Design a kamuflaż wojskowy
Początki kamuflażu obiektów wojskowych zbiegły się z 1. Wojną Światową i …fascynacją kubizmem.
Pierwsza wojskowa sekcja kamuflażu powstała w 1915 roku na zlecenie dwództwa armii francuskiej, stworzył ją Lucien-Victor Guirand de Scévola, malarz, a jednocześnie żołnierz piechoty. Jako miłośnik kubizmu postanowił czerpać inspiracje z tego nurtu sztuki. Do współpracy zatrudnił najlepszych scenografów, awangardowych artystów i dekoratorów. I tak np. scenograf Louis Guingot zaprojektował pierwsze siatki maskujące a także prototyp kurtki wojskowej, zwanej później panterką. Pierwsze próby kamuflażu polegały na owijaniu dział i pojazdów bojowych materiałem w geometryczne, zlewające się kolorystycznie z otoczeniem, wzory.
Jednym z członków zespołu był kubista André Mare i to on w czasie działań wojennych malował akwarele z propozycjami kamuflażu. Przypłacił ten czas przewlekłą chorobą płuc, bo był wystawiony na działanie gazu musztardowego, ale jego powojenne losy sprzęgły się z pięknym okresem Art Deco, którego był słynnym przedstawicielem w meblarstwie. Zaprojektowane przez niego meble były luksusowe, eleganckie , delikatne i piękne, tak jakby chciał odreagować okropieństwa wojny designem radującym zmysły.
zdjęcie: Wikimedia Commons
O audycji
Domowa Galeria Stylu to audycja inna niż wszystkie, opowiada o designie lekko i z pasją. I z autentycznej pasji powstała. Aldona Mioduszewska z Galerii Wnętrz Domar od lat wykłada historię designu na Uniwersytecie Wrocławskim. To właśnie niesamowite historie przedmiotów codziennego użytku, wplecione w historię ludzkości, stały się kanwą rozmów Aldony z dziennikarzem Radia Ram, Krzysztofem Majewskim.
Domowa Galeria Stylu w Radiu RAM to cykliczna audycja, której możecie posłuchać co środę po 9.00 i po 17.00. Aldona i Krzysztof spotykają się w by snuć opowieści o wzornictwie, kultowych przedmiotach i znanych projektantach.
Czytaj więcej