Komoda Umami Maxa Kobieli
Umami (lub umame, z jap. 旨 味) – jeden z pięciu podstawowych smaków.
W 1908 roku Kikunae Ikeda wyodrębnił receptory smakowe reagujące na glutaminian będący źródłem smaku umami, a w 2000 roku naukowcy odróżnili smak umami od smaku słonego.
Umami to także rodzina mebli inspirowana kulturą japońską i jej miłością do prostoty, bo tak jak odróżniono smak umami od smaku słonego, tak w przypadku rodziny komód, Max Kobiela odróżnił i uwypuklił wewnętrzną bryłę mebli. Co to dało? Wewnetrzne elementy konstrukcji są częścią formy zewnętrznej, tworząc ozdobę przypominającą tradycyjny podział przestrzeni w domach japońskich.
Ale to nie wszystko, pierwsza wersja Umami to minimalistyczne meble drewniane, natomiast Umami Piet, to kolekcja zadedykowana jednemu z twórców modernizmu – Pietowi Mondrianowi, który słynął z prostych podziałów pola i wykorzystania tylko podstawowych barw.
O komodzie Piet, Mondrianie i smaku umami rozmawiają AldonaMioduszewska i Krzysztof Majewski w Domowej Galerii Stylu, w Radio RAM
O audycji
Domowa Galeria Stylu to audycja inna niż wszystkie, opowiada o designie lekko i z pasją. I z autentycznej pasji powstała. Aldona Mioduszewska z Galerii Wnętrz Domar od lat wykłada historię designu na Uniwersytecie Wrocławskim. To właśnie niesamowite historie przedmiotów codziennego użytku, wplecione w historię ludzkości, stały się kanwą rozmów Aldony z dziennikarzem Radia Ram, Krzysztofem Majewskim.
Domowa Galeria Stylu w Radiu RAM to cykliczna audycja, której możecie posłuchać co środę po 9.00 i po 17.00. Aldona i Krzysztof spotykają się w by snuć opowieści o wzornictwie, kultowych przedmiotach i znanych projektantach.
Czytaj więcej