Fenomen Wrocławskiej Szkoły Szkła
Wrocławska Szkoła Szkła to konwencja artystyczna, która rozkwitła w drugiej połowie lat 50. i latach 60. XX wieku. Jej twórczość była związana z absolwentami Wydziału Szkła Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 1952 roku powstał samodzielny Wydział Szkła, którego kierownictwo objął malarz i grafik, prof. Stanisław Dawski, który był nie tylko założycielem, ale także mentorem tej szkoły.
Jego program dydaktyczny kładł nacisk na opanowanie grafiki i fotografii przez projektantów szkła.
Stanisław Dawski uważał, że artysta projektujący w szkle powinien posiadać wszechstronne wykształcenie, pozwalające mu na podejmowanie wszelkich rodzajów prac, w tym z zakresu wzornictwa przemysłowego.
Pierwszą wykładowczynią na tym kierunku była prof. Jastrzębowska-Sigmund, córka słynnego Władysława Jastrzębowskiego.
Co ciekawe, pierwsi studenci o szkle uczyli się teoretycznie, a prototypy wykonywali szklarze-hutnicy z hut szkła rozsianych na Dolnym Śląsku.
O fenomenie wrocławskiego szkła rozmawiają Aldona Mioduszewska i Krzysztof Majewski w Domowej Galerii Stylu w Radio Ram.
Zdjęcie pochodzi z: Galeria Sztuki Wozownia
O audycji
Domowa Galeria Stylu to audycja inna niż wszystkie, opowiada o designie lekko i z pasją. I z autentycznej pasji powstała. Aldona Mioduszewska z Galerii Wnętrz Domar od lat wykłada historię designu na Uniwersytecie Wrocławskim. To właśnie niesamowite historie przedmiotów codziennego użytku, wplecione w historię ludzkości, stały się kanwą rozmów Aldony z dziennikarzem Radia Ram, Krzysztofem Majewskim.
Domowa Galeria Stylu w Radiu RAM to cykliczna audycja, której możecie posłuchać co środę po 9.00 i po 17.00. Aldona i Krzysztof spotykają się w by snuć opowieści o wzornictwie, kultowych przedmiotach i znanych projektantach.
Czytaj więcej