diolnosląskim wzorze rozmawiają Aldona Mioduszewska i Krzysztof Majewski w Domowej Galerii Stylu w Radio Ram.
zdjęcie pochodzi z www.dolnoslaskiwzornik.pl
O audycji
Domowa Galeria Stylu to audycja inna niż wszystkie, opowiada o designie lekko i z pasją. I z autentycznej pasji powstała. Aldona Mioduszewska z Galerii Wnętrz Domar od lat wykłada historię designu na Uniwersytecie Wrocławskim. To właśnie niesamowite historie przedmiotów codziennego użytku, wplecione w historię ludzkości, stały się kanwą rozmów Aldony z dziennikarzem Radia Ram, Krzysztofem Majewskim.
Domowa Galeria Stylu w Radiu RAM to cykliczna audycja, której możecie posłuchać co środę po 9.00 i po 17.00. Aldona i Krzysztof spotykają się w by snuć opowieści o wzornictwie, kultowych przedmiotach i znanych projektantach.
Czytaj więcej