menu

zamknij

Program

Wernisaż Prof. Krzysztofa Skarbka

13/06/19 20:30 Strefa VIP, parking wielopoziomowy, poziom 3

Podczas tegorocznej nocy z Designem, w strefie VIP zaprezentujemy wernisaż Prof. Krzysztofa Skarbka, zatytułowany „Igrzyska przyjaźni”

Sam autor tak opisuje koncepcję wystawy:

…pragnę zaprezentować malarstwo, inspirowane różnymi mitologiami z lat 60 – tych XX wieku a także pojęciem “ Obcych ”,  portretowanych w kulturze popularnej głównie przez  filmy fabularne. Ich wizerunki mają swoisty renesans w przedstawieniach wizualnych i literaturze obecnych czasów. W moich obrazach pojawiają się postacie, reprezentujące szczęśliwe, konsupcyjne społeczeństwo tamtego okresu. Ilustrowane również za pośrednictwem reklamy, demonstrującej zachwyt nad osiągnięciami nauki i produkcji masowej. Obok nich egzystują także przedstawiciele kultury plemiennej jakimi są indianie, także dzikie, chociaż bardzo miłe zwierzęta, piękne auta i roboty.

 

Ta swoista zbitka idei oraz estetyk usytuowanych na przeciwnych biegunach, które poddaję reinterpretacji, jak również artystycznej demistyfikacji, pozwala dostrzec pragnienia a także obawy człowieka w jego odwiecznych i ciągle aktualnych dążeniach, wyrażających się w trwałych, pierwotnych archetypach. Tym symbolicznym bohaterom towarzyszy konkretny “ Obcy ”.  Jako zjawisko może on być pewnym synonimem, wyrażającym graniczne odczucia zarówno w kulturze, psychologii jak i naukach społecznych. Jego pojawienie się w naszym, realnym środowisku często powoduje niepokój oraz strach przed rozpadem i rozprężeniem. Bardzo interesujące jest dostrzeżenie w tym swoistej transgresji. Przekraczanie w nieznany, obcy sposób niekompatybilnych do siebie, powszednich zjawisk czy też ustalonych norm, może prowadzić do upadku ale również przy sprzyjających okolicznościach, rozwijać nas samych i nasze otoczenie. Paradoksalnie bez pojęcia obcości utrudnione byłoby odczuwanie tego co rozumiemy przez swoje, nasze. W moich obrazach obcy, kosmita pojawia się w nietypowych relacjach z wykreowanymi zdarzeniami. Jest on postacią wyzbytą pierwotnych, agresywnych cech jakie manifestował w cieszących się popularnością kultowych filmach. Często towarzyszy bohaterom mojego malarstwa, dopinguje niejednokrtnie, pojawiającym się w pogodnym świetle zakochanym parą. Egzystuje on wielokrotnie w ich codziennych spotkaniach, pracy czy odpoczynku. Chociaż dalej może być niebezpieczny, to jednak jego  zamiary tonizowane są przez miłe, ziemskie zwierzęta.

 

 

 

Krzysztof Skarbek

W 1985 roku uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni prof. Zbigniewa Karpińskiego w PWSSP, obecnie Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 2012 r. jest profesorem zwyczajnym.

Prowadzi dyplomującą pracownię malarstwa na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. Prodziekan Wydziału Malarstwa i Rzeźby w latach 2008 – 2012.  Zajmuje się malarstwem sztalugowym, sztuką wideo, instalacjami oraz akcjami wizualno, muzycznymi. Brał udział w 375 wystawach zbiorowych, prezentował swoje prace na 60 wystawach i pokazach indywidualnych w kraju I za granicą, również w USA, Chinach i Japonii. Jego malarstwo i filmy znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych oraz prywatnch. W swoim dorobku posiada też 40 filmy autorskie, 48 akcji plstyczno – muzycznych, w tym także w ramach założonych przez niego grup artystycznych: Połykacze Pereł z Odry i Gabinet Operacji Plastycznych.

 

“…Artysta ten szybko dał się szerzej poznać jako jden z najbardziej orginalnych przedstawicieli malarstwa nowo ekspresyjnego. Wziął udział w ważnych wystawach tego nurtu. Jest artystą o własnym, rozpoznawalnym stylu i równie własnej specyfice zainteresowań…”

Słownik Malarzy Polskich – Maryla Sitkowska, Arkady, Warszawa 2001

 

Portal You Tube:

http://youtube.com/krzysztofskarbek