Pop-artowe zabawy Silvii Zacchello
Pop-art był świeżym, agresywnym i bardzo kolorowym nurtem w sztuce i designie połowy XXw. Któż z nas nie zna charakterystycznej kreski Lichtensteina czy odmienianej przez wszystkie kolory Marylin Monroe Warhola! Wraca też do łask we wnętrzach, co widać było między innymi na targach Salone del Mobile w Mediolanie. O meblach pop-artowych opowiadaliśmy wielokrotnie by wspomnieć Eero Saarinena, Vernera Pantone’a a nawet Romana Modzelewskiego, którzy zafascynowani możliwościami tworzyw sztucznych uczynili z nich punkt wyjścia w projektowaniu. Ale pop-art wspaniale sprawdza się zapożyczeniach i inspiracjach, jest wspaniałym estetycznym dopełnieniem wielu klasycznych mebli, tworząc mieszankę piorunującą klasyki i ekstrwagancji. Nie inaczej jest w przypadku mebli tworzonych przez włoską projektantkę Silvię Zacchello, która wykorzystuje kultowe dzieła Lichtensteina, Warhola czy… popularne komiksy i łączy je z tradycyjnymi, by nie rzecz, kultowymi modelami.
Tak powstała seria stolików Matrioska z nadrukiem wprost z Lichtensteina a oparta o kultowy bauhausowski projekt Nesting Tables Josefa Albersa lub krzesło Blonde nawiązujące do Wishbone Chair Carla Hansena. I chociaż można się spierać czy te meble to hit czy kicz, cieszą oko żywymi barwami i pięknie odnajdą się w nowoczesnych wnętrzach. O pop-artowych inspiracjach Silvii rozmawiają Aldona Mioduszewska i Krzysztof Majewski w Domowej Galerii Stylu w Radio RAM.
Zdjęcie pochodzi z: casashop2.com
O audycji
Domowa Galeria Stylu to audycja inna niż wszystkie, opowiada o designie lekko i z pasją. I z autentycznej pasji powstała. Aldona Mioduszewska z Galerii Wnętrz Domar od lat wykłada historię designu na Uniwersytecie Wrocławskim. To właśnie niesamowite historie przedmiotów codziennego użytku, wplecione w historię ludzkości, stały się kanwą rozmów Aldony z dziennikarzem Radia Ram, Krzysztofem Majewskim.
Domowa Galeria Stylu w Radiu RAM to cykliczna audycja, której możecie posłuchać co środę po 9.00 i po 17.00. Aldona i Krzysztof spotykają się w by snuć opowieści o wzornictwie, kultowych przedmiotach i znanych projektantach.
Czytaj więcej