Chierowski 366 – historia ikonicznego fotela
Józef Chierowski ukończył studia na Wydziale Architektury Wnętrz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu w 1952 roku. Otrzymał dyplom z numerem 1, co było pierwszym dokumentem tego typu wydanym przez PWSSP.
Po ukończeniu studiów, Chierowski pozostał związany ze swoim wydziałem. Przez długi czas pracował w Katedrze Wzornictwa, a w 1976 roku objął stanowisko kierownika tej Katedry.
Chierowski był związany z Dolnośląską Fabryką Mebli w Świebodzicach, gdzie zaprojektował swój słynny fotel 366.
Fotel 366, zaprojektowany przez Józefa Chierowskiego w 1962 roku, jest ikoną polskiego wzornictwa. Często nazywany klasykiem PRL-u, to w istocie klasyk polskiego modernizmu.
W 1962 roku, po pożarze w Dolnośląskich Fabrykach Mebli, poszukiwano projektu mebla, który byłby w stanie szybko nadrobić straty. Projekt Chierowskiego został wybrany dzięki niezwykłej prostocie i nowoczesnej ergonomii fotela.
Fotel 366 powstał w niezliczonej liczbie egzemplarzy i naśladownictw, jednak przez długie dekady niewielu odbiorcom kojarzył się z osobą projektanta – socjalistyczny przemysł stawiał na markę zakładów stolarskich, autora pozostawiając w zupełnym cieniu.
W 2014 roku, fotel 366 został wznowiony na wyłącznej licencji przez firmę 366 Concept. Dzięki nowej technologii, śruby łączące siedzisko zostały ukryte – zupełnie tak, jak marzył o tym projektant 50 lat temu34.
O audycji
Domowa Galeria Stylu to audycja inna niż wszystkie, opowiada o designie lekko i z pasją. I z autentycznej pasji powstała. Aldona Mioduszewska z Galerii Wnętrz Domar od lat wykłada historię designu na Uniwersytecie Wrocławskim. To właśnie niesamowite historie przedmiotów codziennego użytku, wplecione w historię ludzkości, stały się kanwą rozmów Aldony z dziennikarzem Radia Ram, Krzysztofem Majewskim.
Domowa Galeria Stylu w Radiu RAM to cykliczna audycja, której możecie posłuchać co środę po 9.00 i po 17.00. Aldona i Krzysztof spotykają się w by snuć opowieści o wzornictwie, kultowych przedmiotach i znanych projektantach.
Czytaj więcej