Szanowni Państwo, informujemy o zmianie organizacji ruchu na terenie parkingu. Szczegóły dostępne tutaj.

menu

zamknij

Program

Wrocławski egzoszkielet dla prawidłowej postawy kręgosłupa

13/06/19 19:00 poziom 0

Dr inż. Michał Pelczarski pracuje na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Do tej pory wymyślił sześć urządzeń, z których kilka uzyskało już patent, a inne są w trakcie postępowania przed Urzędem Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej.

Wśród jego wynalazków są ultralekki egzoszkielet „Exonik”, indywidualna balistyczna osłona przeciwuderzeniowa, urządzenie do ochrony fundamentów platform morskich i farm wiatrowych, bezwładnościowa platforma treningowa dla sportowców oraz system plecakowy służący do odciążenia kręgosłupa podczas przenoszenia ładunków przez żołnierzy, alpinistów, a nawet uczniów. Ostatnim z rozwiązań jest system wspomagania chodzenia w warunkach górskich lub podczas rehabilitacji.

– Trudno powiedzieć, który z tych pomysłów uważam za swój ulubiony. Wszystkie mają wspólny mianownik. Jeśli można coś poprawić w przepływie sił, to ja staram się to zrobić. Moje wynalazki bardzo różnią się od tych, nad którymi pracują naukowcy na innych wydziałach PWr. Tam działają całe zespoły, przeprowadzają bardzo kosztowne badania po to, by np. wynaleźć lekarstwo na raka. Ja pracuję sam, a moje wynalazki są relatywnie tanie – wyjaśnia dr Pelczarski.Wynalazek za 500 złJego jak dotąd najbardziej znanym i najłatwiejszym do testowania wynalazkiem jest kamizelka „Exonik”. Jej wytworzenie kosztuje tylko 500 zł. Jest lekka i wyposażona w poduszki pneumatyczne, które napełnia się powietrzem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Można ją nosić np. podczas odkurzania, noszenia drewna do kominka, pracy w ogrodzie czy w trakcie przeprowadzki. Im bardziej użytkownik „skrzywia się” i deformuje kręgosłup, tym bardziej kamizelka wymusza na nim utrzymanie prawidłowej postawy. (materiał: Gazeta Wyborcza)