Program
13/06/19 19:00 poziom 0
Czym jest dzisiaj wspólny posiłek? Sztuką jedzenia? Nowym trendem? A może rytuałem? Poruszmy temat wspólnej przestrzeni podczas posiłków. Porozmawiajmy przez pryzmat medium, jakim jest ceramika. Czy naczynia tworzone z gliny są odzwierciedleniem momentów zatrzymanych przy stole? Przypomnijmy sobie o dawnych rytuałach i rodzinnych obyczajach.
– Kiedy siadamy do posiłku, jest to moment zatrzymania, a przynajmniej powinien być. Często zdarza nam się jeść w drodze, w pośpiechu, w samochodzie. Wspólnych posiłków brakuje. Świat przyspieszył, każde z nas ma na to, żeby usiąść przy stole, trochę mniej czasu – mówi Magdalena Gazur, kuratorka wystawy ON The Table, przygotowywanej na Łódź Design Festival 2019 we współpracy z marką Ambition i firmą Dajar Horeca.
Celem projektu było podjęcie tematyki dotyczącej wspólnej przestrzeni podczas posiłków. Poprzez medium, jakim jest ceramika, chcemy rozmawiać o naszych obecnych rytuałach podczas jedzenia. Podstawą do wystawy będzie realizacja zadania projektowego – zestawu składającego się z kubka i talerza – do wykonania którego zaproszono jedenastu polskich ceramików i studia ceramiczne. Naczynia powstały w materiale ceramicznym (porcelana, fajans, kamionka lub porcelit) w taki sposób, aby możliwe było ich powielanie.
– Ten symboliczny kubek i talerz, bo to ich najczęściej używamy, stały się przedmiotami wytycznymi do wystawy. Za ich pomocą będziemy komunikować indywidualność artystów i ich spojrzenie na posiłek przy stole. Opieraliśmy się na potrzebie różnorodności, bo zależało nam na jak najszerszym zasięgu interpretacji – podkreśla kuratorka i dodaje, że wystawa nie jest typowym zestawem obiektów do oglądania na ekspozytorach: – Projekty są pretekstem do rozmowy, a nie tylko elementami wystawy. Jeżeli chcemy rzeczywiście podjąć prawdziwy dialog dotyczący rytuału jedzenia i sztuki wokół stołu, to nie może wydarzyć się w innym miejscu, niż przy dużym, wspólnym stole, wokół którego symbolicznie zasiądą ceramicy – tłumaczy Gazur.
Charakter ekspozycji pozwala na przedstawienie sylwetek twórców, ich sposobów działania, metodologii czy wreszcie okoliczności, w jakich przygotowali zestawy. – Zajrzymy do ich pracowni, chcemy przemycić elementy bardzo indywidualne, nierzadko dosyć intymne – zapowiada kuratorka. Dlatego w przestrzeni wystawy, poza gotowymi obiektami, zaprezentowane zostaną materiały dokumentujące proces ich powstawania, historię, inspiracje twórców oraz ich portrety.
Zaproszenie do udziału w projekcie przyjęli: Antonina Kiliś i Marta Pruszyńska (Fenek Studio), Arkadiusz Szwed, Natalia Gruszecka (ENDE ceramics), Irina Grishina (August Design Studio), Monika Skorupska (Mosko Ceramics), Magdalena Łysiak (MLY Studio), Bartek Mejor, Barbara Śniegula, Kina Gorska (Kina Ceramics), Magdalena Kucharska (Hadaki) oraz Bogdan Kosak (Kosak Modelarnia Ceramiczna).
Projekt jest także pretekstem do zastanowienia się nad kondycją polskiej ceramiki, która zdaniem kuratorki ma się coraz lepiej: – Mimo że działania artystyczne bywają niestabilne finansowo, pracowni jest coraz więcej, ludzie zakładają swoje studia, które zaczynają przynosić zyski. Osoby zaproszone do udziału w wystawie warto promować, bo kładą nacisk na profesjonalne podejście do tworzenia ceramiki. Poświęcają na swoją działalność dużo czasu, bo niezbędne doświadczenie zdobywa się latami – dodaje Magdalena Gazur.
Najlepsza interpretacja tematu sztuki wokół stołu została wyróżniona nagrodą w wysokości 10 000 zł, ufundowaną przez markę Ambition i firmę Dajar Horeca, inicjatorów projektu i partnerów Łódź Design Festival 2019. Uroczyste rozstrzygnięcie miało miejsce w trakcie festiwalu, 22.05.2019 o godzinie 14:00 w Centrum Festiwalowym w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3, w Łodzi.
Z ogromną radością informujemy, że zwycięski projekt wykonał Pan Bogdan Kosak, który jest także gościem tegorocznej Nocy z Designem!
Materiały fotograficzne: Łódź Design Festival