Ceramika Bolesławiecka na dywanach tkanych w Indiach
Ceramika bolesławiecka wypiekana jest od średniowiecza, ewoluowała od brązowej do białej i od zarania wykorzystywała bogate złoża gliny w okolicy Bobru i Kwisy.
Słynna jest z charakterystycznej kolorystyki z przewagą kobaltu i stempelkowej metody (choć nie jest ona jedyna) zdobienia. I mimo że vintage’owe wzory zyskują obecnie wielu młodych zwolenników i od lat są hitem za oceanem i w sąsiadujących Niemczech, to główna projektantka manufaktury, Magdalena Gazur, dba o to by wzornictwo ceramiki ewoluowało, dlatego kreuje nowe elementy lub reinterpretuje w nowoczesny sposób stare motywy, a nawet wprowadza wzory na nieceramiczne przedmioty.
Tak właśnie stało się w przypadku marki dywanowej Samarth, która jest wprawdzie polska ale wytwarza w tradycyjny rzemieślniczy sposób dywany z wełny i jedwabiu w… odległym Utar Pradesh w Indiach. Ze współpracy Magdaleny Gazur i Samarth powstały dywany w najbardziej charakterystyczne bolesławieckie wzory. I właśnie o nich opowiada w dzisiejszej Domowej Galerii Stylu Aldona Mioduszewska. Jak zwykle w rozmowie z Krzysztofem Majewskim, w Radio RAM.
Zdjęcie pochodzi ze strony Samarth
O audycji
Domowa Galeria Stylu to audycja inna niż wszystkie, opowiada o designie lekko i z pasją. I z autentycznej pasji powstała. Aldona Mioduszewska z Galerii Wnętrz Domar od lat wykłada historię designu na Uniwersytecie Wrocławskim. To właśnie niesamowite historie przedmiotów codziennego użytku, wplecione w historię ludzkości, stały się kanwą rozmów Aldony z dziennikarzem Radia Ram, Krzysztofem Majewskim.
Domowa Galeria Stylu w Radiu RAM to cykliczna audycja, której możecie posłuchać co środę po 9.00 i po 17.00. Aldona i Krzysztof spotykają się w by snuć opowieści o wzornictwie, kultowych przedmiotach i znanych projektantach.
Czytaj więcej