Kolekcja biurowa Racine samego Franka Lloyda Wrighta
Jeden z najsłynniejszych architektów modernizmu, uważany za ojca stylu międzynarodowego, Frank Lloyd Wright słynie z monumentalnych budowli, by wspomnieć tylko Muzeum Guggenheima, ale też kultowy dom Waterfall w Pensylwanii i wiele innych, które wpisały się do kanonu światowej architektury.
Wright w 1939 roku zaprojektował niezwykłe meble biurowe do przestrzeni administracyjnej w nowopowstałym biurowcu SC Johnson w Racine w stanie Wisconsin. Nazwał je od miasta – Racine. Były one kwintesencją eleganckiego modernizmu, wykorzystującego nowe tworzywa (stalowe rurki w formie drabinek jako w konstrukcji biurka i krzeseł) ale też nawiązywały do obłych i krągłych kształtów ART Deco, tworząc niesamowitą mieszankę.
Zestawu Racine nie powstydziłby się żaden dobry plan filmowy i nawiązujemy do niego celowo, gdyż design tych mebli przywodzi na myśl filmy Wesa Andersona czy meble Niki Zupanc, którymi Wes się inspirował np. przy produkcji Grand Hotel Budapest.
O pięknej kolekcji Racine, filmach Andersona i architekturze organicznej rozmawiają Aldona Mioduszewska i Krzysztof Majewski na antenie Radia RAM, w Domowej Galerii Stylu.
Zdjęcie pochodzi z exumag.com
O audycji
Domowa Galeria Stylu to audycja inna niż wszystkie, opowiada o designie lekko i z pasją. I z autentycznej pasji powstała. Aldona Mioduszewska z Galerii Wnętrz Domar od lat wykłada historię designu na Uniwersytecie Wrocławskim. To właśnie niesamowite historie przedmiotów codziennego użytku, wplecione w historię ludzkości, stały się kanwą rozmów Aldony z dziennikarzem Radia Ram, Krzysztofem Majewskim.
Domowa Galeria Stylu w Radiu RAM to cykliczna audycja, której możecie posłuchać co środę po 9.00 i po 17.00. Aldona i Krzysztof spotykają się w by snuć opowieści o wzornictwie, kultowych przedmiotach i znanych projektantach.
Czytaj więcej