Szanowni Państwo, informujemy, że w dniach 30.03 – 1.04 Galeria Wnętrz Domar jest nieczynna. Życzymy wesołych i spokojnych świąt i zapraszamy zaraz po świętach! 🙂

Program

10 Top Polish Design by Dorota Koziara

22/06/18 19:00 GW Domar

Dorota Koziara o wystawie 10 TOP Polish Design by Dorota Koziara
Pomysł zrealizowania wystawy 10 TOP by Dorota Koziara zrodził się u organizatora wydarzenia Noc z Designem, którym jest Galeria Wnętrz Domar. W tym roku Noc z Designem obchodzi swój jubileusz 10-lecia,a ja otrzymałam zaszczytną propozycję objęcia roli Art Dyrektora całości festiwalu.

10 lecie już tego wydarzenia promującego współczesny polski i światowy design jest także okazją do refleksji nad jego obecną sytuacją stąd hasło jakie zaproponowałam:

 

“Skąd przychodzimy ?

Kim jesteśmy ?

Dokąd idziemy ? “

 

W bogatym programie tegorocznej jubileuszowej edycji festiwalu wystawa “10 TOP by Dorota Koziara” jest moim osobistym wyborem najlepszych przykładów, dla mnie Ikon Polskiego Designu. Wśród wybranych produktów są  historyczne, które mimo swojej ogromnej wartości, jaką wniosły w historię polskiego designu, nie mogły ze względu na sytuację polityczną Polski w tamtych latach kiedy powstały, ujrzeć światła dziennego na poziomie światowym ale wspaniale towarzyszyły Polakom w ich codziennym życiu w ówczesnej Polsce.

Takimi przykładami są fotel RM 58 Romana Modzelewskiego czy krzesło 200-190 projektu Profesora Rajmunda Hałasa, wspaniałego projektanta, wyjątkowego człowieka, mojego ulubionego profesora podczas studiów w Poznaniu. Z tym drugim projektem wiąże się osobista  historia ponieważ nie zdawałam sobie sprawy przez wiele lat, nawet studiując u profesora, że krzesła na których siedzę od dziecka w moim rodzinnym domu są jego projektu. Ci projektanci pracowali bardzo dużo dla państwowych zakładów i spełniali swoją misję projektanta bez firmowania projektów własnym nazwiskiem, bo  to były zupełnie inne czasy. Natomiast produkty tworzone przez nich miały zawsze piękną, elegancką, ponadczasową linię, były świetnie wykonane i dzięki temu służą do dziś.

Krzesło autorstwa Profesora Rajmunda Hałasa zostało odrestaurowane według mojego pomysłu przez wykładowcę szczecińskiej Akademii Sztuki, wspaniałego młodego projektanta Pawła Machometa, który prowadzi od kilku lat bardzo ciekawy cykl warsztatów i blog „Rzuć Pan Okiem” . Dziękuję bardzo Pawłowi za odrestaurowanie krzesła specjalnie na wystawę we Wrocławiu.

Myśląc o współczesnym designie wybrałam produkty z grona najlepszych polskich projektantów : Tomka Augustyniaka, fotele Kanu dla polskiej marki Marbet, Tomka Rygalika wieszaki Seven dla firmy Profim, najnowsze projekty foteli B-1620  

dla marki Fameg, które miały swoją premierę podczas tegorocznego Salone del Mobile w Mediolanie, autorstwa studia Pawlak & Stawarski (Bartłomiej Pawlak i Łukasz Stawarski), autorską kolekcję porcelanowych wazonów  Prism autorstwa Bartka Mejora, projektującego również dla Vista Alegre czyli jednej z najlepszych firm na świecie, szklany obiekt  Agnieszki Bar, wannę Jena projektu Mowo Studio (Moniki Elikowskiej Opala i Bartka Opala) w produkcji polskiej marki Marmorin, krzesło Polonia autorstwa Jadwigi Husarskiej w produkcji firmy Paged oraz kamionkowe talerze z Zakładów Ceramiki w Bolesławcu, które przez lata gościły na naszych polskich stołach a dziś na nie wracają. Sprowadzamy bardzo podobne kamionkowe talerze z zagranicy a niewielu ma świadomość, że mamy w Polsce kamionkowe produkty bardzo dobrej jakości, w pięknych tonacjach kolorystycznych.

 

Myśląc o tej wystawie chciałam też zwrócić uwagę na inna kwestię. W Polsce bardzo często wciąż dyskutuje się nad wyższością funkcji nad estetyką. Przyznam, że dla mnie to trochę przedawnione dyskusje, tym bardziej w czasach kiedy najnowsze stosunkowo nauki medyczne do których zalicza się psychologię szeroko opisują wpływ koloru na stan emocjonalny człowieka.

Wszelkiego rodzaju chromoterapie w połączeniu z najnowszymi technologiami i osiągnięciami techniki są tego najlepszym przykładem. Dlatego wybrałam wszystkie produkty na wystawę w czerni. Prowokując tym samym dyskusję na temat ważności koloru czy w ogóle estetyki w projektowaniu i tym samym w najbliższym otoczeniu człowieka.

Inną stroną wyboru czerni była chęć pokazania produktów w sposób ascetyczny  – taki, który podkreśli ich elegancką formę. Wyjątkami w tym wyborze jest porcelana, wanna i kamionka, które pozostały, ze względu na materiał, w swoim naturalnym kolorze wynikającym z techniki ich produkcji.  Dzięki temu wystawa 10 TOP jest pejzażem polskiego designu stworzonym przez różnorodne linie monochromatycznych przedmiotów.

 

Zapraszam wszystkich na 10 jubileuszową Noc z Designem !

 

Dorota Koziara

 

Art. Dyrektor

10 jubileuszowej Nocy z Designem