Ugly Toys: brzydkie a piękne przytulanki
Zabawki są nieodłącznym elementem dzieciństwa. Wśród kolorowych, plastikowych figurek i pluszowych misiów, jedna marka wyróżnia się na tle innych. Mowa o Ugly Toys, czyli „brzydkich zabawkach” stworzonych przez Dorotę Dziak
Ugly Toys to unikalne, ręcznie robione pluszaki, które swoją nazwę zawdzięczają nietypowemu wyglądowi. Każdy z nich jest inny, niepowtarzalny i wykonany w 100% z upcyclingu. Oznacza to, że materiały, z których są wykonane, były kiedyś marynarką, płaszczem czy swetrem.
Pomysł na Ugly Toys zrodził się kilkanaście lat temu, z chwilą narodzin syna Doroty Dziak. Szykując prezent na pierwsze urodziny potomka, Dorota wzięła starą marynarkę i uszyła z niej pluszowego kota. Trzy miesiące później brała już udział jako wystawca w swoich pierwszych targach rękodzielnictwa3.
Głównym założeniem idei upcyclingu, którą promuje Dorota, jest wykorzystywanie odpadów czy rzeczy o niskiej wartości i nadawanie im nowej funkcji. Dzięki temu, zabawki Ugly Toys są nie tylko ekologiczne, ale także promują zrównoważony rozwój i dbałość o środowisko.
Tworzenie każdego Ugly Toys to proces, który wymaga czasu i kreatywności. Najmniej czasu Dorota potrzebuje na szycie czy wypchanie, zazwyczaj jest to jeden dzień. Zdecydowanie więcej czasu poświęca na pomysł. Każdy Ugly Toys jest niepowtarzalny, a inspiracje Dorota czerpie z różnych źródeł – od kolorów, przez kształty, po same materiały.
Ugly Toys zdobywają coraz większą popularność. Niedawno do współpracy Dorotę zaprosiło wrocławskie Hydropolis. Efektem tej współpracy są ośmiornica i rekin – maskotki Hydropolis, wykonane w duchu Ugly Toys.
Ugly Toys to więcej niż zabawki. To filozofia, która pokazuje, że z pozoru niepotrzebne rzeczy mogą znaleźć nowe życie. To dowód na to, że ekologia i zabawa mogą iść w parze. A przede wszystkim, to dowód na to, że „brzydkie” może być piękne.
O audycji
Domowa Galeria Stylu to audycja inna niż wszystkie, opowiada o designie lekko i z pasją. I z autentycznej pasji powstała. Aldona Mioduszewska z Galerii Wnętrz Domar od lat wykłada historię designu na Uniwersytecie Wrocławskim. To właśnie niesamowite historie przedmiotów codziennego użytku, wplecione w historię ludzkości, stały się kanwą rozmów Aldony z dziennikarzem Radia Ram, Krzysztofem Majewskim.
Domowa Galeria Stylu w Radiu RAM to cykliczna audycja, której możecie posłuchać co środę po 9.00 i po 17.00. Aldona i Krzysztof spotykają się w by snuć opowieści o wzornictwie, kultowych przedmiotach i znanych projektantach.
Czytaj więcej