menu

zamknij

Program

Wybraliśmy Gwiazdę tegorocznej Nocy z Designem!

13/06/19 19:00 Galeria Wnętrz Domar

Z przyjemnością informujemy, że wyłoniliśmy zwycięzców w konkursie Gwiazda Nocy z Designem. Laury za najciekawsze i najbardziej użyteczne projekty powędrują do Iwony Rosady z Uniwersytetu artystycznego w Poznaniu za taboret Balans! Gratulujemy

Wybraliśmy Gwiazdę tegorocznej Nocy z Designem!

13/06/19 19:00 Galeria Wnętrz Domar

Kapituła konkursu „Gwiazda Nocy z Designem” obradująca w składzie: Aldona Mioduszewska-Przewodnicząca Kapituły, Sylwia Gulewicz-Wysocka,Dyrektor Artystyczna Nocy z Designem oraz Jakub Wallner, Dyrektor Galerii Wnętrz Domar po podliczeniu głosów na prace konkursowe oraz przeanalizowaniu uzasadnień wyboru, dokonanych przez publiczność tegorocznej edycji, wyłonili zwycięzców:

 1. miejsce i tytuł Gwiazdy Nocy z Designem otrzymała praca Balans pani Iwony Rosady z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. jest to praca dyplomowa w Pracowni Designu Inspirującego prof. Bogumiły Jung
 2. miejsce zdobyła praca Diplopod pana Faheema Ahameda z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, praca dyplomowa w pracowni Projektowania Mebla, Promotorzy: dr. hab.Andrzej Wielgosz i dr Paweł Buszko ad.
 3. miejsce otrzymałą praca Booku pani Gabrieli Gorączko z Akademii sztuk Pięknych im. E.Gepperta we Wrocławiu, praca dyplomowa na Wydziale Grafiki i Sztuk Mediów, Promotor: dr hab. Artur Skowroński

Serdecznie gratulujemy Zwycięzcom!!!

A oto nagrodzone prace:

Iwona Rosada, taboret Balans

Faheem Ahamed, Diplopod

Gabriela Gorączko, etui na Iphone’a BOOKU

Rytmy z Dominikany podczas Nocy z Designem

13/06/19 23:00 Galeria Wnetrz Domar, poziom 0

Bachata, gocy taniec z Dominikany w pokazie tanecznym grupy Bachata Guiness Challenge!

Rytmy z Dominikany podczas Nocy z Designem

13/06/19 23:00 Galeria Wnetrz Domar, poziom 0

Taniec to jeden z pierwotnych, bardzo ważnych elementów zycia ludzkiego. Według naukowców koordynuje pracę obu półkul mózgowych i wyzwala endorfiny. Jak pięknie prezentują się tancerze, którzy tydzień temu pobili rekord Guinessa w Bachata Guiness Challenge, zobaczycie podczas tej edycji. Będzie gorrrąco!

Mercedes DUDA CARS partnerem strategicznym Nocy z Designem!

13/06/19 19:00 Parking naziemny przy Galerii Wnetrz Domar oraz poziom 0

Z ogromną radością informujemy, że naszym Partnerem Strategicznym jest firma Mercedes DUDA CARS. Podczas tegorocznej edycji Nocy z Designem. Zobaczymy najnowsze modele tej znakomitej marki, w tym model reagujący na polecenia głosowe.

Mercedes DUDA CARS partnerem strategicznym Nocy z Designem!

13/06/19 19:00 Parking naziemny przy Galerii Wnetrz Domar oraz poziom 0

Z ogromną radością informujemy, że naszym Partnerem Strategicznym jest firma Mercedes DUDA CARS. Podczas tegorocznej edycji Nocy z Designem. Zobaczymy najnowsze modele tej znakomitej marki, w tym model reagujący na polecenia głosowe.

GWIAZDA NOCY Z DESIGNEM

13/06/19 19:00 Galeria Wnętrz Domar

Wybierz Gwiazdę Nocy z Designem i wygraj nagrody!
Wybierz najciekawszy produkt zaprojektowany przez młodych polskich designerów i wygraj atrakcyjne nagrody!

GWIAZDA NOCY Z DESIGNEM

13/06/19 19:00 Galeria Wnętrz Domar

Wybierz Gwiazdę Nocy z Designem i wygraj nagrody!

Wybierz najciekawszy produkt zaprojektowany przez młodych polskich designerów i wygraj atrakcyjne nagrody!

To od Ciebie zależy, czy otaczać nas będą przedmioty piękne i użyteczne. Tak, od Ciebie, bo zapraszamy Cię do udziału w konkursie Gwiazda Nocy z Designem, w którym możesz wybrać  najciekawsze i najlepiej zaprojektowane, Twoim zdaniem, przedmioty młodych polskich projektantów. I wygrać bardzo atrakcyjne nagrody!

Na czym to wszystko polega:

 1. Czytasz ten tekst więc masz ulotkę konkursową w ręce. Ulotki rozdają nasze urocze hostessy
 2. W ulotce masz cyfry i króciutkie opisy prac konkursowych oraz MAPĘ, na której rozmieszczone są wszystkie salony, w których prezentowane są prace konkursowe
 3. Udajesz się do salonów według klucza z mapy i tam otrzymujesz PIECZĄTKi z numerami prac konkursowych
 4. W Ulotce konkursowej zaznaczasz, która praca według Ciebie zajęła 1, 2 i 3 miejsce w konkursie
 5. UZASADNIASZ swój wybór pierwszego miejsca
 6. Wypełnioną ulotkę konkursową wrzucasz do URNY przy INFORMACJI
 7. Pamiętaj o wyrażeniu zgód marketingowych, bez nich zgłoszenie jest nieważne
 8. KAPITUŁA konkursu zlicza głosy oddane na konkretne prace i wyłania gwiazdę Nocy z Designem

Ale to nie wszystko!

Autorzy najciekawszych uzasadnień wygrywają super nagrody od  Galerii Wnętrz Domar i od NASZYCH NAJEMCÓW:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galeria Wnętrz Domar do każdej nagrody dokłada torbę bawełnianą – limitowana edycja 11. Nocy z designem!

Regulamin Konkursu pobierz tutaj.

DOPEŁNIJ WNĘTRZE

13/06/19 21:00 - 23:00 Kler poziom 2 i Jafra poziom 1

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie „Dopełnij wnętrze”. Zgłaszać się mogą zespoły 2-osobowe, a zadanie konkursowe polegać będzie na stylizacji wnętrz na żywo. 13 czerwca w godz. 21:00 – 23:00 salony Kler i Jafra udostępnią uczestnikom swoją przestrzeń oraz bogaty wybór artykułów dekoracyjnych do wykorzystania w stylizacji. Zgłoszenia przyjmujemy do 12 czerwca na adres kler.wroclawdomar@kler.pl…

DOPEŁNIJ WNĘTRZE

13/06/19 21:00 - 23:00 Kler poziom 2 i Jafra poziom 1

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie „Dopełnij wnętrze”.

Zgłaszać się mogą zespoły 2-osobowe, a zadanie konkursowe polegać będzie na stylizacji wnętrz na żywo.

13 czerwca w godz. 21:00 – 23:00 salony Kler i Jafra udostępnią uczestnikom swoją przestrzeń oraz bogaty wybór artykułów dekoracyjnych do wykorzystania w stylizacji.

Zgłoszenia przyjmujemy do 12 czerwca na adres kler.wroclawdomar@kler.pl

Nagrody są wyjątkowe!!!

 • 2 x karta upominkowa Kler o wartości 500 zł – dla zwycięskiej pary
 • 2 x prezent od marki Jafra o wartości 400 zł – dla laureatów II miejsca
 • 2 x zestaw pięknych dekoracji od marki Kler – dla zdobywców III miejsca

ON THE TABLE – Każdemu smacznego według smaku jego

13/06/19 19:00 poziom 0

Dyskusja nad kondycją polskiego stołu w pięknej oprawie najlepszych polskich ceramików. On The Table – wystawa zaprezentowana na Łódź Design Festival – teraz na Nocy z Designem we Wrocławiu

ON THE TABLE – Każdemu smacznego według smaku jego

13/06/19 19:00 poziom 0

Czym jest dzisiaj wspólny posiłek? Sztuką jedzenia? Nowym trendem? A może rytuałem? Poruszmy temat wspólnej przestrzeni podczas posiłków. Porozmawiajmy przez pryzmat medium, jakim jest ceramika. Czy naczynia tworzone z gliny są odzwierciedleniem momentów zatrzymanych przy stole? Przypomnijmy sobie o dawnych rytuałach i rodzinnych obyczajach.

 

– Kiedy siadamy do posiłku, jest to moment zatrzymania, a przynajmniej powinien być. Często zdarza nam się jeść w drodze, w pośpiechu, w samochodzie. Wspólnych posiłków brakuje. Świat przyspieszył, każde z nas ma na to, żeby usiąść przy stole, trochę mniej czasu – mówi Magdalena Gazur, kuratorka wystawy ON The Table, przygotowywanej na Łódź Design Festival 2019 we współpracy z marką Ambition i firmą Dajar Horeca.

 

Celem projektu było podjęcie tematyki dotyczącej wspólnej przestrzeni podczas posiłków. Poprzez medium, jakim jest ceramika, chcemy rozmawiać o naszych obecnych rytuałach podczas jedzenia. Podstawą do wystawy będzie realizacja zadania projektowego – zestawu składającego się z kubka i talerza – do wykonania którego zaproszono jedenastu polskich ceramików i studia ceramiczne. Naczynia powstały w materiale ceramicznym (porcelana, fajans, kamionka lub porcelit) w taki sposób, aby możliwe było ich powielanie.

 

– Ten symboliczny kubek i talerz, bo to ich najczęściej używamy, stały się przedmiotami wytycznymi do wystawy. Za ich pomocą będziemy komunikować indywidualność artystów i ich spojrzenie na posiłek przy stole. Opieraliśmy się na potrzebie różnorodności, bo zależało nam na jak najszerszym zasięgu interpretacji – podkreśla kuratorka i dodaje, że wystawa nie jest typowym zestawem obiektów do oglądania na ekspozytorach: – Projekty są pretekstem do rozmowy, a nie tylko elementami wystawy. Jeżeli chcemy rzeczywiście podjąć prawdziwy dialog dotyczący rytuału jedzenia i sztuki wokół stołu, to nie może wydarzyć się w innym miejscu, niż przy dużym, wspólnym stole, wokół którego symbolicznie zasiądą ceramicy – tłumaczy Gazur.

 

Charakter ekspozycji pozwala na przedstawienie sylwetek twórców, ich sposobów działania, metodologii czy wreszcie okoliczności, w jakich przygotowali zestawy. – Zajrzymy do ich pracowni, chcemy przemycić elementy bardzo indywidualne, nierzadko dosyć intymne – zapowiada kuratorka. Dlatego w przestrzeni wystawy, poza gotowymi obiektami, zaprezentowane zostaną materiały dokumentujące proces ich powstawania, historię, inspiracje twórców oraz ich portrety.

 

Zaproszenie do udziału w projekcie przyjęli: Antonina Kiliś i Marta Pruszyńska (Fenek Studio), Arkadiusz Szwed, Natalia Gruszecka (ENDE ceramics), Irina Grishina (August Design Studio), Monika Skorupska (Mosko Ceramics), Magdalena Łysiak (MLY Studio), Bartek Mejor, Barbara Śniegula, Kina Gorska (Kina Ceramics), Magdalena Kucharska (Hadaki) oraz Bogdan Kosak (Kosak Modelarnia Ceramiczna).

 

Projekt jest także pretekstem do zastanowienia się nad kondycją polskiej ceramiki, która zdaniem kuratorki ma się coraz lepiej: – Mimo że działania artystyczne bywają niestabilne finansowo, pracowni jest coraz więcej, ludzie zakładają swoje studia, które zaczynają przynosić zyski. Osoby zaproszone do udziału w wystawie warto promować, bo kładą nacisk na profesjonalne podejście do tworzenia ceramiki. Poświęcają na swoją działalność dużo czasu, bo niezbędne doświadczenie zdobywa się latami – dodaje Magdalena Gazur.

Najlepsza interpretacja tematu sztuki wokół stołu została wyróżniona nagrodą w wysokości 10 000 zł, ufundowaną przez markę Ambition i firmę Dajar Horeca, inicjatorów projektu i partnerów Łódź Design Festival 2019. Uroczyste rozstrzygnięcie  miało miejsce w trakcie festiwalu, 22.05.2019 o godzinie 14:00 w Centrum Festiwalowym w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3, w Łodzi.

 

Z ogromną radością informujemy, że zwycięski projekt wykonał Pan Bogdan Kosak, który jest także gościem tegorocznej Nocy z Designem!

Materiały fotograficzne: Łódź Design Festival

NAGRODA SPECJALNA NOCY Z DESIGNEM

13/06/19 19:00 Galeria Wnętrz Domar

Tego jeszcze nie było! W tym roku możesz wygrać znakomity i bardzo cenny odkurzacz antybakteryjny Raycop. Bo projekt człowiek znaczy dbałość o zdrowie a Raycop precyzyjnie i bezwzględnie oczyszcza z bakterii i roztoczy Twoje otoczenie.
Jak wygrać to cudo?

NAGRODA SPECJALNA NOCY Z DESIGNEM

13/06/19 19:00 Galeria Wnętrz Domar

Tego jeszcze nie było!

W tym roku możesz wygrać znakomity i bardzo cenny odkurzacz antybakteryjny Raycop. Bo projekt człowiek znaczy dbałość o zdrowie a Raycop precyzyjnie i bezwzględnie oczyszcza z bakterii i roztoczy Twoje otoczenie.

Jak wygrać to cudo?

Przyjdź z ulotka konkursową do salonu On Off, przybij pieczątkę  i uzupełnij zdanie:

Odkurzanie odkurzaczem antybakteryjnym Raycop jest dla mnie ważne, bo…

…………………….

…………………..

Nie zapomnij wrzucić ulotki do urny konkursowej przy Informacji.

Życzymy podwójnej wygranej – zdrowego życia i znakomitego produktu!!!

Regulamin konkursu można pobrać tutaj.

KOLORY MIASTA

13/06/19 19:00 poziom 0

O wartości i istocie koloru w urbanistyce dowiemy się podczas wystaw Urzędu Miejskiego Departamentu Architektury i Rozwoju już 13 czerwca:)

KOLORY MIASTA

13/06/19 19:00 poziom 0

Biuro Rozwoju Wrocławia, miejska pracownia urbanistyczna, zaprasza na interaktywną wystawę w ramach 11 edycji NOCY Z DESIGNEM. O tym, że design żywotnie dotyczy ie tylko naszych przestrzeni mieszkalnych czy  miejsc pracy ale także przestrzeni miasta, pzrekonamy się juz 13 czerwca.

Podczas Nocy z Designem będziemy mogli porozmawiac z urbanistami o kolorze w mieście, o tym jak wpływają one na wygląd osiedli i nastroje ich mieszkańców.
Zobaczymy jak drukarki 3d mogą wspomagać projektowanie miasta.

Pobawimy się w designerów, którzy „ubierają”miasta a także obejrzymy prezentację multimedialną odkrywającą na nowo kolory naszgo miasta. Oczywiście nie zabraknie kon kursów i zabaw z kolorystyką w urbanistyce.

Wernisaż Prof. Krzysztofa Skarbka

13/06/19 20:30 Strefa VIP, parking wielopoziomowy, poziom 3

Wernisaż Igrzyska Przyjaźni Prof. Krzyztofa Skarbka będzie atrakcją w strefie VIP podczas tegorocznej Nocy z Designem

Wernisaż Prof. Krzysztofa Skarbka

13/06/19 20:30 Strefa VIP, parking wielopoziomowy, poziom 3

Podczas tegorocznej nocy z Designem, w strefie VIP zaprezentujemy wernisaż Prof. Krzysztofa Skarbka, zatytułowany „Igrzyska przyjaźni”

Sam autor tak opisuje koncepcję wystawy:

…pragnę zaprezentować malarstwo, inspirowane różnymi mitologiami z lat 60 – tych XX wieku a także pojęciem “ Obcych ”,  portretowanych w kulturze popularnej głównie przez  filmy fabularne. Ich wizerunki mają swoisty renesans w przedstawieniach wizualnych i literaturze obecnych czasów. W moich obrazach pojawiają się postacie, reprezentujące szczęśliwe, konsupcyjne społeczeństwo tamtego okresu. Ilustrowane również za pośrednictwem reklamy, demonstrującej zachwyt nad osiągnięciami nauki i produkcji masowej. Obok nich egzystują także przedstawiciele kultury plemiennej jakimi są indianie, także dzikie, chociaż bardzo miłe zwierzęta, piękne auta i roboty.

 

Ta swoista zbitka idei oraz estetyk usytuowanych na przeciwnych biegunach, które poddaję reinterpretacji, jak również artystycznej demistyfikacji, pozwala dostrzec pragnienia a także obawy człowieka w jego odwiecznych i ciągle aktualnych dążeniach, wyrażających się w trwałych, pierwotnych archetypach. Tym symbolicznym bohaterom towarzyszy konkretny “ Obcy ”.  Jako zjawisko może on być pewnym synonimem, wyrażającym graniczne odczucia zarówno w kulturze, psychologii jak i naukach społecznych. Jego pojawienie się w naszym, realnym środowisku często powoduje niepokój oraz strach przed rozpadem i rozprężeniem. Bardzo interesujące jest dostrzeżenie w tym swoistej transgresji. Przekraczanie w nieznany, obcy sposób niekompatybilnych do siebie, powszednich zjawisk czy też ustalonych norm, może prowadzić do upadku ale również przy sprzyjających okolicznościach, rozwijać nas samych i nasze otoczenie. Paradoksalnie bez pojęcia obcości utrudnione byłoby odczuwanie tego co rozumiemy przez swoje, nasze. W moich obrazach obcy, kosmita pojawia się w nietypowych relacjach z wykreowanymi zdarzeniami. Jest on postacią wyzbytą pierwotnych, agresywnych cech jakie manifestował w cieszących się popularnością kultowych filmach. Często towarzyszy bohaterom mojego malarstwa, dopinguje niejednokrtnie, pojawiającym się w pogodnym świetle zakochanym parą. Egzystuje on wielokrotnie w ich codziennych spotkaniach, pracy czy odpoczynku. Chociaż dalej może być niebezpieczny, to jednak jego  zamiary tonizowane są przez miłe, ziemskie zwierzęta.

 

 

 

Krzysztof Skarbek

W 1985 roku uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni prof. Zbigniewa Karpińskiego w PWSSP, obecnie Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 2012 r. jest profesorem zwyczajnym.

Prowadzi dyplomującą pracownię malarstwa na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. Prodziekan Wydziału Malarstwa i Rzeźby w latach 2008 – 2012.  Zajmuje się malarstwem sztalugowym, sztuką wideo, instalacjami oraz akcjami wizualno, muzycznymi. Brał udział w 375 wystawach zbiorowych, prezentował swoje prace na 60 wystawach i pokazach indywidualnych w kraju I za granicą, również w USA, Chinach i Japonii. Jego malarstwo i filmy znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych oraz prywatnch. W swoim dorobku posiada też 40 filmy autorskie, 48 akcji plstyczno – muzycznych, w tym także w ramach założonych przez niego grup artystycznych: Połykacze Pereł z Odry i Gabinet Operacji Plastycznych.

 

“…Artysta ten szybko dał się szerzej poznać jako jden z najbardziej orginalnych przedstawicieli malarstwa nowo ekspresyjnego. Wziął udział w ważnych wystawach tego nurtu. Jest artystą o własnym, rozpoznawalnym stylu i równie własnej specyfice zainteresowań…”

Słownik Malarzy Polskich – Maryla Sitkowska, Arkady, Warszawa 2001

 

Portal You Tube:

http://youtube.com/krzysztofskarbek

Improwizacje artystyczne Miłosza Rutkowskiego na KBT Playground

13/06/19 20:00 Parking naziemny

Znakomity wrocławski muzyk Miłosz FRutkowski zachęci nas do wspólnego muzykowania podczas tegorocznej Nocy z Designem

Improwizacje artystyczne Miłosza Rutkowskiego na KBT Playground

13/06/19 20:00 Parking naziemny

Plejada muzyków, która przewija się przez tegoroczną Noc z Designem imponuje! w naszej konstelacji kolejna gwiazda – znakomity wibrafonista i kompozytor Miłosz Rutkowski. Jesteśmy zaszczyceni, że wykorzysta swoje talenty w improwizacjach na grającym placu zabaw KBT i zachęci naszych gości do wspólnego radosnego muzykowania.

Miłosz Rutkowski – wibrafonista, kompozytor; absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Muzyczną karierę rozpoczął w 1992 roku debiutując z założonym przez siebie zespołem SALTED PEANUTS .Jest laureatem konkursów JAZZ JUNIORS KRAKOW,POZNAŃ JAZZ FAIR ,POMORSKA JESIEŃ  JAZZOWA- KLUCZ DO KARIERY [nagroda zespołowa, solistyczna, kompozytorska] -Grand Prix. Współpracował z takimi artystami jak:Trilok Gurtu, Enildo Rasua, Peter Herbolzheimer, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Jose Torres, Olga Bończyk, L.U.C., Petr Zelenka, Artur Lesicki, Cezary Konrad, Zbigniew Lewandowski itd.

Miłosz Rutkowski jest również solistą w grupie perkusji Filharmonii Wrocławskiej, współpracuje z grupą perkusyjną „Repercussion”.

www.repercussion.pl www.vibraslap.pl

#LoveOriginal by Galeria Wnętrza

13/06/19 19:00 poziom 2

Ikony ikon wzornictwa – czyli meble produkowane przez VITRA a udostępnione przez Galerię Wnętrza podczas tegorocznej Nocy z Designem!Nie możemy się doczekać spotkania z tymi przepięknymi meblami!

#LoveOriginal by Galeria Wnętrza

13/06/19 19:00 poziom 2

,,Człowiek w centrum uwagi projektanta,

ponieważ szanujemy prawa autorskie i kochamy oryginały.’’ 

Stowarzyszenie #LoveOriginal oraz Galeria Wnetrza Bielany Wrocławskie i Galeria Wnętrza Poznań będą częścią 11 Nocy z Designem.

Hasło przewodnie tegorocznego wydarzenia „Projekt:Człowiek”, jest bardzo bliskie ideom Galerii Wnętrza i Stowarzyszenia LoveOriginal, które powstały z pasji oraz szacunku do myśli autorskiej, do projektowania, i do dzieła, ale także do wyrażania emocji w przedmiotach, wypracowanych  dzięki pracy umysłu.

Promujemy świat bez kopii, ponieważ jesteśmy przekonani o tym, że świat bez podróbek i produktów inspirowanych jest piękniejszy i czujemy się zobowiązani do ochrony praw autorskich.

Galeria Wnętrza Bielany Wrocławskie i Galeria Wnętrza Poznań oraz #LoveOriginal objęły patronat nad wydarzeniem dostarczając unikatowe obiekty wzornictwa. Na wystawie pokażemy prawdziwy design – oryginalne projekty z kolekcji Vitra, Flos, Artemide, Kartell, Ligne Roset, których myśl twórcza i certyfikowane know how są najczęściej, bezprawnie wykorzystywane są przez innych producentów.

Uchylamy rąbka tajemnicy.Pokażemy (wśród wielu projektów pary Eams’ów, braci Castiglioni czy Isamu Noguchi, ) oryginalny fotel Lounge Chair – Vitra, Charles’a i Ray Eames’ów, który doczekał się chyba największej ilości kopii, a który można nabyć w autoryzowanych salonach wraz z certyfikatem potwierdzającym oryginalność.

 

Przygoda projektowania  Lounge Chair miała na celu stworzenie nowej formy dla starego, klubowego fotela angielskiego i rozpoczęła się w 1953 roku. Aby dookreślić swoją wizję projektową Charles stojąc przed Ray bez słowa splótł obie dłonie. W jego wyobraźni pojawił się współczesny komfortowy fotel z organiczną formą i wyjątkowo wygodnymi poduszkami siedziska, tak abyśmy mieli poczucie swobodnego zanurzenia się.

Precyzując koncept Charles Eames wykorzystał skojarzenie ze światem sportu: Lounge Chair powinien mieć zapraszający aspekt, miękkość i wygląd wypływające z formy rękawicy do baseballa. Podczas wieloletniego procesu tworzenia para projektantów z pełną odpowiedzialnością myślała o przyszłych użytkownikach fotela, których traktowała – w pewnym sensie – jak swoich gości.

,,Projekt w którym pojedyncze elementy zostały tak przemyślane, aby zrealizować  w najlepszy sposób cel dla którego zostały stworzone” – tak Eamesowie zdefiniowali ideę designu, której Lounge Chair, z dbałością o najmniejsze detale projektowe został popisowym przykładem.

 Dziś podobnie jak 50 lat temu Lounge Chair jest wykonywany skrupulatnie w sekwencji 47 kolejnych etapów produkcji, w większości manualnych, które tworzą z niego dzieło sztuki. Wyrafinowane materiały powodują, że jest ponadczasowym w swojej estetyce i jakości siedziskiem wielu pokoleń. Nie dziwi więc, że już w 1957 roku Lounge Chair został odznaczony nagrodą na Triennale w Mediolanie, a w roku 1960 dołączył do zbiorów designu w muzeum MoMa w Nowym Jorku.Jeden z pierwszych modeli Lounge Chair stoi od 50 lat w domu Charlesa i ray Eamseów w okolicach Los Angeles.

Producent: VITRA
Model: Lounge Chair Ottoman Mahogany
Projektanci: Charles i Ray Eams (1956)
Dzięki uprzejmości:  Galeria Wnętrza

 

Producent: VITRA
Model: Coconut Chair
Projektant: George Nelson(1955)
Dzięki uprzejmości:  Galeria Wnętrza

 

Galeria Wnętrza,

Art&Design store since 1997

to wrocławskie i poznańskie studia projektowania wnętrz i salony z historią.

Powstały w 1997 roku z fascynacji światowym wzornictwem i jej integralnym elementem – sztuką.

Od ponad 20 lat prekursor wciąż nowatorskiego w Polsce, ekskluzywnego trendu projektowania wnętrz, którego perłą jest dobre wzornictwo. Jako autoryzowany salon sprzedaży reprezentuje w Polsce wyselekcjonowane przez lata doświadczeń marki wyposażenia wnętrza, za którymi przemawiają: tradycja rękodzieła, nagrody za wzornictwo, uznane nazwiska oraz przede wszystkim jakość potwierdzona certyfikatem oryginalności produktu.

Kuchnie PoggenPogl i Dada Cucine, meble Molteni&C, Baxter, Poltrona Frau, Moroso, Ligne Roset, Living Divani, Vitra, drzwi, systemy przesuwne, biblioteki i garderoby Rimadesio, oświetlenie i dodatki to obiekty najwyższej próby.

Studio Galeria Wnętrza porusza się w prostej stylistyce, tworząc uniwersalne, ponadczasowe koncepcje wnętrz, tak aby konsekwencja i indywidualizm każdego projektu odzwierciedlały potrzeby estetyczne i styl życia każdego klienta, ale także od lat współpracuje z architektami i projektantami wnętrz w zachwycającym świecie designu.

Więcej informacji: www.galeria-wnetrza.pl

NOWE KOLEKCJE VOX Z NAGRODAMI MUST HAVE 2019!

13/06/19 19:00 POZIOM 1

Z radością informujemy, że najnowsze kolekcje VOX – Ribbon I Rimo otrzymały nagrody Must Have podczas tegorocznego Łódź Design Festival. A my serdecznie gratulujemy i prezentujemy nagrodzone kolekcje podczas Nocy z Designem

NOWE KOLEKCJE VOX Z NAGRODAMI MUST HAVE 2019!

13/06/19 19:00 POZIOM 1

Dwa tytuły must have przyznano  tegorocznym premierowym kolekcjom VOX. Wyróżnienie otrzymały meble Ribbon projektu Joanny Leciejewskiej oraz drzwi Rimo zaprojektowane przez Olgierda Jaskulskiego. Must have to plebiscyt organizowany przez Łódź Design Festival, wyróżniający najlepsze polskie wdrożenia pochodzące od polskich projektantów i producentów. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 25 maja podczas 13. edycji Łódź Design Festival.

Kolekcję drzwi Rimo wyróżnia kolorystyczny detal. W projekcie zostały zastosowane pastelowe obrzeża, w pięciu kolorach do wyboru – pudrowym różu, miętowym, jasnożółtym, niebieskim i szarym. Kolor to dobry sposób na uporządkowanie przestrzeni. Pomaga spersonalizować pokoje, oznaczyć rodzaje pomieszczeń lub zaakcentować zadania tych przestrzeni. Drzwi produkowane są w systemie bezprzylgowym i występują wyłącznie w białej matowej okleinie. Obrzeża wykonane są z ABS, materiału trwałego i odpornego na zarysowania.

Nazwa kolekcja mebli Ribbon, ma bezpośredni związek z ich nietypową formą. Gotowe elementy kolekcji, wykonane w unikalnej technologii, mają formę wstęgi z łagodnymi i subtelnymi krawędziami. Ich geometryczne kształty z dużą ilością prześwitów, nadadzą wnętrzu nowy, lżejszy wymiar. Bryły można łatwo połączyć, wsuwając jeden element w drugi. Meble kolekcji Ribbon świetnie wyglądają solo, ale też w połączeniu z meblami z innych kolekcji marki VOX. ( materiały prasowe VOX)

Miejska Dżungla

13/06/19 19:00 POZIOM 1

Dżungla pełna niezwykłych roślin, tajemniczych pnączy i liści. Podczas Nocy z Designem nie może zabraknąć Projektu: Zieleń, bo przecież to ważna część naszego życia. Zapraszamy

Miejska Dżungla

13/06/19 19:00 POZIOM 1

Do oprawy naszego wydarzenia zaprosiliśmy Parapet – Rośliny i Doniczki – naszego najbardziej zielonego najemcę. Efekt współpracy zobaczycie przy stanowisku DJa na pięrwszym piętrze. Zapewniamy, że będzie tak amazońsko, iz będziecie mieli halucynacje, że widzicie papugi Ary w gąszczu zieleni.

Murale ścienne w Magic Home

13/06/19 19:00 poziom 0

Nowy trend – murale ścienne w mieszkaniu – do zobaczenia na wystawie Magic Home podczas Nocy z Designem

Murale ścienne w Magic Home

13/06/19 19:00 poziom 0

Street Art to znana nam wszystkim forma ekspresji artystycznej w przestrzeni miejskiej, niektóre zachwycają kompozycją, kunsztem i tematyką, inne ograniczają się do skromnych elementów grafiiti. Oczywiście wszyscy „znamy” Banksy’ego chociaz tak naprawdę tylko poprzez jego dzieła, ale street art to sztuka różnorodna, dynamiczna i świeża. Najnowszym trendem wnętrzarskim są murale – ścienne, w przestrzeni naszych domów. Idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach industrialnych czy skandynawskich, ale też mogą stanowić ciekawy kontrastujący akcent – w klasycznym wnętrzu.

Podczas tegorocznej Nocy z Designem Magic Home zaprezentuje najnowsze kolekcje tapet ale także murale ścienne.

DOBRE ŚWIATŁO ROBI RÓŻNICĘ

13/06/19 19:00 poziom 0

Realizacje świetlne to ważny element każdej scenografii. Podczas tegorocznej Nocy z Designem zobaczymy najlepszych specjalistów – czyli źródła światła ANPA – w akcji.

DOBRE ŚWIATŁO ROBI RÓŻNICĘ

13/06/19 19:00 poziom 0

O tym, jak umiejętne oświetlenie i dobre źródło światła wydobywają piekno przedmiotu, specjaliści ANPA wiedzą doskonale. Podczas tegorocznej Nocy z Designem pokażą możliwości światła jako elementu scenografii. A my zachęcamy do odwiedzenia ich wystawy.

Dobry Tydzień Projektanta

13/06/19 19:00 poziom 2

7.edycja Dobrego Tygodnia Projektanta – to trzeba zobaczyć koniecznie!

Dobry Tydzień Projektanta

13/06/19 19:00 poziom 2

DOBRY TYDZIEŃ PROJEKTANTA 7

Dobroteka od 2012r. organizuje warsztaty projektowe. W tegorocznej edycji udział wzięło 8 projektantów z Krakowa, Warszawy, Poznania, Katowic, Piły i Bielska – Białej. Uczestnicy warsztatów to laureaci pierwszej części konkursu „Wizja Wypoczynku – Przestrzeń Kreatywnych” ogłoszonego przez Fundację Piotra Klera. W trakcie trwania warsztatów, uczestnicy tychże mieli okazję zwiedzić zakłady produkcyjne partnerskich firm, poznać ich możliwości realizacyjne oraz technologiczne. Wiedza ta była niezbędna do podjęcia koncepcyjnych prac projektowych, które w kolejnych etapach zostały skonsultowane z producentami. Wizje projektantów zostały poddane pierwszej ocenie podczas otwartego Forum Projektanta, w trakcie którego zapadły decyzje o realizacji konkretnych mebli. Od tego momentu rozpoczęły się intensywne prace nad realizacją prototypów. Meble, które powstały podczas warsztatów prezentowane są podczas tegorocznej Nocy z Designem.

 

EWA PÓŁTORAK i WIOLETTA SZYMCZYK we współpracy z firmą BOBROWSKI

 

Komoda dedykowana do przestrzeni salonowej lub salonowo – kuchennej, której bazą jest moduł, dający możliwość tworzenia różnych konfiguracji. Szuflady, dwie wysokie i jedna niska są idealnym miejscem do przechowywania, a górny blat ograniczony plecami i wnęka to otwarte powierzchnie ekspozycyjne. W szufladach zastosowany został mechanizm push to open dzięki któremu nie potrzebujemy uchwytów. Klasyczna, a jednocześnie prosta i lekka konstrukcja wpisuje się we wnętrza o różnym charakterze. Bejcowane drewno jesionowe z akcentem kolorystycznym w satynowym głębokim szaro niebieskim kolorze to tło w postaci pleców i nóżek, które nawiązuje do panującego trendu – minimalistycznie z klasą. To połączenie barwne pozwoliło uzyskać ciekawy efekt wizualny. Komoda jest wspaniałym rozwiązaniem do małych mieszkań.

 

MATEUSZ GÓRALCZYK i MAGDALENA HARENDARZ we współpracy z GKI Design

 

Fotel Pocket został zaprojektowany z myślą o użytkowniku ceniącym rozbudowaną funkcjonalność i łatwość aranżacji. Minimalistyczna, klasyczna stylistyka pozwala na swobodne zestawianie z innymi meblami. Ważnym aspektem był komfort użytkowania wynikający z przemyślanej formy fotela. Fotel wyposażony został w zintegrowaną kieszeń pod siedziskiem oraz w opcjonalne, personalizowane akcesoria poszerzające funkcjonalność. Dostępne akcesoria to półka z perforowanej blachy, którą można zamontować z prawej lub lewej strony siedziska. Regulowany zagłówek oraz worek służący do przechowywania koca lub poduszki. Dzięki swoim gabarytom i wadze fotel jest mobilny i dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach o ograniczonej powierzchni.

ALEKSANDRA KANIA i AGNIESZKA ŚMIAROWSKA  we współpracy z firmą Novelle

 

Korner to narożna komoda łącząca w sobie prostotę oraz elegancję. Głównym założeniem było stworzenie ciekawego wizualnie mebla oraz nadanie mu niespotykanej dotąd formy. W komodzie wbudowana została boczna biblioteczka co pozwala na odejście od frontowości typowej dla mebli skrzyniowych. Dzięki takiemu zabiegowi komoda wygląda atrakcyjnie nie tylko od frontu ale i od boku. Uzyskana w ten sposób dodatkowa przestrzeń pozwala na przechowywanie książek, magazynów bądź płyt winylowych. W zależności od preferencji użytkownika biblioteczka może być z prawej lub lewej strony. Połączenie jasnego drewna oraz koloru ciemnej, butelkowej zieleni tworzy interesujący kontrast, który dodatkowo dopełniają mosiężne uchwyty. Nowatorskim pomysłem było użycie tego samego koloru we wnętrzu szuflad aby uzyskać równowagę kolorystyczną. Solidna konstrukcja komody zapewnia trwałość, a zastosowanie wysokich nóżek nadaje jej lekkości.

 

JOANNA LENART i EMILIA GABRYJEL we współpracy z firmą Sit-Sit

 

Węzeł /KNOT/ i pętla /LOOP/ to główni bohaterowie serii WHY KNOT?

Zainspirowały nas do stworzenia dwóch zupełnie różnych, ale dopełniających się modeli mebli.

Bawełniany sznurek zaplątałyśmy tak, by pełniąc kilka funkcji użytkowych był jednocześnie formą ozdobną.

KNOT, model odpowiadający węzłowi, posiada zwartą formę i jest świetnie zorganizowany.

Wykorzystując właściwości trójkąta foremnego oraz opierając się na prostej idei addytywności, pozwala na indywidualne kreowanie jego finalnej bryły, wielkości i kolorystyki.

Każdy bok Knota jest identyczny – posiada pętle, węzeł i kieszeń, dokładnie w tej samej konfiguracji – dzięki temu możemy łączyć ze sobą nieograniczoną ilość modułów, tworząc coraz to nowe formy.

LOOP jest zupełnie inny. Leniwa, bardzo miękka forma materaca sprzyja leniuchowaniu w pozycji leżącej i siedzącej. W zależności od preferowanej przez nas formy wypoczynku zwinie się w większą lub mniejszą pętlę.

UŻYTECZNOŚĆ

13/06/19 19:00 poziom 2

O użyteczności w ramach idei Projekt: Czlowiek opowiadają prace Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Opowiadają pięknie, trzeba je zobaczyć i wsłuchać się w ich historie

UŻYTECZNOŚĆ

13/06/19 19:00 poziom 2

W potocznym rozumieniu, użytecznym jest przedmiot, który można w jakiś sposób wykorzystać i służy jakiemukolwiek celowi. Użyteczność wiąże się z konkretną czynnością, która określa funkcję. Często określając przedmiot mówimy, że albo jest użyteczny albo bezużyteczny, co też jest jego podstawową cechą wartościującą.

Hasło tegorocznej wystawy odnosi się do pięciu aspektów życia człowieka: edukacji, zabawy, relaksu, zdrowia i ekologii. Podział na te części tematyczne stanowi punkt wyjścia do zaprezentowania wybranych najnowszych projektów zrealizowanych na Wydziale Ceramiki i Szkła oraz Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta.

W roku stulecia od założenia Bauhausu warto bliżej przyjrzeć się zależnościom formy oraz funkcji w kontekście potrzeb człowieka i zadać pytanie czy dalej te pojęcia są ważne dla młodego człowieka/projektanta.  (Prof. Maciej Kasperski)

Adrianna Styrcz w koncercie finałowym Nocy z Designem!

13/06/19 23:45 Parking naziemny

Adrianny Styrcz niko mu przedstawiać nie trzeba! Fantastyczna dziewczynaz tempreamentem zagra na zakończenie Nocy z Designem.

Adrianna Styrcz w koncercie finałowym Nocy z Designem!

13/06/19 23:45 Parking naziemny

Wulkan energii, gejzery seksapilu choć zarzeka się, że dopiero „kiedys będzie sexy”

Adrianna Styrcz z zespołem wystąpi na zakończenie 11. edycji Nocy z Designem. Zaśpiewa swoje autorskie piosenki ale także lubiane przez publiczność covery. Trzymajcie się burty bo zapowiada się bardzo energetyczny koncert.

foto: Magdalena Lopez

Zapraszamy na wyjątkowy koncert Tomasza Maruta

13/06/19 20:00 Salon KLER poziom 2

Na koncert wrocławskiego stypendysty Fundacji im. Piotra Klera zapraszamy podczas Nocy z Designem do salonu KLER na 2.poziomie naszej galerii

Zapraszamy na wyjątkowy koncert Tomasza Maruta

13/06/19 20:00 Salon KLER poziom 2

Huta Julia – wiele piękno małych rzeczy

13/06/19 19:00 POZIOM 1

Przepiękną nową kolekcję LINEA Huty Julia zobaczymy podczas tegorocznej Nocy z Designem

Huta Julia – wiele piękno małych rzeczy

13/06/19 19:00 POZIOM 1

WIELKIE PIĘKNO MAŁYCH RZECZY

Wdzięk i styl mają immunitet pozwalający funkcjonować im poza i ponad czasem. Kryształ, dzięki tradycji i uniwersalnej elegancji, daje tak potrzebne współczesnemu człowiekowi poczucie stałości i niezmienności. Od zawsze projektowany tak, by przemawiać do użytkowników w sposób zarazem uwodzicielski i zrozumiały, wraca na stół łącząc tradycyjne, ręczne szlify z nowoczesną funkcją i formą.

Wrocławski egzoszkielet dla prawidłowej postawy kręgosłupa

13/06/19 19:00 poziom 0

Rewolucyjny egzoszkielet dla właściwej postawy kręgosłupa autorstwa wrocłąwskiego naukowca – dr. Pelczarskiego. Must see dla wszystkich, którzy mają problem z kręgosłupem. Czyli dla nas – ludzi obarczon ych cywilizacyjnie!

Wrocławski egzoszkielet dla prawidłowej postawy kręgosłupa

13/06/19 19:00 poziom 0

Dr inż. Michał Pelczarski pracuje na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Do tej pory wymyślił sześć urządzeń, z których kilka uzyskało już patent, a inne są w trakcie postępowania przed Urzędem Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej.

Wśród jego wynalazków są ultralekki egzoszkielet „Exonik”, indywidualna balistyczna osłona przeciwuderzeniowa, urządzenie do ochrony fundamentów platform morskich i farm wiatrowych, bezwładnościowa platforma treningowa dla sportowców oraz system plecakowy służący do odciążenia kręgosłupa podczas przenoszenia ładunków przez żołnierzy, alpinistów, a nawet uczniów. Ostatnim z rozwiązań jest system wspomagania chodzenia w warunkach górskich lub podczas rehabilitacji.

– Trudno powiedzieć, który z tych pomysłów uważam za swój ulubiony. Wszystkie mają wspólny mianownik. Jeśli można coś poprawić w przepływie sił, to ja staram się to zrobić. Moje wynalazki bardzo różnią się od tych, nad którymi pracują naukowcy na innych wydziałach PWr. Tam działają całe zespoły, przeprowadzają bardzo kosztowne badania po to, by np. wynaleźć lekarstwo na raka. Ja pracuję sam, a moje wynalazki są relatywnie tanie – wyjaśnia dr Pelczarski.Wynalazek za 500 złJego jak dotąd najbardziej znanym i najłatwiejszym do testowania wynalazkiem jest kamizelka „Exonik”. Jej wytworzenie kosztuje tylko 500 zł. Jest lekka i wyposażona w poduszki pneumatyczne, które napełnia się powietrzem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Można ją nosić np. podczas odkurzania, noszenia drewna do kominka, pracy w ogrodzie czy w trakcie przeprowadzki. Im bardziej użytkownik „skrzywia się” i deformuje kręgosłup, tym bardziej kamizelka wymusza na nim utrzymanie prawidłowej postawy. (materiał: Gazeta Wyborcza)

Invisalign czyli jak dobrze zaprojektować leczenie ortodontyczne

13/06/19 19:00 poziom 0

Projekt: człowiek to także projekt: zdrowie. Podczas tegorocznej Nocy z Designem zobaczymy wiele ciekawych projektów medycznych. jednym z nich jest Invisalign.

Invisalign czyli jak dobrze zaprojektować leczenie ortodontyczne

13/06/19 19:00 poziom 0

Czym jest Invisalign®?

Leczenie Invisalign to niemal niewidoczny sposób prostowania zębów. Dzięki zaawansowanej technologii komputerowego obrazowania 3D lekarz Invisalign przedstawia pacjentowi kompletny plan leczenia oparty na jego zaleceniach, od początkowego ustawienia zębów do uzyskania pożądanego ustawienia po zakończeniu leczenia. Następnie zostaje wykonany zestaw przejrzystych nakładek dostosowany specjalnie do określonego pacjenta. Zadaniem nakładek jest powolne przesuwanie zębów. Każdą nakładkę nosi się przez około dwa tygodnie. Następnie wymienia się ją na kolejną nakładkę z zestawu, która dalej stopniowo przesuwa zęby w stronę planowanej pozycji końcowej. Czas leczenia zależy od potrzeb danego pacjenta i określa go lekarz Invisalign.

Jak działa Invisalign?

Nakładki Invisalign służą do kontrolowanego, stopniowego przemieszczania zębów. W przeciwieństwie do tradycyjnych aparatów, w leczeniu Invisalign kontrolowany jest nie tylko zakres przemieszczenia przez każdą nakładkę, ale również czas przemieszczania. W związku z tym na każdym etapie leczenia mogą być przesuwane tylko wybrane zęby, zgodnie z planem leczenia Invisalign określonym dla tego etapu. To pozwala skutecznie oddziaływać na zęby.

 

Jakie są zalety systemu Invisalign?

Nakładki Invisalign są niemal niewidoczne i zazwyczaj prawie nikt ich nie zauważa u noszących je pacjentów. A ponieważ nakładki Invisalign są zdejmowane, podczas leczenia można bez przeszkód jeść ulubione potrawy. Nakładki można też zdejmować przed wymyciem i nitkowaniem zębów, co ułatwia utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Kolejną różnicą w stosunku do tradycyjnych aparatów stałych jest brak metalowych zamków i drutów. Oznacza to, że w większości przypadków pacjent spędza mniej czasu w gabinecie lekarza Invisalign podczas wizyt korygujących ustawienie aparatu. Co równie ważne, system Invisalign umożliwia zobaczenie wirtualnych wyników i planu leczenia jeszcze przed jego rozpoczęciem. Dzięki temu pacjent widzi oczekiwane przemieszczenia zębów i ostateczne wyniki leczenia.

Czy to nowy sposób prostowania zębów?

Stomatolodzy i ortodonci z powodzeniem wykorzystują zdejmowane aparaty od wielu lat. Jednak system Invisalign wykorzystuje komputerową technologię 3D opracowaną przez firmę Align Technology oraz nakładki, dostosowane do każdego pacjenta, co umożliwia prostowanie zębów w wielu zróżnicowanych przypadkach. Oprogramowanie ClinCheck® pozwala zobaczyć plan leczenia od początku aż do końca jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.

Wariacje organowe dźwiękiem i słowem

13/06/19 19:00 poziom 0

Monumentalne prospekty organowe nie mają przed nim tajemnic! Zapraszamy na wystawę i prelekcję Philippa Klaisa, jednego znajsłynniejszych organmistrzów na świecie!

Wariacje organowe dźwiękiem i słowem

13/06/19 19:00 poziom 0

Zapraszamy na niezwykle wydarzenie podczas 11. Edycji Nocy z Designem.

Zobaczymy cykl fotografii Łukasza Rajcherta prezentujący fasadę organów dla Narodowego Forum Muzyki oraz fotografie Tomka Kulaka prezentującego  fragmenty spalonych rzeźb z prospektu organów z Kościoła Garnizonowego we Wrocławiu, które posłużą do odbudowy nieistniejącego prospektu organów. Wystawie towarzyszy prelekcja Phillipa Klaisa, organmistrza, właściciela najstarszej i największej firmy znajdującej się od ponad 200 lat w posiadaniu jednej rodziny – Klaisów. Pan Klais – budowniczy wielu organów na całym świecie – opowie – we właściwy sobie lekki i zabawny sposób o specyfice  instrumentu i zaprezentuje najpiękniejsze realizacje w najlepszych i najbardziej prestiżowych miejscach na niemal wszystkich kontynentach. Wszystkie omawiane realizacje  powstały przy współudziale największych designerów i najlepszych architektów, prelekcji towarzyszyć będą wielkoformatowe fotografie pokazujące niektóre realizacje. Jednocześnie będziemy mogli podziwiać modele organów i poznać tajniki ich pracy i zasadę działania.

Ale to nie koniec organowych niespodzianek. Zapraszamy także serdecznie na wydarzenie bez precedensu – koncert organowy we wnętrzu naszej galerii! Specjalnie dla gości Nocy z Designem  Pan Dr Tomasz Głuchowski  wykona utwory popularne właśnie na specjalnie sprowadzonym pozytywie organowym

Koncert rozpocznie się o 21.00 w Salonie Livingroom na 1 poziomie a po nim zapraszamy na prelekcję Pana Philippa Klaisa.

Gośćmi specjalnymi tego niezwykłego wieczoru będą: Phillip Klais, Andrzej Kriese – organmistrzowie związani z Wrocławiem i realizujący największe projekty organowe we Wroclawiu, między innymi organy do Narodowego Forum Muzyki

Recycling Story vol.2

13/06/19 19:00 POZIOM 1

O tym, że można nadać przedmiotom drugie życie, wiemy od dawna. Jeśli jednak za materiały recyclingowane zabieraja się projektanci, powstają przemioty nieoczywiste, prowokujące a jednocześnie… funkcjonalne. I o to właśnie chodzi. W kolejnej odsłonie Recycling Story zobaczymy prace: MP Project „NA NOWO SZTUKA”  to próba odnalezienia nowej formy dotarcia sztuki oraz upcyklingu do Waszych domów.…

Recycling Story vol.2

13/06/19 19:00 POZIOM 1

O tym, że można nadać przedmiotom drugie życie, wiemy od dawna. Jeśli jednak za materiały recyclingowane zabieraja się projektanci, powstają przemioty nieoczywiste, prowokujące a jednocześnie… funkcjonalne. I o to właśnie chodzi. W kolejnej odsłonie Recycling Story zobaczymy prace:

MP Project

„NA NOWO SZTUKA”  to próba odnalezienia nowej formy dotarcia sztuki oraz upcyklingu do Waszych domów.

Razem z wrocławskimi malarzami stworzyliśmy unikatową kolekcje puf, które zostały pokryte fragmentami ich obrazów.

Nasza nowa kolekcja może być dla Was źródłem ogromnej inspiracji, a w szczególny sposób może dodać Waszym wnętrzom charakteru.

Sztuka, która respektuje ekologię, szanuje środowisko naturalne.

Połączona z upcyklingiem, wywiera wpływ nie tylko na przekaz artystyczny,

jest też mocną stroną świadomego wzornictwa.

Metal Craftman Andrzeja Frączka

Meble są zaprojektowane tak,aby były ,pomimo nietypowych kształtów , funkcjonalne oraz praktyczne. Sam projekt jest wizją artystyczną, charakteryzuje się nieszablonowością.Meble zostały wykonane z myślą o dużej trwałości, projektant jest tutaj również wykonawcą. Autor sam testuje każdy przedmiot pod względem wytrzymałości, nie ma tutaj miejsca na ustępstwa. W projektach zostały użyte recyklingowe elementy, bazujemy na materiałach które posiadamy i odzyskujemy. Idea wykonywania naszych mebli jest oparta na jednostkowych projektach, jest to przeciwstawność dla masowej produkcji, powracamy do rzemiosła które cechowało praca od ludzi dla ludzi.

Piece of Wood

Od wieków człowiek żyje i wzrasta w cieniu drzew, korzystając w pełni z ich bogactwa.Drzewa są nieodłącznym elementem naszego życia,
gdyż biorą udział w produkcji tlenu ,który jest niezbędny do funkcjonowania człowieka, oczyszczają powietrze z toksyn oraz tworzą
środowisko życia dla innych roślin i zwierząt.

Duże znaczenie w codziennym życiu człowieka odgrywa drewno, jako meteriał powstały z drzewa. Od zarania dziejów ludzie sadzą drzewa
i wykorzystują ten surowiec w budownictwie, przemyśle papiernicznym oraz meblowym. To właśnie naturalne drewniane meble sprawiają,
że człowiek czuje się bliżej natury w swoim domu a nieodłącznym, centralnym elementem wystroju u każdego z nas jest stół.
To przy stole spotykamy się, by odbyć rodzinne narady, by podczas posiłku być razem, smiać się i decydować o ważnych sprawach.
Stół jednoczy, pozwala utrzymywać międzyludzkie więzi, nie tylko rodzinne, ale również przyjacielskie.

Biotrem

Naczynia jednorazowe z otrąb Biotrem nadają się do serwowania dań zimnych i gorących. Można je stosować w piekarnikach i kuchenkach mikrofalowych. Biodegradowalne naczynia Biotrem są wytrzymałe i stabilne – można z nich wygodnie i bezpiecznie korzystać w domu, na pikniku, w barze i w restauracji.

Ponieważ do ich produkcji wykorzystujemy spożywcze otręby pszenne, można je nawet ugryźć.

OF Loft

Olgi Zelenskiej

Projekt dyplomowy Olgi “Znikąd z miłością” to seria pocztówek, z których każda zawiera w sobie nasiona roślin. Wykorzystując tradycyjne metody papiernicze i przetwarzając odpady papierowe, autorka stworzyła biodegradowalne pocztówki, które można zabrać w podróż z domu. Po osiedleniu się w nowym miejscu, można włożyć kartkę do gleby, aby dać życie roślinom przywiezionym z ojczyzny. Czy bliskość rodzimej natury pomaga utrzymać emocjonalny związek z ojczyzną? Projekt bada wpływ natury na stan psycho-emocjonalny człowieka w dobie ciągłego ruchu i niestabilności.

 

Olga Zelenska jest projektantką i badaczką, absolwentką School of Form Uniwersytetu SWPS 2018 roku. W swojej pracy Olga przestrzega zasad projektowania zrównoważonego – jej projekty służą nie tylko człowiekowi, ale również środowisku. Dużo uwagi przedziela też researchu – zwłaszcza w zakresie psychologii i antropologii, wykorzystując go jako potężne narzędzie identyfikacji potrzeb współczesnego człowieka. Punktem wyjścia dla jej projektów najczęściej są obserwacje natury i człowieka.

i Sooa Design

Marka SOOA Design powstała z potrzeby tworzenia rzeczy wyjątkowych. Podstawowym, ale nie jedynym produktem powstającym w naszej Wrocławskiej manufakturze są ekologiczne lampy wykonane z tektury i sklejki brzozowej. Sklejane są ręcznie, z pasją i zaangażowaniem, klejem nie emitującym szkodliwych substancji oraz impregnowane lakierem akrylowym. Wszystko po to, aby w duchu ekodesignu rozświetlić Twoje wnętrza.

OKLIN kompostownik domowy

13/06/19 19:00 poziom 0

Zgrabny i użyteczny a przy tym ładnie zaprojektowany. Poznajcie domowy kompostownik OLIN i włączcie się w ruch ZERO WASTE. Planeta Wam podziękuje

OKLIN kompostownik domowy

13/06/19 19:00 poziom 0

Masowo konsumujemy i masowo produkujemy odpady! A przecież w myśl zasady ZERO WASTE możemy przekształcić odpadki w kompost dla roślin i to w domowym zaciszu. Kompostownik Oklin zamienia codzienne, żywnościowe odpadki na odżywczy kompost dla roślin. Zamiast wyrzucać niedojedzone kanapki czy ciasta oraz wylewać niedopite napoje, karmimy nimi to sprytne urządzenie, które całą dobę pracowicie zamienia je na ciemnobrązową masę.

DEFRA MUST HAVE 2017 i must see na Nocy z Designem

13/06/19 19:00 poziom 0

Op_ARTY to wyróżniony nagrodą MUST HAVE 2019 projekt marki DEFRA. Do zobaczenia podczas tegorocznej Nocy z Designem

DEFRA MUST HAVE 2017 i must see na Nocy z Designem

13/06/19 19:00 poziom 0

OP-ARTY marki Defra została wyróżniona w 2017 r.plebiscycie MUST HAVE, organizowanym przez Łódź Design Festival!

Kolekcja została doceniona jako jedno z najlepszych wdrożeń pochodzących od polskich projektantów i producentów, odzwierciedlających najważniejsze trendy w polskim projektowaniu.

OP-ARTY to kolekcja wyjątkowych mebli łazienkowych, których funkcjonalność nie ogranicza się jedynie do łazienki. Jej nietuzinkowa forma, komfortowe wyposażenie oraz niezwykły kształt i kolor nóg przyciągają wzrok. Zachwyt wzbudza wyraźna linia słojów w ciepłym brązie dekoru orzecha saleve połączona z energetycznymi kolorami nóg: żółtym, miętowym i czarnym. Wersja biało-czarna, nowość w ofercie marki Defra, jest odpowiedzią na potrzeby miłośników bardziej klasycznej kolorystyki.

Kolekcja stworzona przez studentów ASP z Poznania: Olgę Mężyńską i Milenę Wójcik w ramach programu 13PEP – projektu kojarzącego młodych designerów z aktywnymi przedsiębiorcami, wzbudza zachwyt od momentu jej powstania. Dowodem są nagrody: Dobry Wzór 2014 i Łazienka – Wybór Roku 2016, przyznawane przez środowisko biznesowe i projektantów oraz ciepłe słowa klientów. Teraz OP-ARTY otrzymała tytuł Must Have 2017, który jest swoistą rekomendacją konsumencką – wyróżniony przedmiot warto mieć!

Op-Arty to projekt dedykowany osobom ceniącym indywidualizm i elegancję. charakterystyczny wygląd mebli sprawia, że mogą one doskonale wypełnić nie tylko przestrzeń łazienki. Komoda na ukośnych nóżkach wyśmienicie zaprezentuje się zarówno w przedpokoju, sypialni, jak i jadalni, gdzie uzupełniona o retro szklanki i kieliszki oraz lemoniadę w słoju spełni funkcję pięknego baru!

Kolekcja Op-Arty składa się z elementów, które można ze sobą dowolnie zestawiać, tworząc indywidualną przestrzeń, a zróżnicowana kolorystyka mebli pozwala na ciekawą i oryginalną aranżację wnętrz. Uzupełnieniem kolekcji jest dedykowana umywalka ceramiczna, która podkreśla niezwykły charakter tych jedynych w swoim rodzaju mebli łazienkowych. Meble, pomimo charakteru vintage, są niezwykle nowoczesne. Posiadają komfortowy w użytkowaniu system cichego domykania drzwi i szuflad – DefraSoftClose oraz autorski system DefraPlatinum: szuflady z prowadnicami z pełnym wysuwem, wyposażone w metalowe ścianki boczne i estetyczną maskownicę syfonu. Takie rozwiązania zwiększają komfort codziennego używania, nie ingerując w styl retro mebli.

W skład kolekcji wchodzą następujące elementy o wymiarach (szerokość x wysokość x głębokość):

 • szafka podumywalkowa z dwiema szufladami – 835 x 800 x 400 mm
 • umywalka Barcelona 80 cm
 • szafka boczna B80 z dwiema szufladami – 835 x 800 x 400 mm
 • słupek boczny C44 – 440 x 1634 x 400 mm
 • lustro z półką – 600 x 580 x 196 mm

Inspirowana latami sześćdziesiątymi, utrzymana w stylu retro kolekcja Op-Arty budzi nostalgiczne wspomnienia i cieszy oko wyjątkowym designem i ciekawymi zestawieniami kolorystycznymi. To kolekcja, którą MUST HAVE!

Wiele więcej inspiracji i ciekawych aranżacji z bogatej oferty marki Defra znajduje się na www.defra.pl oraz na profilach firmowych na Facebook, Pinterest i Instagram. Zapraszamy!

KIDS SPACE DESIGN ponownie podczas Nocy z Designem

13/06/19 19:00 poziom 0

KIDS DESIGN SPACE – to unikalny projekt edukacyjno-animacyjny skierowany do dzieci i młodzieży, organizowany przez wrocławską Fundację Open Mind.
Tym razem zobaczymy, jak dzieci postrzegają innowację. Zobaczcie INNOVATION koniecznie

KIDS SPACE DESIGN ponownie podczas Nocy z Designem

13/06/19 19:00 poziom 0

Zapraszamy na wyjątkową wystawy KIDS DESIGN SPACE – INNOVATION

Zgadnij, jakie moce posiada ŚMIECIORNICA? Co to takiego POSTMAN? I w jaki sposób PŁASZCZOWA SOWA może uchronić nas przed wielka apokalipsą?

Przyjdź 13 czerwca do Galerii Wnętrz Domar we Wrocławiu i na własne oczy zobacz niezwykłe projekty powstałe w wyniku połączenia dziecięcej wyobraźni z wiedzą i doświadczeniem wybitnych projektantów.

KIDS DESIGN SPACE – to unikalny projekt edukacyjno-animacyjny skierowany do dzieci i młodzieży, organizowany przez wrocławską Fundację Open Mind. Czwarta edycja projektu pod hasłem „Innovation” stała się przestrzenią do poszukiwania odpowiedzi jak w dzisiejszym zdigitalizowanym świecie połączyć niezwykłą dziecięcą wyobraźnię z twórczym doświadczeniem dorosłych. Jak wykorzystując możliwości nowych technologii znaleźć innowacyjne rozwiązania odpowiadające na problemy dzisiejszego świata. Podczas kilkudziesięciu warsztatów, interdyscyplinarnych spotkań i wycieczek edukacyjnych dostarczyliśmy dzieciom i młodzieży narzędzia pozwalające na refleksję nad własnym otoczeniem oraz na aktywne jego modyfikowanie. Najmłodsi pod skrzydłami specjalistów z różnych dziedzin projektowania mieli okazję zobaczyć jak przebiega proces tworzenia innowacyjnych przedmiotów użytkowych, od pomysłu po jego realizację. Na wystawie zobaczycie efekty współpracy na płaszczyźnie dziecko – dorosły. Zawodowcy stali się mistrzami dla dzieci, a dzieci dla zawodowców. Każdy z nich wniósł do projektu nieocenioną wartość.

Projektanci zaangażowani w projekt: Ewa Solarz-ambasadorka projektu, Wiktoria Lenart, Kubasek Studio – Krzysztof Kubasek i Małgorzata Pawlak-Kubasek, Dariusz Werschner, Jerzy Łątka, Adam Gurgul, Alicja Pałys, Kamil Podolak, Katarzyna Koperkiewicz, Magdalena Skowrońska, Patrycja Mastej, Zespół architektów z PRP Architekci, Joanna Aniszczyk, Aleksandra Omiotek, Aleksandra Niemiec.

Anna Orska podczas Nocy z Designem!

13/06/19 19:00 poziom 0

Niezwykłe kolekcje Anny Orskiej zobaczymy już 13 czerwca podczas 11. edycji Nocy z Designem

Anna Orska podczas Nocy z Designem!

13/06/19 19:00 poziom 0

Anny Orskiej miłośniczkom pięknej biżuterii nie trzeba przedstawiać. przepiekne kolekcje jej autorstwa zobaczymy podczas Nocy z Designem, co więcej niektóre cacka będzie mozna kupić! Ale to nie koniec atrakcji towarzyszących obecności Anny na naszej i mprezie. Projektantka poprowadzi też warsztaty z tworzenia biżuterii.  Zapisy ruszają na naszej stronie.

 

ORSKA tworzy biżuterię z charakterem, jej projekty są wyraziste, a często kontrowersyjne. Surowość form, szorstkość faktur i odmienna idea, stojąca za każdą kolekcją, oddają temperament marki. Biżuteria ORSKA nie jest dodatkiem. Ona sama w sobie tworzy kreację. Specyficzne wzornictwo Anny Orskiej jest dla odważnych osób, poszukujących oryginalnej formy stylu. Każdy egzemplarz ma indywidualny charakter. To zasługa ręcznego wykonania oraz sięgania po osobliwe, często niepowtarzalne materiały. Komponenty pochodzą z różnych części świata i z różnych epok, podobnie jak sama koncepcja kolekcji. Autorskie projekty są doceniane przez światową prasę modową, z włoskim Vogue Accessory i niemieckim Vogue na czele. ORSKA jest niepokorna, różnorodna i nieprzewidywalna. Nie boi się eksperymentów. Wciąż poszukuje. To jedno jest w niej niezmienne.

Sesja wizerunkowa dla marki ORSKA do kolekcji Plantis została stworzona przez Monikę Czesak

Biżuteria: Anna Orska
Fotograf: Dawid H. Groński
Koncept & art direction: Monika Czesak
Modelka: Marysia Bednarz/ MILK
Set Design: Marcin Stefanik
MUA: Marcin Łabno
Stylizacja: Monika Czesak
Włosy: Daniel Masowa/ DW Creative GROUP

 

Obrazy malowane ziarnami z Malarnią Kreatywną

13/06/19 21:30 Galeria Wnętrz Domar - strefa warsztatowa poziom 2 16

Serdecznie zapraszamy na bezpłatny warsztat OBRAZY MALOWANE ZIARNEM, który poprowadzi Agnieszka Dusza.

Obrazy malowane ziarnami z Malarnią Kreatywną

13/06/19 21:30 Galeria Wnętrz Domar - strefa warsztatowa poziom 2 16

Serdecznie zapraszamy na niezwykły warsztat OBRAZY MALOWANE ZIARNEM, które poprowadzi Agnieszka Dusza. Udowodnimy na nim, że do namalowania obrazu nie potrzeba ani pędzla ani farb. Wystarczy tylko klej oraz garść różnokolorowych ziaren, takich jak mak, zielona, czerwona i czarna soczewica, ciecierzyca, ryż czy kasza.

Podczas warsztatów uczestnicy stworzą obrazy na deskach malarskich pokrytych uprzednio farbą akrylową o wymiarach 25×25 cm oraz 30×25 cm.

Warsztaty dla 20 osób odbędą się w strefie warsztatowej na 2 poziomie naszej galerii podczas Nocy z Designem 13 czerwca.
Warsztat jest bezpłatny.

Godz. 21.30

Pluszaki hand made z Malarnią Kreatywną

13/06/19 20:00 Galeria Wnętrz Domar - strefa warsztatowa poziom 2 9 par (rodzic + dziecko)

Własnoręcznie uszyte pluszaki to pomysł na ukochaną maskotkę. I to maskotkę z przesłaniem ekologicznym, bo wykonaną z materiałów z odzysku. Takie eko-maskotki wykonacie podczas tegorocznych warsztatów na Nocy z Designem. Malarnia kreatywna zaprasza Rodziców z Dziećmi do strefy warsztatowej na poziomie 2, o godz. 20.00 Liczba miejsc : 9 par (Rodzic +Dziecko) Warsztat jest bezpłatny.…

Pluszaki hand made z Malarnią Kreatywną

13/06/19 20:00 Galeria Wnętrz Domar - strefa warsztatowa poziom 2 9 par (rodzic + dziecko)

Własnoręcznie uszyte pluszaki to pomysł na ukochaną maskotkę. I to maskotkę z przesłaniem ekologicznym, bo wykonaną z materiałów z odzysku. Takie eko-maskotki wykonacie podczas tegorocznych warsztatów na Nocy z Designem. Malarnia kreatywna zaprasza Rodziców z Dziećmi do strefy warsztatowej na poziomie 2, o godz. 20.00

Liczba miejsc : 9 par (Rodzic +Dziecko)

Warsztat jest bezpłatny.

 

Warsztaty dla Faceta – sztuka sztukaterii

13/06/19 21:00 Galeria Wnętrz Domar - strefa warsztatowa poziom 2 10

Bezpłatne warsztaty dla majsterkowiczów i domowych Bobów Budowniczych – słowem: facetów! Zapraszamy!

Warsztaty dla Faceta – sztuka sztukaterii

13/06/19 21:00 Galeria Wnętrz Domar - strefa warsztatowa poziom 2 10

Wraz z firmą NMC – czołowym Belgijskim producentem sztukaterii

organizujemy praktyczne warsztaty z docinania, montażu, szpachlowania i malowania listew dekoracyjnych.

Wprawdzie warsztaty są na zapisy, ale przyglądać się im, oraz zadawać wszelkie pytania podczas ich trwania może każdy.

Podczas warsztatów zorganizujemy również konkurs z wartościowymi nagrodami a towarzyszyć im będą  prezentacje najnowszych trendów i produktów.

Liczba miejsc: 10

Warsztaty są bezpłatne i odbędą się w strefie warsztatowej na 2 poziomie o godz. 21.00

WARSZTATY Z TWORZENIA BIŻUTERII Z ANNĄ ORSKĄ

13/06/19 20:30 POZIOM 1 13

Niezwykła gratka dla miłośniczek i miłośników tworzenia  biżuterii. Pod czujnym okiem znanej projektantki Anny Orskiej stworzymy własne kolczyki z pięknych i cennych komponentów. A wszystko to sygnowane jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek biżuterii. Anna Orska poszukuje  inspiracji w naturze, w odległych kulturach a podczas Nocy z Designem nie tylko poprowadzi warsztaty ale i zaprezentuje swoje…

WARSZTATY Z TWORZENIA BIŻUTERII Z ANNĄ ORSKĄ

13/06/19 20:30 POZIOM 1 13

Niezwykła gratka dla miłośniczek i miłośników tworzenia  biżuterii. Pod czujnym okiem znanej projektantki Anny Orskiej stworzymy własne kolczyki z pięknych i cennych komponentów. A wszystko to sygnowane jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek biżuterii. Anna Orska poszukuje  inspiracji w naturze, w odległych kulturach a podczas Nocy z Designem nie tylko poprowadzi warsztaty ale i zaprezentuje swoje bajeczne kolekcje.

Warsztaty odbywają się na 1 poziomie naszej galerii na wysokości Studia kulinarnego Browar Mieszczański.

Na te warsztaty mamy już komplet chętnych:)

Warsztaty z Biosfery z Sylwią Wroną

13/06/19 21:00 Galeria Wnętrz Domar - strefa warsztatowa poziom 2 10

Na warsztatach podczas Nocy z Designem będziemy tworzyć duże ozdobne kompozycje, w słojach o pojemności ok. 5l. Wewnątrz stworzysz kompozycję z mini sosną oraz bluszczem. Zapraszamy!

Warsztaty z Biosfery z Sylwią Wroną

13/06/19 21:00 Galeria Wnętrz Domar - strefa warsztatowa poziom 2 10

Warsztaty z wykonywania biosfery – zamkniętego ekosystemu leśnego z Sylwią Wroną

Na zajęciach przeprowadzimy Cię przez proces wykonania miniaturowego lasu – od przygotowania stanowiska pracy, niezbędnych materiałów, po zakomponowania krajobrazu w słoju. Wykonaną własnoręcznie biosferę zabierzesz do domu, gdzie będziesz mógł obserwować jak rozwija się w niej życie, zupełnie samodzielnie bez naszej ingerencji. Za pomocą fotosyntezy rośliny są w stanie wytworzyć w słoju wszystkie niezbędne im substancje odżywcze, a dzięki zamknięciu – powstaje zamknięty obieg wody. Takie warsztaty to nie tylko świetna zabawa ale też poznanie tajników z życia roślin, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Biosfera to roślinna kompozycja o charakterze zamkniętego ekosystemu. Zachodzące tu procesy są tożsame z tymi, które występują w środowisku naturalnym, a jedyną różnicę stanowi skala tych zjawisk. Ta forma wiwarium nie pozostaje obojętna na warunki panujące na zewnątrz – reaguje na zmiany pór roku i oświetlenia. Jeśli odpowiednio o nią zadbasz, przez długi czas będzie cieszyć oko i wywoływać uśmiech na Twojej twarzy. Zaproś odrobinę lasu do swojego domu, zostań jego opiekunem i obserwuj jak zmienia się wraz z upływającym czasem.

 

Warsztaty dla 10 osób – mamy już komplet!

Odbędą się w strefie warsztatowej na 2 poziomie naszej galerii podczas Nocy z Designem 13 czerwca
Warsztat jest bezpłatny.

Godz. 21.00

 

WARSZTATY Z TŁOCZENIA OLEJÓW

13/06/19 19:30 Studio Kulinarne Browar Mieszczański - poziom 1 bez limitu

Warsztaty z tłoczenia olejów na zimno. W Studio Kulinarnym Browar Mieszczański nasi ukochani szefowie kuchni pokażą nam i opowiedzą o sztuce tłoczenia olejów na zimno z najróżniejszych, bogatych w cenne pierwiastki, ziaren. Złociste, smaczne oleje uczestnicy warsztatów będą mogli zabrać do domu. Warsztat otwarty dla wszystkich chętnych – gości Nocy z Designem.

WARSZTATY Z TŁOCZENIA OLEJÓW

13/06/19 19:30 Studio Kulinarne Browar Mieszczański - poziom 1 bez limitu

Warsztaty z tłoczenia olejów na zimno.

W Studio Kulinarnym Browar Mieszczański nasi ukochani szefowie kuchni pokażą nam i opowiedzą o sztuce tłoczenia olejów na zimno z najróżniejszych, bogatych w cenne pierwiastki, ziaren. Złociste, smaczne oleje uczestnicy warsztatów będą mogli zabrać do domu.

Warsztat otwarty dla wszystkich chętnych – gości Nocy z Designem.

Nomada dla współczesnych podróżników

13/06/19 19:00 POZIOM 1

Paula Werblicka, utalentowana projektantka wrocławska prezentuje fotel dla współczesnego podróżnika. Mobilne krzesło, nómada chair powstało w wyniku inspiracji, jakiej dostarczyła jej wizyta u nomadycznych mieszkańców Maroka. Jak  sama mówi: „zauważyłam, że mieli w zwyczaju siedzieć przy stole na poduszkach, nisko – nie używali typowych krzeseł. Zainspirowało mnie to do zaprojektowania siedziska, które nóg nie potrzebuje…

Nomada dla współczesnych podróżników

13/06/19 19:00 POZIOM 1

Paula Werblicka, utalentowana projektantka wrocławska prezentuje fotel dla współczesnego podróżnika.

Mobilne krzesło, nómada chair powstało w wyniku inspiracji, jakiej dostarczyła jej wizyta u nomadycznych mieszkańców Maroka. Jak  sama mówi: „zauważyłam, że mieli w zwyczaju siedzieć przy stole na poduszkach, nisko – nie używali typowych krzeseł. Zainspirowało mnie to do zaprojektowania siedziska, które nóg nie potrzebuje – sprawia, że można usiąść wygodnie na ziemi, opierając plecy, uwalniając obiekt tym samym od wnętrz i konkretnej lokalizacji.”

Krzesło stało się lekkie, mobilne, z możliwością przekształcenia funkcji do wygodnej torby na ramię.

Proces twórczy składał się z wieloetapowego prototypowania i eksperymentowania z formą. poszukiwane były proste, czyste rozwiązania, a studium wygięcia się materiału powstało przy różnych próbach wzoru pozwalającego na nadanie elastyczności obrabianemu materiałowi.

Piotr Bzdęga na Nocy z Designem

13/06/19 19:00 POZIOM 1

Malarstwo Piotra Bzdęgi zobaczymy podczas tegorocznej Nocy z Designem

Piotr Bzdęga na Nocy z Designem

13/06/19 19:00 POZIOM 1

Podczas tegorocznej Nocy z Designem zobaczymy wybrane obrazy Piotra Bzdęgi.

Oto, co artysta mówi o swojej pracy:

obszarem moich zainteresowań jest szeroko pojęta sztuką komputerowa
i sztuka internetowa. Ma ona swoje odzwierciedlenie w pracach
malarskich. Większość moich obrazów jest abstrakcyjna. Pracuję na
zasadzie kontrastu, różnicując kształty oraz intensywne, plastikowe
kolory tworząc pewnego rodzaju zamknięte surrealistyczne przestrzenie,
przeplatające się elementami rysunku odręcznego. Uzyskuję w ten sposób
wrażenie wielowymiarowości nie ograniczonej formatem podobrazia.
Konfrontuje precyzyjnie projektowane kompozycje z wywołaną
interwencją przypadku, co jest nie tyle poddaniem się przypadkowi co
dopuszczeniem jego roli.

PUFF BUFF na Nocy z Designem

13/06/19 19:00 poziom 0

Piękne, majestatyczne albo pełne przekornego wdzięku – dmuchane lampy PUFF BUFF zachwycą każdego, kto kocha design i ma poczucie humoru.

PUFF BUFF na Nocy z Designem

13/06/19 19:00 poziom 0

Marka PUFF-BUFF  została założona w 2004 roku w Warszawie przez Annę Siedlecką (projektantkę) i Radka Achramowicza (architekta). Powstała jako połączenie pracowni projektowej z małą manufakturą. Od początku lampy PUFF-BUFF wykonywane są ręcznie, wyłącznie w Polsce, przy współpracy z lokalnymi producentami. Powstają z wysokiej jakości materiałów i komponentów, z wielką starannością na każdym etapie produkcji. Osobiste podejście i bliska współpraca z klientami to wizytówka PUFF-BUFF.

PUFF-BUFF o sobie: „Przedmiotem naszego zainteresowania jest efemeryczna natura światła, przezroczystość, lekkość. Stąd powietrze jako materiał budulcowy w większości lamp. Pracujemy głównie z technologią pneumatyczną, która mimo swej delikatności jest niezwykle wytrzymała. Powietrze pochwycone w cienką i elastyczną membranę ma niezwykłą odporność. Dziś pneumatyczne struktury używane są w designie, modzie, sztuce i architekturze. Możliwości tej technologii są ogromne!”

Podczas tegorocznej Nocy z Designem zobaczymy niezwykły gigantyczny żyrandol…dmuchany:)

Żywotność

13/06/19 19:00 poziom 0

W naszym żywotnym interesie jest…obejrzenie wystawy Żywotność, bo zmienia optykę na codzienną rzeczywistość i zwykłe przedmioty

Żywotność

13/06/19 19:00 poziom 0

W pogoni za nieustającym szczęściem i błogostanem „…co roku produkuje się coraz lepsze środki przeciwbólowe, nowe smaki lodów, wygodniejsze materace i coraz bardziej uzależniające gry na nasze smartfony, żebyśmy czekając na autobus, ani przez jedną krótką chwilę nie musieli cierpieć nudy. Wszystko to za mało. (…) Drugi wielki projekt XXI wieku pociągnie za sobą przeprojektowanie homo sapiens, tak by mógł się cieszyć nieustanną przyjemnością. / Y. N. Harari „ Homo Deus. Krótka historia jutra” 2015

Zuzanna Skalska: „Żyjemy obecnie w świecie VUCA (ang. volatility, uncertainty, complexity, ambiguity), czyli bezustannej zmienności, niepewności, złożoności i niejednoznaczności. VUCA to skrót używany przez amerykańskich żołnierzy podczas działań wojennych w Afganistanie. Ten żargon wojskowy idealnie opisuje dzisiejszą sytuację na świecie. Popadamy w skrajności. Powiedziałabym, że cierpimy wręcz na dwubiegunową chorobę./ wywiad dla Wysokich Obcasów, 02.01.2019

 

KALENDARZ / BARTOSZ MUCHA

Przebijanie kolejnych dni pozwala dać upust złości i irytacji na przemijanie czasu. Miesiące drukujemy samodzielnie.

LAMPA TOALETOWA / BARTOSZ MUCHA 

Dla nocnych poszukiwaczy rolek papieru i projektantów ceniących minimalizm i prostotę.

 

RĘKA – SZCZOTKA  / BARTOSZ MUCHA  

Domowy przyjaciel.

KLEPAK / BARTOSZ MUCHA 

Bardzo przydatny, kiedy potrzebujemy oklasków. A potrzebujemy ich często.

 

CHUSTA ANTYSMOGOWA / LEKKO / 

Smog jest coraz większym problemem współczesnego świata. Chusty i szaliki Lekko są stylową odpowiedzią na ten problem, pozwalając chronić siebie oraz bliskich przed zanieczyszczeniami powietrza. W innowacyjny sposób łączą funkcjonalność z designem. To doskonała alternatywa dla masek antysmogowych, w których wiele osób nie czuje się komfortowo ze względu na ich specyficzny wygląd.

Chusty filtrujące Lekko zapewniają bezkompromisową ochronę przed smogiem i zanieczyszczeniami powietrza. Znakomicie sprawdzą się też jako codzienny dodatek do ubioru chroniący przed chłodem i niepogodą, w którym zawsze wyglądasz dobrze.

Zewnętrzna bawełniana tkanina zabezpiecza filtr i daje ciepło, a przy tym wygląda świetnie i jest miła w dotyku. Wewnątrz chusty znajduje się wymienny, najwyższej jakości filtr, zapewniający certyfikowaną filtrację zgodną ze standardem N99.  Warstwa węgla aktywowanego eliminuje gazy i nieprzyjemne zapachy. Opatentowana nanowłóknina filtruje cząsteczki tak małe jak PM0,1, co blokuje: pyłki, pestycydy, kurz, pył, bakterie, niektóre wirusy, cząstki spalania z silników na paliwo płynne (w tym diesla), dym papierosowy. Skuteczność filtracji podczas testów w renomowanych laboratoriach Nelson Labs została określona na poziomie 99,97%.

 

URNA NA PROCHY / BOGDAN KOSAK

Wyparty przez współczesną kulturę obszar egzystencjalny domaga się głosu.  W końcu kiedyś umrzemy.

 

 

UWAŻNOŚĆ

13/06/19 19:00 poziom 0

Uważność to słow klucz w projektowaniu i korzystaniu z przedmiotu. Zobaczcie, jak interpretują je projektanci – w wystawie Uważność na tegoprocznej Nocy z Designem.

UWAŻNOŚĆ

13/06/19 19:00 poziom 0

Kolejna odsłona kuratorskiego trio Pań Gazur, Gulewicz-Wysockiej i Świętek to wystawa UWAŻNOŚĆ.

We współczesnym świecie nasze pragnienia są stymulowane przez filmy, konsumpcję, modę, aspiracje czy instagramowe wyobrażenia . Dowodem na istnienie ciągłości rzeczywistości jest  powrót do rzeczy prostych, kiedyś tak naturalnych jak: przygotowanie własnej lemoniady, ukiszenie ogórków czy przygotowanie ziołowej herbaty…..i zatrzymanie się na chwilę. Kolekcjonowanie momentów z życia, skupienie się na własnych doznaniach powstrzymuje pęd i wprowadza rozwagę.

Zuzanna Skalska: Im bardziej cyfrowy świat, tym bardziej łakniemy bodźców zmysłowych. Musimy dotknąć i wiedzieć, że dotknęliśmy. (…) Chodzi o odkrywanie i odnawianie człowieka w człowieku. A do tego potrzebna jest cisza, do której zaczynamy uciekać z naszego bezustannie buzującego świata. Wtedy możemy wsłuchać się w samych siebie, obudzić zmysły, które świat cyfrowy w znacznym stopniu nam stępił.

SCOOBY / MakeGrowLab

Opakowania wykonane z kultury mikroorganizmów, którą można hodować w domu w pojemniku. Materiał rośnie dwa tygodnie w bardzo płaskich pojemnikach, produkcja przypomina farmę wertykalną.MakeGrowLab  uprawia materiały/ obiekty, podobnie do sałaty ale nie odżywia ich wodą i energią słoneczną a odpadami organicznymi. Po użyciu „wychodowanych” obiektów, wyrzucamy je do kompostownika, z których wyrośnie nowa roślina, nowy obiekt, który ponownie użyjemy, skompostujemy, posadzimy, zjemy,  wyrzucimy, wyhodujemy, użyjemy, skompostujemy,  posadzimy, zjemy, wyrzucimy, wyhodujemy, użyjemy, skompostujemy,  posadzimy, zjemy, wyrzucimy, wyhodujemy, użyjemy, skompostujemy,  posadzimy, zjemy, wyrzucimy, wyhodujemy, użyjemy, skompostujemy…

GRINDED / AGNIESZKA BAR

Projekt powstał na potrzeby Kampanii „Dbamy o lepszą codzienność” prowadzonej przez Watchdog Polska. Celem było zaprojektowanie przedmiotu, który zobrazuje działania strażnicze, który będzie naruszał zasadę, wytrącał użytkownika z rutyny. Zaprojektowana szklanka ma typowy cylindryczny kształt. W grubym dnie wyszlifowane zostały płaszczyzny tak, aby szklankę odchylić delikatnie od osi. Efektem jest naczynie bezpieczne w użytkowaniu, jednak wizualnie sprawiające wrażenie niestabilnego, wzbudzającego z nas niepewność. Koncepcja wpisuje się w założenia działań strażniczych. 350 ml. )

 

 

NA PALEC  – ON FINGER / AGNIESZKA BAR

Wysmakowana linia szkła użytkowego zaskakuje swoją ergonomią. Przeznaczone do zimnych napojów szklaneczki oraz miski do przekąsek i przystawek (musli+jogurty, owoce, sałatki, surówki) charakteryzują się małymi poręcznymi czarkami. Na ich powierzchni znajdziemy wklęsłe miejsca na kciuk i palce, które zapewniają maksymalny komfort podczas użytkowania. Palce „zanurzone” w szklanej masie stają się integralną częścią naczynia.

 

Lampa ODNOVA / AGNIESZKA BAR

Ażurowe kopuły uformowane ze szklanych prętów budują szkielety dla roślinności. Wewnątrz klosza panuje specyficzny mikroklimat, który można poczuć przez zanurzenie w nim głowy. Aromat liści które dotykają twarzy, pozwala się zrelaksować. To miejsce na bliskie spotkanie z roślinami, które również są obserwatorami. Do przestrzeni domowych i wnętrz publicznych, gdzie wskazane są rośliny.

PLANTATION / ALICJA PATANOWSKA 

Porcelanowy komponent pasujący do zwykłych szklanek i kieliszków, zaprojektowany do uprawy ziół i roślin ozdobnych metodą hydroponiczną – w samej wodzie, bez użycia ziemi.

„PLANTACJA” to projekt który powstał z potrzeby znalezienia nowej funkcji dla porzuconych starych szklanek i kieliszków. Efektem końcowym projektu jest spoczywający na szklance porcelanowy komponent, który umożliwia obserwowanie procesu wzrostu roślin – zarówno ich łodyg, jak i systemu korzeniowego. Toczone na kole garncarskim obiekty z porcelany są odpowiednie do hodowania w nich roślin, przy czym po odwróceniu do góry dnem mogą być wykorzystywane jako mini-szklarnie, idealne w okresie kiełkowania nasion.

 

HERBATNIK / BARTOSZ MUCHA

Interpretacja dowolna.

MIĘSO / BARTOSZ MUCH

Projekt wychodzący na przeciw niepokojącej, atawistycznej potrzebie zjadania mięsa oraz interesującej skądinąd tezie Sary Palin: Gdyby ludzie nie mieli jeść zwierząt, to nie byłyby zrobione z mięsa.

 

DUPORET / BARTOSZ MUCHA – http://poor.pl/projects/duporet-bujany/

Tanie i solidne krzesło.

WOSKOWIJKI BY MALU

W 100% naturalne, wielokrotnego użytku opakowania do żywności. Rodzaj bawełnianej szmatki nasączonej specjalną mieszaniną na bazie wosku pszczelego, w którą można owijać żywność aby ją przechować lub transportować. Posiadają właściwości antybakteryjne, które skutkują dłuższą świeżością przechowywanego jedzenia.

 

SUMIN / BOGDAN KOSAK

Reliefowe naczynia SUMIN. Każde naczynie pokrywa siatka matowych, szlifowanych linii.  Dzięki rzemieślniczym technikom produkcji, w zależności od wykonanego rysunku, grubości ścianek, sposobu wykańczania, kształt i dekoracje reliefowe ulegają zmianom nadając naczyniom cechy unikatu.

Zestaw naczyń stołowych nominowany w kategorii Przedmioty dekoracyjne w konkursie PRODECO 2008.

Sumin wybrany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego jako przykład piękna we współczesnym polskim wzornictwie był prezentowany na wystawie „Wartość Dodana światowe wzornictwo z Polski” w 2009 r w Warszawie oraz na Expo 2010 w Szanghaju.

Czarki do kawy Sumin były oficjalnymi prezentami dla gości podczas otwarcia w 2014 roku w Stambule, wystawy „Polska – Turcja. 600 lat stosunków politycznych i kulturalnych”, inaugurującej Rok Polski w Turcji.

 

BLANCA / Elżbieta Trzewiczek-Pietkiewicz / HUTA JULIA

Kolekcja łączy w sobie biel tradycyjnej porcelany z klasycznej linii “Fryderyka” od Kristoff Porcelain i kryształową „biel” przezroczystego szkła Huty Julia

 

KULTOWE FORMY / Sebastian Pietkiewicz / HUTA JULIA

To kształty, które znamy. Pół żartem, pół serio nawiązują do form klasycznych polskich opakowań szklanych z przeszłości. Butelka na mleko, piwo czy wódkę. A może słoik na ogórki?

 

PATCHWORK/ Sebastian Pietkiewicz / HUTA Julia

Szklanki naśladują kultowe formy ceramicznych kubków z barów mlecznych czasów PRL. Kształt naczyń pozwala wkładać je jeden w drugi, co oszczędza miejsce na półce oraz stanowi sposób tworzenia kompozycji dekoracyjnej, gdyż zaprojektowane zostały 4 opcje geometrycznego szlifu.

 

PLEMIENNOŚĆ

13/06/19 19:00 poziom 0

Wystawa PLEMIENNOŚĆ to wspólne dzieło kuratorskie Katarzyny Świętek, Sylwii Gulewicz-Wysockiej i Magdaleny Gazur, które podkreślają, że w czasach masowej produkcji, sztucznie pompowanego indywidualizmu, cyfrowej telekomunikacji zastępującej prawdziwą rozmowę, nasila się potrzeba głębszych i bezpośrednich relacji. I najlepiej od strony wzorniczej ideę tę  ilustruje teza Lidewij Edelkoort, legendy światowego designu, która mówi, że w tych pełnych…

PLEMIENNOŚĆ

13/06/19 19:00 poziom 0

Wystawa PLEMIENNOŚĆ to wspólne dzieło kuratorskie Katarzyny Świętek, Sylwii Gulewicz-Wysockiej i Magdaleny Gazur, które podkreślają, że w czasach masowej produkcji, sztucznie pompowanego indywidualizmu, cyfrowej telekomunikacji zastępującej prawdziwą rozmowę, nasila się potrzeba głębszych i bezpośrednich relacji. I najlepiej od strony wzorniczej ideę tę  ilustruje teza Lidewij Edelkoort, legendy światowego designu, która mówi, że w tych pełnych chaosu czasach ukojenie znajdziemy w kręgu najbliższych. Najlepiej przy wspólnym stole. I taka jest to wystawa, przy stole  posadziliśmy różne generacje krzeseł z Famegu, a na stole ustawiliśmy  wzory kamionki – od bardzo tradycyjnej, kobaltowej po nowoczesną czerwoną linię Roses Magdy Gazur.

W czasach masowej produkcji, sztucznie pompowanego indywidualizmu, cyfrowej telekomunikacji zastępującej prawdziwą rozmowę, nasila się potrzeba głębszych i bezpośrednich relacji. „Stoimy u progu wieku współodczuwania. Ludzie pragną zrozumieć swoje miejsce na świecie, znaleźć drogę do zadowolenia i szczęścia, szukają sposobu transformacji. (…) Od siły wzajemnej miłości i opiekuńczości zależy przetrwanie naszej planety i gatunku”. / James. R. Doty „ Mózg i serce. Magiczny duet” 2016

 

Kolekcja Roses / MAGDA GAZUR / MANUFAKTURA BOLESŁAWIEC – zbudowana na motywach kwiatowych. Ręcznie wykonana metodą malowania stemplami i pędzlem .Przełamuje tradycje bolesławieckich kobaltowych odcieni.

 

ZNIKĄD Z MIŁOŚCIĄ / Olga Zelenska

Seria biodegradowalnych pocztówek, z których każda zawiera nasiona roślin – mniszka lekarskiego, babki lancetowatej, koniczyny, rumianku, białej gorczycy, nagietka, lebiodki pospolitej, majeranku.

Wykorzystując tradycyjne metody papiernicze, autorka stworzyła biodegradowalne pocztówki. Można je zabrać w podróż, a po osiedleniu się w nowym miejscu zakopać w glebie, aby dać życie roślinom przywiezionym z ojczyzny. Czy bliskość rodzimej natury pomaga podtrzymać emocjonalny związek z ojczyzną? Autorka zakłada, że w dobie ciągłego ruchu i niestabilności to właśnie natura ma niebagatelny wpływ na stan psycho-emocjonalny człowieka.

 

Niki Danielskiej Wearable ART na Nocy z Designem!

13/06/19 22:30 Galeria Wnętrz Domar

Nika Danielska – niezależna projektantka wrocławska o już ustalonej renomie światowej – na wyjątkowym pokazie podczas Nocy z Designem

Niki Danielskiej Wearable ART na Nocy z Designem!

13/06/19 22:30 Galeria Wnętrz Domar

Nika Danielska o pokazie podczas Nocy z Designem:

Pokaz we Wrocławiu to przekrój prac z całego okresu mojej twórczości. W pracy skupiam się na zagadnieniu ciała oraz badaniu form, które może ono przyjmować. Moje realizacje często przyjmują formę egzoszkieletu. Jest to odniesienie do gatunków w naturze, które formując twardy szkielet zewnętrzny chronią to, co w środku najcenniejsze: delikatne życie. Według tej zasady człowiek przybiera różne egzoszkielety. Nieależnie jednak od formy, którą przybierze zazwyczaj stoi za nią jakąs funkcja: chcemy przyciągać, być atrakcyjni, przestraszyć czy inspirować i zmieniac świat. W swoich pracach zajmuję się organizmami charakteryzującymi się symetrią osiową i przybierającymi często skomplikowane formy, na przykład promienice czy radiolaria. Te przepiękne wizualnie organizmy o twardych krzemionkowych szkielecikach często przetrzymują wewnątrz delikatne algi, z którymi wchodza w symbiozę.
Projekty inspirowane są gatunkami, które swoją interesującą formą przyciągają oko. Niektóre z nich wydaja się wręcz piękne, choć nie zdajemy sobie sprawy, że za atrakcyjną formą czy powłoką kryja się często dramatyczne historie. Przykładem może być grzyb z gatunku Cordyceps, który zamienia zaatakowane insekty w żywe rzeźby. Pod twardą i często atrakcyjną powłoką kryje się delikatne życie. Egzoszkielet jest więc alegorią maskarady, która z różnch przyczyn zachodzi w naturze.
Do pokazów zapraszam osoby o różnych sylwetkach. Promowanie jednego typu sylwetki dyktowanej tymczasowym kanonem piękna, eliminuje różnorodność i nie dopuszcza odmienności. Człowiek w całej swojej złożoności zostaje uproszczony. Sztuka to miejsce dialogu ze steoretypami i utartym postrzeganiem człowieka.

Projektantka o sobie:

Nazywam się Nika Danielska i jestem artystką tworzącą kostiumy awangardowe oraz maski. W swojej twórczości artystycznej skupiam się na zagadnieniu ciała oraz badaniu form, które może ono przyjmować. Moje realizacje często przyjmują formę egzoszkieletu. Jest to odniesienie do gatunków w naturze, które formując twardy szkielet zewnętrzny chronią to, co w środku najcenniejsze: delikatne życie. To jedna z inspiracji naturą i biologią. W swoich pracach zajmuję się organizmami charakteryzującymi się symetrią osiową i przybierającymi często skomplikowane formy, na przykład promienice (radiolaria).
Moje projekty prezentowane są na wystawach i pokazach na całym świecie, m.in. w Wielkiej Brytani, Stanach Zjednoczonych, Rosji, Chinach, Irlandii czy Nowej Zelandii. Oprócz artystycznych realizacji biorę też udział w projektach typu STEAM (science, technology, engineering, art, maths). Są to interdyscyplinarne projekty łączące artystów, projektantów i naukowców, które bazują na nowych technologiach. Przykładem takiego projektu jest realizowany w 2018 w Centrum Kopernika projekt „Warstwy Życia”, współfinansowany przez Ambasadę Amerykańską.
W zeszłym roku reprezentowałam Polskę w dwóch wielkich międzynarodowych wydarzeniach. Pierwsze z nich to wystawa pod nazwą „Kostium na przełomie wieków 1990-2015”, mająca swój finał w Warszawie. Drugie to międzynarodowy konkurs dla projektantów kostiumów pod nazwą „World of Wearable Art”. Zdobyłam tu dwie główne nagrody, zwycięstwo w jednej z głównych kategorii oraz drugie miejsce za najlepszy konkurs w klasyfikacji międzynarodowej. Mój wyjazd był możliwy, między innymi, dzięki pomocy Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Nowej Zelandii.
W styczniu tego roku dostałam zaproszenie do wzięcia udziału w wystawie „Innovative Costume of the 21st Century: The Next Generation” (https://innovativecostume.secure-platform.com/a), który jest kontynuacją poprzedniej wystawy „Kostium na przełomie wieków 1990-2015”. Jej światowa premiera odbędzie się w Moskwie w czerwcu 2019 roku. Mam nadzieję ponownie reprezentować nasz kraj na międzynarodowej platformie zrzeszającej artystów, kostiumografów oraz projektantów z całego świata.

Arch, Lopp, Pop, Spring czyli nowe kolekcje duetu Pawlak&Stawarski

13/06/19 19:00 poziom 0

Nowe dokonania Duetu Pawlak&Stawarski będzie można podziwiać podczas tegorocznej Nocy z Design_em. Będą to nie tylko zgrabne krzesła i fotele Arch i Lopp  czy urocze biureczko Pop prezentowane na Salone del Mobile w Mediolanie ale także – kolekcja lamp Spring.   Przemyślane i dopracowane zestawienie funkcji oraz wizualnego detalu jest tym, co z pewnością wyróżnia…

Arch, Lopp, Pop, Spring czyli nowe kolekcje duetu Pawlak&Stawarski

13/06/19 19:00 poziom 0

Nowe dokonania Duetu Pawlak&Stawarski będzie można podziwiać podczas tegorocznej Nocy z Design_em. Będą to nie tylko zgrabne krzesła i fotele Arch i Lopp  czy urocze biureczko Pop prezentowane na Salone del Mobile w Mediolanie ale także – kolekcja lamp Spring.

 

Przemyślane i dopracowane zestawienie funkcji oraz wizualnego detalu jest tym, co z pewnością wyróżnia projekty autorstwa duetu Pawlak&Stawarski. Jak podkreślają obaj projektanci, za każdym razem dążą do tego, by finalny produkt posiadał coś wyjątkowego w swoim działaniu lub konstrukcji. W rezultacie, dzięki połączeniu ich wcześniejszych doświadczeń oraz różnych temperamentów, powstają projekty mebli o niepowtarzalnym charakterze. Bazując na prostych, minimalistycznych formach, eleganckich fakturach i wysokiej jakości materiałach, studio Pawlak&Stawarski tworzy funkcjonalne rozwiązania, które zachwycają swoją ponadczasową prostotą. Do tej pory podziwiać mogliśmy m.in. ażurowe stoliki kawowe ich autorstwa, ale też serie nowoczesnych siedzisk zaprojektowanych z myślą o współczesnych restauracjach, linie klasycznych foteli oraz krzeseł, proste i eleganckie stoły wykonane w całości z drewna, jak i minimalistyczną ceramikę użytkową. Niezależnie jednak od przeznaczenia projektów Pawlak&Stawarski, cieszą się one uznaniem w kraju i zagranicą, czego potwierdzeniem może być m.in. nagroda German Design Award 2019 – Special Mention za „Excellent Product Design”, Good Design Award 2018, iF Design Award 2018, Dobry Design 2017 czy Dobry Wzór 2015. Prace projektantów są również prezentowane na najważniejszych festiwalach oraz wystawach designu, w tym m.in. w Brukseli, Mediolanie, Berlinie, Frankfurcie czy Saint Etienne.

Świetlista instalacja Oskara Zięty

13/06/19 19:00 poziom 2

Cristals Oskara Zięty – niezwykłą forma wykonanna w kosmicznej technologii

Świetlista instalacja Oskara Zięty

13/06/19 19:00 poziom 2

Prace Oskara Zięty wymykają się utartym schematom i przyjętym konwencjom, a sam projektant jest równocześnie architektem, designerem, rzeźbiarzem, wykładowcą, a dla niektórych także wizjonerem. Jego projekty prezentowane są w blisko 30 muzeach na całym świecie i warto w tym miejscu wymienić chociażby Galerię Wzornictwa Polskiego Muzeum Narodowego w Warszawie, MoMA w Nowym Jorku, Pinakothek der Moderne w Monachium, Museum of Design w Zurichu, czy paryskie Centrum Pompidou. Futurystyczne, zaskakujące, niepowtarzalne – projekty Zięty dają nieograniczone możliwości użytkowania, a on sam w czasie ich powstawania korzysta z nowoczesnych technologii, w tym innowacyjnej FiDU, której sam jest współautorem. Do tej pory designer stworzył nie tylko meble (które magazyn Wired określił meblami przyszłości), w tym krzesła, stoły oraz taborety, ale również rzeźby, instalacje oraz przedmioty codziennego użytku.

Oskar Zięta to laureat najbardziej prestiżowych nagród w świecie designu, w tym Red Dot Design Award, Audi Mentor Prize czy Schweizer Design Preis. Podczas tegorocznej Nocy z Design_em zaprezentuje swoją instalację Crystals, będącą formacją obiektów o geometrycznym kształcie i lustrzanej powierzchni, dającej niepowtarzalne wrażenie kalejdoskopu.

 

Podczas tegorocznej edycji Nocy z Designem zaprezentujemy najnowsze dziło Oskara Zięty – instalację Cristals:

Jadwiga Husarska – w kolejnej odsłonie podczas Nocy z Designem

13/06/19 19:00 poziom 0

Jadwigi Husarskiej gosciom Nocy z Designem nie trzeba przedstawiać, tę utalentowaną projektantkę zobaczymy w nowych kolekcjach już 13 czerwca. Zapraszamy!

Jadwiga Husarska – w kolejnej odsłonie podczas Nocy z Designem

13/06/19 19:00 poziom 0

JADWIGA HUSARSKA – projektantka, designerka

 

Husarska to designerka o wielu talentach, która w swoich projektach ceni harmonię, ponadczasową prostotę, funkcjonalność oraz naturalne materiały, często pracując z drewnem, a nawet sklejką. W swoim studio projektuje nie tylko meble, ale też opakowania, stoiska targowe oraz oświetlenie, a zdarzy się także, że instalacje sensoryczne czy branding. Choć na co dzień zajmuje się designem użytkowym, tworząc produkty, z których korzystamy na co dzień, za każdym razem wzbogaca je o dodatkową, nietuzinkową funkcjonalność, niezwykle trafnie odpowiadającą na ludzkie potrzeby. Niezależnie jednak od projektu, jej znakiem rozpoznawczym jest minimalizm. Prawdopodobnie to właśnie z tego powodu jej prace wielu kojarzą się ze wzornictwem skandynawskim. Nowoczesne, proste formy, tak charakterystyczne dla stylu Husarskiej,  cieszą się uznaniem zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, a jej prace prezentowane były na największych branżowych targach.

Jadwiga Husarska jest absolwentką Wydziału Form Przemysłowych na ASP w Krakowie, ale studiowała także na Uniwersytecie Sztuki i Designu w Budapeszcie oraz w Instytucie Designu w Lahti. Do tej pory współpracowała z takimi markami jak m.in. IKEA, Paged S.A., EgzoTech czy Sanswiss, ponadto jest również laureatką nagrody RedDot 2017.

Podczas Nocy z Designem zobaczymy projekty wykonane w Husarska Design Studio

 

Robot Luna EMG

Luna EMG to przełomowy projekt i to w skali międzynarodowej, będący efektem współpracy Husarska Design Studio oraz firmy EGZOTech. Robot powstał z myślą o osobach cierpiących na schorzenia nerwowo – mięśniowe i ma im pomóc w rehabilitacji, a tym samym powrocie do zdrowia. Każdy z jego elementów, począwszy od materiału, z jakiego wykonano jego obudowę, przez kształt podstawy, uchwyty, a na aplikacji umożliwiającej korzystanie z gier komputerowych skończywszy, został zaprojektowany tak, by korzystanie z niego było jak najefektywniejsze oraz niezwykle wygodne. Potwierdzeniem tego są liczne nagrody, w tym m.in. Fundacji Górnośląskiego Funduszu Śląska Rzecz oraz Złoty Medal dla młodych wynalazców Brussels Innovation.

 

Kolekcja UP!

Co powinno wyróżniać meble, które zaprojektowano z myślą o najmłodszych? Poza trwałością dobrze, aby służyły dzieciom przez lata. I odpowiedzią właśnie na tę potrzebę jest kolekcja mebli UP!, zaprojektowana dla marki Bellamy. Każdy z tworzących ją mebelków rośnie bowiem wraz z dzieckiem i może być modyfikowany w sposób, który sprawi, że z czasem będzie on spełniał nowe funkcje. Nie inaczej jest w przypadku np. UP! łóżeczka, które można swobodnie przekształcić w tapczan, zaś jego poszczególne elementy wykorzystać jako blat biurka, organizer czy naścienną półkę.  W ten sposób będzie ono doskonałym rozwiązaniem zarówno w pokoju niemowlaka, jak i starszaka.

Grający plac zabaw dla dzieci KBT

Grający plac zabaw KBT to urzeczywistnienie idei nauki przez zabawę. Każdy z jego elementów stymuluje dziecięcą wyobraźnię, rozwija kreatywność i daje radość, niezależnie od wyczucia rytmu. Same instrumenty zaprojektowane zostały tak, by ich obsługa była wręcz intuicyjna, przez co muzyczne eksperymenty będą jeszcze prostsze i przyjemniejsze. Każdy z elementów placu zabaw może być obsługiwany zespołowo lub przez jedną osobę, o czym będą mogli przekonać się wszyscy uczestnicy tegorocznej Nocy z Design_em.

 

CADURA

Nowa linia kabin prysznicowych SanSwiss łącząca w sobie wyszukany design i ergonomię detali, najwyższą jakość materiałów oraz nowe funkcjonalności. Inspiracją do zaprojektowania serii stanowiła plastyczność życiodajnego składnika jakim jest woda. To właśnie ten naturalny żywioł, jego głębia i nieposkromiona siła zainspirowała naszych architektów do stworzenia niezwykle ergonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań najnowszej linii CADURA. Połączenie starannie dobranych surowców oraz szwajcarskiej precyzji z jaką podeszliśmy do procesu projektowania zaowocowało powstaniem serii kabin, które cechuje minimalizm formy i funkcjonalność rozwiązań.

 

Podróże zaklęte w obiektywie Magdy Wallner

13/06/19 19:00 poziom 2

W podróż do krainy Elfów – Islandii zabiera nas Magda Wallner, wrażliwa rejestratorka zdrzenia dwóch żywiołów – natury i człowieka

Podróże zaklęte w obiektywie Magdy Wallner

13/06/19 19:00 poziom 2

Fotografie Magdy Wallner (właściwie: Elwiry Skrzypiec-Wallner) to osobisty i wnikliwy zapis podróży, fascynacji różnorodnością świata i ludzi . Z ogromną wrażliwością autorka zestawia potęgę natury z kruchością człowieka. I to zestawienie makro i mikrożywiołu daje niesamowity efekt. Podczas tegorocznej Nocy z Designem zobaczymy serię zdjęć z Islandii pokazujących zapierające dech w piersiach krajobrazy i zachwyconego nimi podróżnika. Wszystkie zdjęcia są zapisem warsztatów fotograficznych prowadzonych przez Piotra Trybalskiego.

Wibracje Macieja Kasperskiego

13/06/19 19:00 POZIOM 1

Minimalistyczne rzeźby ceramiczne Macieja Kasperskiego – prostota jako odpowiedź na złożność świata

Wibracje Macieja Kasperskiego

13/06/19 19:00 POZIOM 1

 

Kolekcja porcelanowych rzeźb zrealizowana z myślą o współczesnych wnętrzach. Charakterystyczna miękka linia profilu podkreśla prostotę syntetycznej formy. Minimalizm kształtów idealnie współgra z ponadczasową elegancją i harmonią. Płynne, organiczne kształty podkreślają zmysłowy charakter obiektów jednocześnie odnosząc się do rzemiosła jako umiejętności, w której skandynawska powściągliwość łączy się z japońskim minimalizmem z delikatnym dotykiem wschodniej duchowości.

Wszystkie obiekty powstały z porcelany w trzech zasadniczych kształtach i różnych wariantach stylistycznych i kolorystycznych.

Królowie Lubelscy Pawła TOTORO Adamca

13/06/19 19:00 POZIOM 1

Fotografia Pawła Totoro Adamca to niesamowite połączenie wnikliwego portretu, baśniowej stylizacji i urody natury. W tym roku odsłania przed nami majestat „Królów Lubelskich”.

Królowie Lubelscy Pawła TOTORO Adamca

13/06/19 19:00 POZIOM 1

JAK MÓWI SAM TWÓRCA: PROJEKT TEN MIAŁ NA CELU AKTYWIZACJĘ ŚRODOWISKA SENIORÓW. BYŁ TAKŻE PRÓBĄ ODEJŚCIA OD STEREOTYPOWEGO MYŚLENIA O WIEKU I O WYNIKAJĄCYCH Z NIEGO OGRANICZENIACH. UCZESTNICZKI WZIĘŁY UDZIAŁ W KOSTIUMOWYCH SESJACH ZDJĘCIOWYCH, WCIELAJĄC SIĘ W ROLĘ NIERZECZYWISTYCH WŁADCZYŃ LUBELSZCZYZNY. 8 CYKLI ZDJĘĆ UKAZUJE ICH DYSTANS DO ŻYCIA I OTWARTOŚĆ WZGLĘDEM RÓŻNYCH FORM SZTUKI. ZA SCENOGRAFIĘ POSŁUŻYŁY TERENY PRZYRODNICZO I KRAJOBRAZOWO WAŻNE DLA MIASTA. PROJEKT ZREALIZOWANO W RAMACH STYPENDIUM PREZYDENTA MIASTA LUBLIN.

UDZIAŁ WZIĘŁY: GRAŻYNA JUNG, ZOFIA GORGOL, JADWIGA DUDZIAK, DANUTA MACIĄG, RYSZARDA DENISZCZUK, TERESA GAJKOŚ CHOJNACKA, GRAŻYNA WĘGOROWSKA, KRYSTYNA SZYDŁOWSKA.

PAWEŁ TOTORO ADAMIEC (1982)

 

Architekt krajobrazu, artysta wizualny, fotograf, charakteryzator, mistrz florystyki. Wykładowca KUL i Lubelskiej Szkoły Fotografii. Opiekun kierunku florystyka w SPPSS. Swoje prace publikował w wielu światowych i polskich wydawnictwach i portalach (takich jak Wysokie Obcasy, Duży Format, National Geographic, Make-Up Artist Magazine, Szeroki Kadr). Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in.: Żurawie 2011, Blog Vogue Italia 2012, Gardenia 2015 (+Garden Concept), Człowiek Roku 2016 – kategoria kultura. Autor okładki do pierwszej polskiej encyklopedii mody Fashion Book Poland oraz katalogu polskiego wzornictwa Polish Design. Pomysłodawca i organizator cyklicznego, lubelskiego festiwalu Weekend z florystyką. Koordynator kierunku Design miejski.

Jest autorem projektów aktywizacyjnych, włączających w działania artystyczne różne grupy wiekowe i społeczne oraz twórcą wielkoformatowych instalacji artystycznych sytuowanych w przestrzeniach publicznych miasta. Prowadzi cykle „warsztatów kreatywnych” obejmujących tematyką fotografię, charakteryzację i inne sztuki wizualne. Specjalizuje się w projektowaniu i kształtowaniu terenów osiedli mieszkaniowych oraz w designie miejskim. Prowadzi badania dotyczące estetyzacji tych terenów oraz znaczenia i doboru oraz udziału roślinności w strukturach ekologicznych miasta.

Podstawy wiedzy przyrodniczej i artystycznej zdobył na architekturze krajobrazu KUL. Fotografiką kreatywną zaczął zajmować się w 2009 roku. Na potrzeby sesji zdjęciowych wykonuje kostiumy, makijaże, fryzury i scenografie, sięgając po nietypowe materiały i mieszane techniki pracy. Inspiracji szuka w przyrodzie, muzyce i baśniach oraz świecie mody. W swoich pracach ukazuje mocno zniekształconą, teatralną rzeczywistość. Szczególną uwagę zwraca na emocjonalny wymiar zdjęć oraz dowolność ich interpretacji.

Czaro-Biały świat Bogdana Kosaka

13/06/19 19:00 poziom 0

Podczaqs tegorocznej Nocy z Designem zobaczymy monochromatyczne, niejednoznaczne prace Bogdana Kosaka, człowieka-instytucji w świecie wzornictwa ceramicznego

Czaro-Biały świat Bogdana Kosaka

13/06/19 19:00 poziom 0

Bogdan Kosak  zajmuje się projektowaniem porcelany użytkowej i rzeźbą ceramiczną.

Prowadzi warsztaty i spotkania propagujące tradycyjne rzemiosło i nowoczesne wzornictwo w ceramice.

Projektuje dla Porcelany Śląskiej, BGH Network w Katowicach i Kera Ceramika w Bielsku Białej.

W celu realizowania indywidualnych rozwiązań w ceramice artystycznej i użytkowej zakłada w 1995 roku własną eksperymentalną pracownię ceramiczną – „Modelarnię Ceramiczną” w Dąbrowie Górniczej. W 2011 pracownię przenosi do Cieszyna.

Od 2012 roku prowadzi Pracownię modelowania i ceramiki użytkowej w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Wielokrotny laureat nagród i wyróżnień, między innymi Śląskiej Rzeczy. Jego oprace znajdują się m.in. w zbiotrach Muzeum Narodowego w Warszawie, Ośrodek Wzornictwa Nowoczesnego czy Muzeum Narodowego  w Krakowie

Nexus – nowa kolekcja Bartka Mejora

13/06/19 19:00 poziom 0

Geometryczna, precyzyjna, rzeźbiarska, magiczna porcelana Bartka Mejora po raz kolejny na Nocy z Designem!

Nexus – nowa kolekcja Bartka Mejora

13/06/19 19:00 poziom 0

Ceramika to medium wykorzystywane już od czasów prehistorycznych, ale jest wciąż
doskonałym materiałem twórczym, któremu można nadać współczesną estetykę.
Moim celem jest połączenie wrażliwości rzemieślnika z narzędziami ery cyfrowej.
Programy modelujące pozwalają na generowanie form, które trudno byłoby stworzyć
w inny sposób. Pierwotny projekt powstaje w tej wirtualnej przestrzeni, ale
wykończenie odbywa się już w całkiem realnym materiale – gipsie. Dzięki temu mam
możliwość zweryfikowania projektu w ręcznej obróbce i lepszą kontrolę nad
ostatecznym kształtem prac. Powstałe obiekty mają być wizualnie stymulujące
i jednocześnie funkcjonalne. Inspirację czerpię z różnych źródeł, takich jak japońska
sztuka papieru, współczesna architektura czy detale zaobserowane w przyrodzie.

Bartek Mejor jest absolwentem wydziału ceramiki i szkła Royal College of Art
w Londynie, studiował tez projektowanie ceramiki w Bath School of Art &
Design. Wspołpracuje jako projektant i konsultant z portugalska marka Vista
Alegre i producentami porcelany takimi jak Wedgwood i Royal Doulton. Jego
kolekcje sa prezentowane na międzynarodowych targach, a prace autorskie
pokazywane były m.in w Muzeum Narodowym im. Puszkina w Moskwie i
wystawach w Londynie, Mediolanie i Hong Kongu. Prowadzi pracownię
projektowa na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. Młody projektant
roku 2015 w plebiscycie polskiej edycji Elle Decoration. Wyrozniony
trzykrotnie nagroda Must Have przyznawana najlepiej zaprojektowanym
polskim produktom.

TRE czyli tres beaux według Tomka Rygalika

13/06/19 19:00 poziom 0

Prostota, doskonałe wzornictwo, wysmakowane detale to wizytówki stylu Tomka Rygalika. Po raz kolejny zobaczymy podczas Nocy z Designem markę TRE, która stanowi ukłon w stronę antykonsumpcjonizmu i minimalizmu.

TRE czyli tres beaux według Tomka Rygalika

13/06/19 19:00 poziom 0

Tre product powstało z inicjatywy projektanta Tomka Rygalika, który przekuł swoją filozofię myślenia na markę. Tre to odpowiedź na potrzeby dążenia człowieka do równowagi i prostoty. Stworzona z myślą o ludziach, którzy żyją świadomie i z atencją podchodzą do wyboru produktów, którymi się otaczają.

Marka Tre to sprzeciw wobec nadmiernej konsumpcji i nadprodukcji. „Tre to koń trojański konsumpcjonizmu zachęcający do odrzucenia tego co zbędne i otaczania się tym co ponadczasowe i tym co można przekazać kolejnym pokoleniom” – podkreśla Tomek Rygalik.

I takie są produkty Tre. Unikalne ale zarazem proste formy, oparte na solidnym koncepcyjnym fundamencie. Materiały, których używa Tre są 100% naturalne, najwyższej jakości i wpisują się w koncepcję ponadczasowości. To co wyróżnia Tre to również świadome i rozważne gospodarowanie materiałami w całym procesie powstawiania kolekcji. Warto również podkreślić, że w większości pochodzą one z Polski i tu są produkowane. Tre stara się maksymalnie wykorzystywać polskie zaplecze rzemieślnicze i produkcyjne.

Na wystawie zobaczymy jedynie część oferty Tre, ale wystarczy ona do zrozumienia całościowej koncepcji marki. Jej spójność wynika z dobrze ułożonej kolekcji oraz z jedności materiałów. Jako nowość zaprezentowany zostanie produkt balansujący na granicy funkcjonalności i sztuki i który aktualnie podbija świat – naczynia ze szkła borokrzemowego „Vovo Glasses” zaprojektowane przez Ewę Hiller. Vovo bierze udział w licznych wystawach. Pojawiło się m.in. w projekcie Elle Decor na tegorocznym Salone del Mobile w Mediolanie.

Tomek Rygalik

Projektant, wykładowca, kurator i doktor sztuki; urodził się w Łodzi w 1976. Studiował architekturę na Politechnice Łódzkiej. W 1999 roku ukończył wydział wzornictwa przemysłowego na Pratt Institute w Nowym Jorku. Po ukończeniu studiów współpracował z wieloma firmami projektowymi w Stanach Zjednoczonych, dla klientów jak Kodak, Polaroid, MTV, PerkinElmer, Dentsply, Unilever,Dupont. Po ukończeniu studiów magisterskich na Royal College of Art w Londynie w 2005 roku został pracownikiem naukowym w zespole badawczo-rozwojowym przy RCA. W tym samym czasie założył własne studio projektowe z siedzibą w Londynie i Łodzi. Od 2008 prowadzi pracownię projektowania na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie, a w 2009 na stałe przeniósł się do Warszawy. Od 2012 prowadzi Studio Rygalik razem z partnerką, projektantką Gosią Rygalik. Współpracuje m.in. z Moroso, Noti, Profim, Ideal Standard, Siemens, Heineken czy Ikea. Od 2010 pełni funkcję dyrektora kreatywnego czołowych polskich marek meblowych, jak Comforty i Paged. Realizuje wiele projektów dla instytucji kultury m.in. Instytutu Adama Mickiewicza, Teatru Wielkiego — Opery Narodowej, Muzeum Historii Żydów Polskich, BOZAR, Zachęty, Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Narodowego, Instytutów Kultury Polskiej. W 2011 był architektem polskiej prezydencji w Radzie UE.

—————-

Tre oferuje meble i przedmioty codziennego użytku dla bardzo świadomego klienta – produkty te są ponadczasowe i nie podążają za modą. Tre kieruje je do antykonsumenta – kogoś, kto sprzeciwia się nadkonsumpcji.

Santiago 2 Rene Šulca przeciw ograniczeniom

13/06/19 19:00 POZIOM 1

Nacisk na stabilność, ergonomię, funkcjonalność i wygląd – oto nowa kolekcja dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, Santiago 02 autorstwa projektanta René Šulca.

Santiago 2 Rene Šulca przeciw ograniczeniom

13/06/19 19:00 POZIOM 1

Powstanie kolekcji poprzedzone było długofalowymi badaniami wśród klientów i personelu placówek rehabilitacyjnych i opiekuńczych. „W naszych sesjach konsultacyjnych respondenci kładli duży nacisk na komfort i bezpieczeństwo. Chcieli mieć solidne meble, które będą stabilne podczas opierania się o nie. Kluczowym był również komfort, ponieważ wielu klientów cierpi na odleżyny”, powiedział projektant René Šulc. Kolekcja obejmuje dziewięć produktów – fotel rozkładany sterowany elektrycznie, fotel wypoczynkowy z zagłówkiem i bez, podwójne i potrójne fotele wypoczynkowe, podnóżek, składany parawan, fotel i stół do jadalni.

Podstawą kolekcji jest

– solidna konstrukcja z drewna bukowego, która jest dodatkowo wzmacniana na fotelach za pomocą wydłużonych podłokietników i poręczy. „Zapewniają one doskonałe wsparcie podczas siedzenia i wstawania.

– Na fotelach wypoczynkowych podłokietniki są wysunięte wokół tylnej części oparcia, aby zapewnić poręcz, ułatwiając poruszanie się wokół mebla.

– Stół ma od spodu specjalny rowek, który pozwala na przytrzymanie się stołu przy wstawaniu lub siadaniu oraz jego przenoszeniu – wyjaśnił Šulc.

– Fotele i akcesoria wykorzystują szereg ergonomicznych elementów, które zapewniają komfort i stabilność. „Na przykład oparcie fotela przypominające kształt liścia   symuluje uczucie ciepłego uścisku. W połączeniu ze starannie wyselekcjonowanymi piankami PUR o zmiennej twardości dla zagłówka i oparcia, kształt fotela zabezpiecza osobę w odpowiedniej pozycji siedzącej i tworzy poczucie komfortu i stabilności „- powiedział projektant.

Nazwa kolekcji nawiązuje do głównego bohatera powieści „Stary człowiek i morze” autorstwa amerykańskiego pisarza Ernesta Hemingwaya.

Shark i Orka Tomasza Augustyniaka czyli drapieżcy na salonach

13/06/19 19:00 poziom 0

jednym z gości tegorocznej Nocy z Designem będzie Tomasz Augustyniak, który zaprezentuje kolekcje Shark i Orka. Wbrew drapieżnym nazwom to bardzo przyjazne i funkcjonalne meble, które sprawdzą sie w każdej przestrzeni

Shark i Orka Tomasza Augustyniaka czyli drapieżcy na salonach

13/06/19 19:00 poziom 0

Kolekcja SHARK, autorstwa Tomasza Augustyniaka, to lekkie i niewielkie, sztaplowane krzesła oraz stoliki dedykowane do kawiarni, pubów i restauracji, ze względu na swoją uniwersalność sprawdzają się także w przestrzeniach domowych. Klasyczne w formie, zyskują wyrazisty charakter dzięki zestawianiu oliwkowych, antracytowych i różowych siedzisk, oparć czy blatów wykonanych z laminowanej sklejki. Delikatnym wyróżnikiem minimalistycznej formy krzeseł SHARK i ORKA jest połączenie linearnego stelaża z profilowanymi sklejkami oparcia i siedziska.

Stalowe stelaże krzeseł i stołów występuje w kolorze czarnym lub białym.

Dostępne są też modele wykorzystujące sklejkę w naturalnych wybarwieniach, brzozy, dębu i orzecha.

Elementy kolekcji:

KRZESŁO SZTAPLOWANE SHARK

KRZESŁO ORKA

STÓŁ OKRĄGŁY SHARK

STÓŁ KWADRATOWY SHARK

Tomasz Augustyniak

 

Projektant i architekt wnętrz. Studiował na ASP w Poznaniu na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego, dyplom z wyróżnieniem w 1993 r. W latach 1994-1997 współtworzył grupę projektantów Start. 1996–2005 współpracował z ABP Wzornik. Pracuje jako projektant dla wielu firm, wśród najważniejszych: Mikomax, Noti, Comforty, Profim, Vox Industrie, Balma, Marbet Style, Nap, i wiele innych. Jego prace zostały pokazane na wielu wystawach w Polsce i zagranicą,  wśród najważniejszych: II Edycja Wartość Dodana – IWP; EXPO 2010, Szanghaj; ŁÓDŹ DESIGN – Łódź; Faces of Polish Design, Narodni Galerie – Praga; Arena Design – Poznań; Design Mai – Berlin; Design PL – Warszawa; Polish Designers Fuori Salone – Mediolan; Made in Poland, Museum fur Angewandte – Frankfurt; Design on Tour – Warszawa; Hotel Emotion, HOST org. Atelier Mendini – Mediolan; Z drugiej strony rzeczy. Polski Dizajn po roku 1989 – Kraków; Galeria Wzornictwa Polskiego – stała ekspozycja w Muzeum Narodowym w Warszawie. Zdobył wiele nagród i wyróżnień, m.in. Elle Decoration, Prodeco 2002; MUST HAVE Łódż Design; Designer Roku 2010, przyznawaną przez prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego; Dobry Wzór – Instytut Wzornictwa Przemysłowego, TOP DESIGN – Arena Design; w 2017 otrzymał nagrodę Red Dot Award BEST OF THE BEST.

Klepak, Herbatnik i inne cuda od Bartosza Muchy

13/06/19 19:00 POZIOM 1

Poczucie humoru,niezwykła pomysłowość i umiłowanie najprostszych materiałów – oto co cechuje projekty Bartosza Muchy. Jego wystawę możecie podziwiać podczas tegorocznej Nocy z Designem

Klepak, Herbatnik i inne cuda od Bartosza Muchy

13/06/19 19:00 POZIOM 1

Bartosz Mucha – twórca i właściciel Studia projektowego  Poorex. Studio zorientowane jest na projektowanie i wykonywanie unikatowych obiektów lub ich krótkich serii, sporadycznie produkowanych i dystrybuowanych. Poorex funkcjonuje głównie w obiegu galeryjnym bądź w innej formie współpracując z instytucjami kultury. Działalność osadzona jest na trzech fundamentach: eksperymencie, obiekcie i para architekturze. Pracom często towarzyszą krótkie filmy wideo, będące dopowiedzeniem wydarzających się sytuacji. Ważnym elementem finalizującym poszczególne serie obiektów są publikacje książkowe. Doświadczenia wynoszone z pracy w studiu są istotnym elementem w pracy dydaktycznej na kierunkach wzorniczych gdzie studenci uczeni są konceptualnego i eksperymentalnego myślenia o projektowaniu. Podczas 11. Nocy z Designem zaprezentuje swoje najciekawsze koncepty, o których opowiada z właściwą sobie swadą. Oto przedsmak tego, co Was czeka…

 

Fotel dla fakira

Chciałem, by fotel bujany był zaskakujący na kilku poziomach. Z jednej strony absolutnie intrygujący w formie, takiej kolczastej, niesfornej albo też spikselowanej. Z drugiej strony ma frapować, mimo swojej pozornej nieergonomiczności i nieużytkowości.

Herbatnik

Projekt polega na emancypacji herbatnika. Postanowiłem wykonać go z sosnowej deski pozbawionej sęków. W rezultacie powstał ogromny nadgryziony smakołyk, rzeźba/obraz, który może zawisnąć choćby w salonie. Pomnik krótkiej chwili przyjemności. Obiekt staje się autonomicznym dziełem czekającym na interpretacje.


Klepak

Fascynacja prostymi wytworami ludowymi zaprowadziła mnie do tzw. klepaka. Drewnianego ptaszka ruszającego skrzydłami. Szukałem alternatywnego wykorzystanie mechanizmu zabawki.

W efekcie powstał niepokojący przedmiot, który tak jak klepaki można uruchomić, pchając go przed sobą. Jednak zamiast skrzydeł uruchamiamy dwie klaszczące dłonie wycięte z drewna.


Roboty

Chcąc przyspieszyć marzenia o robotach humanoidalnych, chciałem już teraz zaprosić je pod strzechę. Postanowiłem zaprojektować serię obiektów, które przypominają te urządzenia poprzez wykorzystanie utartych, kojarzących się z robotyką form. Uproszczonych, zgeometryzowanych, ale pomimo silnego uabstrakcyjnienia przypominających jakąś istotę. Część z nich jest funkcjonalna, to znaczy są po prostu lampami bądź obiektami świetlnymi. Inne są jedynie afunkcjonalnymi artefaktami.


Na wystawie Bartosza Muchy zobaczymy jeszcze Hammer Clocka, Balans Car, Kostkę Ludzika, Ażurowy Gwiazdół i Lampę Papier

Kryształ/Tribute to Violetta Agnieszka Leśniak-Banasiak

13/06/19 19:00 POZIOM 1

Historia Huty Szkła Kryształowego Violetta opowiedziana pięknymi przedmiotami Agnieszki Leśniak-Banasiak to nostalgiczna podróż do ludzi, miejsc i technologii zaklinanych w kryształ.

Kryształ/Tribute to Violetta Agnieszka Leśniak-Banasiak

13/06/19 19:00 POZIOM 1

Projektantka o swojej wystawie :

W swojej pracy pozostaję w ciągłej fascynacji materią szkła. Szkło formowane na gorąco czy szkło szlifowane, które wychodzi spod mojej ręki jest wynikiem obserwacji zjawisk, eksperymentów i technologii. Cała gama zgromadzonych doświadczeń pozwala mi swobodnie operować materiałem w pracy studyjnej ze szkłem a doświadczenie i wiedza zdobyta podczas współpracy z wiodącymi hutami szkła daje mi możliwość celnego odpowiadania na potrzeby użytkownika, zarówno te pragmatyczne jak i czysto estetyczne. Każda z tych dyscyplin w których odnajduję potencjał materiału jest inspirującym motywem w pracy. W swoich realizacjach dokonuję wyborów zgodnych z własną ideą projektowania ale oczywiście są one również realizacją zapotrzebowania odbiorców, co w zawodzie projektanta jest niezwykle ważne. Ukierunkowane na człowieka właśnie, projekty szkła kryształowego były w ofercie firmy Violetta i opowiadały historię wielu ludzi, z którymi udało mi się współpracować. Widać w nich pracę rąk wybitnych hutników dmuchających gorące szkło do drewnianych form oraz szlifierzy szkła, którzy kamienną tarczą odtwarzali moje rysunki na zimnym już materiale. Opowieść ta zawarta jest w gotowych przedmiotach, w których rysuje się napięcie po między światłem, przezroczystością kryształu i linearną siecią znaków na szkle. Połączenie wiedzy o projektowaniu kryształu z bardzo trudną technologią i świetnym zespołem, z którym mogłam współpracować było dla mnie ważnym doświadczeniem.

 

 

***

Dziś pozostają przedmioty, to one opowiadają historię…. moje Tribute to Violetta.

 ***

Agnieszka Leśniak-Banasiak

Absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, dyplom na kierunku Wzornictwo/ Projektowanie Szkła (2004),  w latach 2002-2003 była również studentką Academiia di Belle Arti w Mediolanie, od 2006 roku pracuje w Katedrze Szkła na Wydziale Ceramiki i Szkła, gdzie w 2016 roku obroniła doktorat w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuk projektowych. Na macierzystej uczelni współtworzy program edukacyjny oraz prowadzi projekty badawcze w zakresie szkła użytkowego i artystycznego. W latach 2004- 2008 współpracowała jako projektant z Hutą Szkła KHS Krosno S.A, Hutą Szkła Violetta w Stroniu Śląskim, Hutą Szkła Makora w Krośnie, oraz z Villa Glass Studio w Krośnie. Ma na koncie kilkadziesiąt wdrożonych projektów szkła użytkowego i dekoracyjnego. Jest Laureatką I nagrody w Konkursie Piękne Szkło zorganizowanym przez INSTYTUT WZORNICTWA PRZEMYESOWEGO w 2005,  Laureatką nagrody PRODECO 2007, w kategorii nakrycie stołowe za wazony Ethnic (polska edycja Elle DECORATION), Laureatką Złotego Medalu na Międzynarodowych Targach Craft and Design w Monachium w Kategorii  Meister der Moderne w Niemczech w 2014.  Uczestniczyła w licznych sympozjach, plenerach, targach sztuki i designu oraz wystawach w Polsce i za granicą. Realizuje krótkie serie projektów użytkowych oraz obiekty artystyczne.