Wrocławski Bauhaus przed Bauhausem
Hans Poelzig, jeden z najważniejszych architektów XX stulecia, był również wybitnym pedagogiem i animatorem życia artystycznego we Wrocławiu. Od 1900 roku kierował Królewską Szkołą Sztuki i Przemysłu Artystycznego we Wrocławiu, przemianowaną w 1911 roku na Akademię Sztuki i Rzemiosła Artystycznego. W swojej działalności pedagogicznej Poelzig kładł ogromny nacisk na swobodny rozwój zdolności twórczych każdego studenta. Wprowadził indywidualne kształcenie w warsztatach rzemieślniczych, gdzie pod okiem wybranego mistrza zachęcał uczniów do projektowania indywidualnych wnętrz, dostosowanych do konkretnego miejsca i za każdym razem innych. Koncepcja dzieła całościowego i doskonalenia umiejętności rzemieślniczych na równi z artystycznymi na kilkanaście lat wyprzedziła idee Gropiusa w Bauhausie. Dlatego w kontekście historii wzornictwa i architektury mówi się o wrocławskim Bauhausie przed Bauhausem. Jego podejście skupiało się na praktycznym projektowaniu, aranżacji wnętrz mieszkalnych oraz projektowaniu mebli. Warto wspomnieć, że Hans Poelzig był również autorem biurowca przy ul. Ofiar Oświęcimskich we Wrocławiu, który stanowił jedno z najlepszych dzieł tego architekta.
zdjęcie pochodzi z notki biograficznej na Wikipedia.org
O audycji
Domowa Galeria Stylu to audycja inna niż wszystkie, opowiada o designie lekko i z pasją. I z autentycznej pasji powstała. Aldona Mioduszewska z Galerii Wnętrz Domar od lat wykłada historię designu na Uniwersytecie Wrocławskim. To właśnie niesamowite historie przedmiotów codziennego użytku, wplecione w historię ludzkości, stały się kanwą rozmów Aldony z dziennikarzem Radia Ram, Krzysztofem Majewskim.
Domowa Galeria Stylu w Radiu RAM to cykliczna audycja, której możecie posłuchać co środę po 9.00 i po 17.00. Aldona i Krzysztof spotykają się w by snuć opowieści o wzornictwie, kultowych przedmiotach i znanych projektantach.
Czytaj więcej