Program

10 Top Polish Design by Dorota Koziara

22/06/18 19:00 GW Domar

Dorota Koziara o wystawie 10 TOP Polish Design by Dorota Koziara Pomysł zrealizowania wystawy 10 TOP by Dorota Koziara zrodził się u organizatora wydarzenia Noc z Designem, którym jest Galeria Wnętrz Domar. W tym roku Noc z Designem obchodzi swój jubileusz 10-lecia,a ja otrzymałam zaszczytną propozycję objęcia roli Art Dyrektora całości festiwalu. 10 lecie już…

10 Top Polish Design by Dorota Koziara

22/06/18 19:00 GW Domar

Dorota Koziara o wystawie 10 TOP Polish Design by Dorota Koziara
Pomysł zrealizowania wystawy 10 TOP by Dorota Koziara zrodził się u organizatora wydarzenia Noc z Designem, którym jest Galeria Wnętrz Domar. W tym roku Noc z Designem obchodzi swój jubileusz 10-lecia,a ja otrzymałam zaszczytną propozycję objęcia roli Art Dyrektora całości festiwalu.

10 lecie już tego wydarzenia promującego współczesny polski i światowy design jest także okazją do refleksji nad jego obecną sytuacją stąd hasło jakie zaproponowałam:

 

“Skąd przychodzimy ?

Kim jesteśmy ?

Dokąd idziemy ? “

 

W bogatym programie tegorocznej jubileuszowej edycji festiwalu wystawa “10 TOP by Dorota Koziara” jest moim osobistym wyborem najlepszych przykładów, dla mnie Ikon Polskiego Designu. Wśród wybranych produktów są  historyczne, które mimo swojej ogromnej wartości, jaką wniosły w historię polskiego designu, nie mogły ze względu na sytuację polityczną Polski w tamtych latach kiedy powstały, ujrzeć światła dziennego na poziomie światowym ale wspaniale towarzyszyły Polakom w ich codziennym życiu w ówczesnej Polsce.

Takimi przykładami są fotel RM 58 Romana Modzelewskiego czy krzesło 200-190 projektu Profesora Rajmunda Hałasa, wspaniałego projektanta, wyjątkowego człowieka, mojego ulubionego profesora podczas studiów w Poznaniu. Z tym drugim projektem wiąże się osobista  historia ponieważ nie zdawałam sobie sprawy przez wiele lat, nawet studiując u profesora, że krzesła na których siedzę od dziecka w moim rodzinnym domu są jego projektu. Ci projektanci pracowali bardzo dużo dla państwowych zakładów i spełniali swoją misję projektanta bez firmowania projektów własnym nazwiskiem, bo  to były zupełnie inne czasy. Natomiast produkty tworzone przez nich miały zawsze piękną, elegancką, ponadczasową linię, były świetnie wykonane i dzięki temu służą do dziś.

Krzesło autorstwa Profesora Rajmunda Hałasa zostało odrestaurowane według mojego pomysłu przez wykładowcę szczecińskiej Akademii Sztuki, wspaniałego młodego projektanta Pawła Machometa, który prowadzi od kilku lat bardzo ciekawy cykl warsztatów i blog „Rzuć Pan Okiem” . Dziękuję bardzo Pawłowi za odrestaurowanie krzesła specjalnie na wystawę we Wrocławiu.

Myśląc o współczesnym designie wybrałam produkty z grona najlepszych polskich projektantów : Tomka Augustyniaka, fotele Kanu dla polskiej marki Marbet, Tomka Rygalika wieszaki Seven dla firmy Profim, najnowsze projekty foteli B-1620  

dla marki Fameg, które miały swoją premierę podczas tegorocznego Salone del Mobile w Mediolanie, autorstwa studia Pawlak & Stawarski (Bartłomiej Pawlak i Łukasz Stawarski), autorską kolekcję porcelanowych wazonów  Prism autorstwa Bartka Mejora, projektującego również dla Vista Alegre czyli jednej z najlepszych firm na świecie, szklany obiekt  Agnieszki Bar, wannę Jena projektu Mowo Studio (Moniki Elikowskiej Opala i Bartka Opala) w produkcji polskiej marki Marmorin, krzesło Polonia autorstwa Jadwigi Husarskiej w produkcji firmy Paged oraz kamionkowe talerze z Zakładów Ceramiki w Bolesławcu, które przez lata gościły na naszych polskich stołach a dziś na nie wracają. Sprowadzamy bardzo podobne kamionkowe talerze z zagranicy a niewielu ma świadomość, że mamy w Polsce kamionkowe produkty bardzo dobrej jakości, w pięknych tonacjach kolorystycznych.

 

Myśląc o tej wystawie chciałam też zwrócić uwagę na inna kwestię. W Polsce bardzo często wciąż dyskutuje się nad wyższością funkcji nad estetyką. Przyznam, że dla mnie to trochę przedawnione dyskusje, tym bardziej w czasach kiedy najnowsze stosunkowo nauki medyczne do których zalicza się psychologię szeroko opisują wpływ koloru na stan emocjonalny człowieka.

Wszelkiego rodzaju chromoterapie w połączeniu z najnowszymi technologiami i osiągnięciami techniki są tego najlepszym przykładem. Dlatego wybrałam wszystkie produkty na wystawę w czerni. Prowokując tym samym dyskusję na temat ważności koloru czy w ogóle estetyki w projektowaniu i tym samym w najbliższym otoczeniu człowieka.

Inną stroną wyboru czerni była chęć pokazania produktów w sposób ascetyczny  – taki, który podkreśli ich elegancką formę. Wyjątkami w tym wyborze jest porcelana, wanna i kamionka, które pozostały, ze względu na materiał, w swoim naturalnym kolorze wynikającym z techniki ich produkcji.  Dzięki temu wystawa 10 TOP jest pejzażem polskiego designu stworzonym przez różnorodne linie monochromatycznych przedmiotów.

 

Zapraszam wszystkich na 10 jubileuszową Noc z Designem !

 

Dorota Koziara

 

Art. Dyrektor

10 jubileuszowej Nocy z Designem

Atelier Mendini&Ecopixel Szezlongi ALEX

22/06/18 19:00 GW Domar

Szezlong ALEX Szezlong ALEX to wynik współpracy między Ecopixel i Atelier Mendini. Wykonany jest w 55% z materiałów z odzysku. Dzięki wizjonerskiej wytrwałości Mendiniego, z rozdrobnionych odpadów powstał „piksel” w wymiarach 24x24mm, który stał się podstawowym tworzywem dla szezlonga ALEX. Imponujące kształty geometryczne pochodzą z kombinacji powierzchni pociętych w wielokąty, które zostały wykonane przy wykorzystaniu…

Atelier Mendini&Ecopixel Szezlongi ALEX

22/06/18 19:00 GW Domar

Szezlong ALEX

Szezlong ALEX to wynik współpracy między Ecopixel i Atelier Mendini. Wykonany jest w 55% z materiałów z odzysku. Dzięki wizjonerskiej wytrwałości Mendiniego, z rozdrobnionych odpadów powstał „piksel” w wymiarach 24x24mm, który stał się podstawowym tworzywem dla szezlonga ALEX. Imponujące kształty geometryczne pochodzą z kombinacji powierzchni pociętych w wielokąty, które zostały wykonane przy wykorzystaniu innowacyjnej techniki Ecopixela – „produkcji rotacyjnej pod ciśnieniem”. Tak uzyskany materiał pozwolił na stworzenie zwartej, zagiętej formy z wyraźnie zaznaczonymi krawędziami, niczym w origami, co daje mu nowoczesny wygląd radykalnie odbiegający od tradycyjnych, zaokrąglonych powierzchni. Materiał z jednej strony jest niezwykle wytrzymały, a z drugiej miękki i niezwykle przyjemny w dotyku.

Nowa metoda odzyskiwania plastiku opracowana przez Ecopixel wykorzystuje w stu procentach polietylen małej gęstości (LDPE) i pozwala na stopienie materiału  w 120 stopniach, co umożliwia ponowne ukształtowanie obiektu nieskończenie wiele razy bez zmian jego właściwości. Materiał może być przetopiony na nowy kształt i barwy bez zlewania się pigmentów. Niska temperatura topnienia oznacza również, że został znacznie ograniczony negatywny wpływ na środowisko wynikający z procesu produkcji.

Jan Puylaert Wet

22/06/18 19:00 GW Domar

Niezwykłe wyposażenie łazienek stworzone w unikalnej technologii ecopixel czyli z pełni przetworzonego i całkowicie podatnego na recykling polietylenu w tęczowych kolorach – to znak rozpoznawczy Jana Puylaerta. Podobnie jak wanny z kolekcji Light podświetlane ledami i – oczywiście – dostępne we wszystkich możliwych kolorach. Na nocy z Designem poznamy osobiście projektanta wizjonera i jego niezwykłe…

Jan Puylaert Wet

22/06/18 19:00 GW Domar

Niezwykłe wyposażenie łazienek stworzone w unikalnej technologii ecopixel czyli z pełni przetworzonego i całkowicie podatnego na recykling polietylenu w tęczowych kolorach – to znak rozpoznawczy Jana Puylaerta. Podobnie jak wanny z kolekcji Light podświetlane ledami i – oczywiście – dostępne we wszystkich możliwych kolorach.

Na nocy z Designem poznamy osobiście projektanta wizjonera i jego niezwykłe przedmioty wyprodukowane z plastiku, który nie tylko gwarantuje ciekawe doznania estetyczne (jest półprzepuszczalny dla światła), ale także jest materiałem poddającym się recyklingowi i ostatecznie stosunkowo tanim. A przy tym niezwykle efektownym.

ECOPIXEL – to nowa metoda recyklingu plastiku jest rozwijana przez Jana i producenta Claudio Milioti. Ten wytrzymały materiał jest stworzony w 100% z polietylenu niskiej gęstości (LDPE) i topnieje w 120 stopniach Celsjusza. To oznacza, że może zostać przetopiony nieskończenie wiele razy i nie straci swoich właściwości. Niska temperatura topnienia gwarantuje zmniejszenie wpływu na środowisko w trakcie produkcji. Tworzywu można nadać nowe barwy i kształty bez obawy o zlewanie się ze sobą pigmentów z oryginalnego materiału, co pozwala na uzyskanie unikalnego, pikselowego wyglądu. Każdy produkt ECOPIXEL jest wyjątkowy, ponieważ wzory pikseli są wynikiem losowego łączenia w trakcie produkcji. ECOPIXEL jest produktem w stu procentach włoskim.

 

 

Jan Puylaert studiował wzornictwo przemysłowe na uniwersytecie  Nationaal hoger instituut voor bouwkunst en stedebouw w Antwerpii.

Współpracował z Ottavio di Blasi I Paolo Simonetti jako projektant Wnętrz I realizował projekty dla takich firm jak B&B Italia, Colombo, Terry Plastics.

Przez trzy lata był szefem Działu Designu w firmie RIHO International™ w Tilburgu w Holandii. Był tam również odpowiedzialny za zakup części dla całej grupy. Jan, na prośbę RIHO International™, otworzył studio PROJEKT™ w Mediolanie, w którym kontrolowany był cały Dział Designu grupy RIHO.

W 2000 Jan Puylaert otworzył studio produkcyjno-designerskie, które nazwał WET®, dzięki któremu promuje dobrze zaprojektowane, wyznaczające najwyższe standardy produkty, przeznaczone do wnętrz łazienkowych i prowadzi ich sprzedaż na międzynarodową skalę.

Dzięki maestrii zdobytej w trakcie 20 lat projektowania dla sektora łazienkowego, Jan został konsultantem wzornictwa dla takich firm jak HAFRO Italia i dla rozmaitych sieci hoteli.

Ostatnimi laty coraz bardziej angażuje się w materiały i produkcję, współpracując z Claudio Milioti przy tworzeniu innowacyjnego, ekologicznego i trwałego tworzywa ECOPIXEL®, które nie tylko jest nowatorskim materiałem, ale również może stać się topową marką wzorniczą we wszystkich branżach.

Jego plany na najbliższą przyszłość to dalszy rozwój ECOPIXEL i założenie „fabryki przyszłości”. Pomysł ten ma ponownie połączyć życie i proces produkcyjny.

Prace dyplomowe warszawskiej ASP podczas 10 Nocy z Designem

22/06/18 19:00 GW Domar

Na kolekcję zaprezentowaną przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie składają się przedmioty codziennego użytku „z misją” pokazujące wrażliwość projektantów na problemy współczesności. Zobaczymy więc serię produktów medycznych, np. Simplę Małgorzaty Załuskiej czyli zindywidualizowane zewnętrzne protezy piersi, przedmioty do codziennej terapii osób dotkniętych chorobą Alzheimera Niny Woronieckiej czy serię Balneo Konrada Dybickiego – inhalatorów i termoforów…

Prace dyplomowe warszawskiej ASP podczas 10 Nocy z Designem

22/06/18 19:00 GW Domar

Na kolekcję zaprezentowaną przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie składają się przedmioty codziennego użytku „z misją” pokazujące wrażliwość projektantów na problemy współczesności.

Zobaczymy więc serię produktów medycznych, np. Simplę Małgorzaty Załuskiej czyli zindywidualizowane zewnętrzne protezy piersi, przedmioty do codziennej terapii osób dotkniętych chorobą Alzheimera Niny Woronieckiej czy serię Balneo Konrada Dybickiego – inhalatorów i termoforów służących  poprawie komfortu osób chorych.

Przyjrzymy się meblom tworzonym z myślą o środowisku czyli np. meble bez kleju Jędrzeja Fietta albo kanapie do nocowania dla 5 osób czyli ukłon w stronę slow life – projektu Andrzeja Saferny.

Bardzo ciekawym przykładem przedmiotu ułatwiającego transoport jest skuter Cargo/Way Alexandra Litwińskiego.

Ponadto przyjrzymy się wykorzystaniu olkuskiej emalii w zastawie stołowej – Patrycji Bołzan.

Oczywiście, czym byłoby życie bez zabawy – dlatego w projektach ASP w Warszawie pojawią się np. zabawki dla dzieci stworzone z najprostszych przedmiotów np. enedue Aleksandry Witaszczyk

Znakomity Kolorowy akcent stanowić będą plakaty pięknie wpisujące się w kultową szkołe plakatu polskiego,  autorstwa Liszewskiej, Romanowskiej i Grabowskiego.

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu prezentuje…

22/06/18 19:00 GW Domar

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu zaprezentuje najciekawsze licencjackie i magisterskie prace swoich studentów. Zobaczymy więc:   KATARZYNA SURMA, KINK. PRACA MAGISTERSKA 2017, PROMOTOR: DR MATEUSZ WRÓBLEWSKI AD. OLIWIA PIECHACZEK, HEI – FORMY WYPOSAŻENIA PRZESTRZENI KOMUNIKACYJNYCH, SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BABIMOŚCIE, PRACA LICENCJACKA 2018, PROMOTOR: DR MATEUSZ WRÓBLEWSKI AD. PRACA ZREALIZOWANA PRZY WSPÓŁPRACY CENTRUM ROZWOJU INNOWACJI PRODUKTU IKEA…

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu prezentuje…

22/06/18 19:00 GW Domar

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu zaprezentuje najciekawsze licencjackie i magisterskie prace swoich studentów. Zobaczymy więc:

 

  1. KATARZYNA SURMA, KINK. PRACA MAGISTERSKA 2017, PROMOTOR: DR MATEUSZ WRÓBLEWSKI AD.
  2. OLIWIA PIECHACZEK, HEI – FORMY WYPOSAŻENIA PRZESTRZENI KOMUNIKACYJNYCH, SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BABIMOŚCIE, PRACA LICENCJACKA 2018, PROMOTOR: DR MATEUSZ WRÓBLEWSKI AD. PRACA ZREALIZOWANA PRZY WSPÓŁPRACY CENTRUM ROZWOJU INNOWACJI PRODUKTU IKEA W ZBĄSZYNIU
  3. MONIKA RYGIELSKA, Współtworzenie, współużytkowanie i współdzielenie substancji miejskiej, praca licencjacka 2018, promotor: dr mateusz wróblewski ad.
  4. jakub stachurski, 200-125, praca magisterska 2017, promotor: prof. jolanta usarewicz-owsian prof. zw. uap
  5. jakub rożnowski, pomiędzy pracą a odpoczynkiem, praca licencjacka 2017, promotor: prof. jolanta usarewicz-owsian prof. zw. uap
  6. KATARZYNA LASKOWSKA, JOANNA LISIECKA, PIRA, PROJEKT ZREALIZOWANY Z FIRMĄ PLEXITECH
  7. AGATA SARGALSKA, MARTYNA ZAWIEJA, DZIANA TAUKIN, FREE FAMILY: SPIŻARNIA, PRACOWNIA PROGRAMÓW EDUKACYJNYCH I WSPÓŁPRACY Z PRZEMYSŁEM, PROF. KATARZYNA LASKOWSKA PROF. ZW. UAP, MGR JOANNA LISIECKA AS. PROJEKT ZREALIZOWANY W RAMACH 17 EDYCJI PROGRAMU PE-P, MARKI WSPÓŁPRACUJĄCE: STOLKAR | SWISS KRONO |  SCHATTDECOR | REHAU | RIDEX
  8. HANIA KRAWCZYK, NA 6 POZIOMACH, PRACA LICENCJACKA 2017, PROMOTOR: DR HAB. JOANNA BARAŃSKA-WOŹNY PROF. NDZW. UAP
  9. PAULA ORLIK, ŁAWKA, PRACA SEMESTRALNA 2018, II PRACOWNIA PROJEKTOWANIA MEBLA, DR HAB. JACEK MIKOŁAJCZAK PROF. NDZW. UAP, DR. DOROTA JANUSZEK AD.
  10. PRACE REALIZOWANE W RAMACH ZAJĘĆ „PROJEKTOWANIE WSTĘPNE” DLA STUDENTÓW I ROKU I STOPNIA STUDIÓW DZIENNYCH NA KIERUNKU PROJEKTOWANIE MEBLA, TYTUŁ ZADANIA: STOŁEK MINIMUM +, PROWADZĄCY: DR MARCIN KONICKI AD. AUTORZY PRAC: 1. HUGO KOWICKI, 2. ANDRZEJ RYMANIAK, 3. MATEUSZ MAŃKOWSKI, 4. PAULINA PRZYCHODZKA, 5. PATRYCJA JABŁOŃSKA

 

TEN DESIGN ASP Wrocław

22/06/18 19:00 GW Domar

Wydział Ceramiki i Szkła oraz Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa przybliżą widzom  w jakim kierunku podąża  „młoda myśl projektowa” stymulowana wiedzą i doświadczeniem pedagogów wrocławskiej ASP.

TEN DESIGN ASP Wrocław

22/06/18 19:00 GW Domar

W ramach jubileuszowej dziesiątej Nocy z designem w GW Domar wrocławska Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta przedstawi  ostatnie osiągnięcia swoich studentów i pedagogów w ramach prezentacji  pod nazwą TEN design ASP Wrocław. Słowo klucz stanowi wyraz TEN jako zaimek odnoszący się do działań projektowych podejmowanych w akademii na wydziałach projektowych, a także jako określenie dziesiątki w współczesnym lingua franca. Prezentację tworzyć będą zatem m.in.  poszczególne „dziesiątki” projektów:  mebla, lampy, misy, czarki, szklanki i innych funkcjonalnych przedmiotów . Wydział Ceramiki i Szkła oraz Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa przybliżą widzom  w jakim kierunku podąża  „młoda myśl projektowa” stymulowana wiedzą i doświadczeniem pedagogów wrocławskiej ASP.

Kolejnym elementem wystawy jest „Mebel życie po życiu…” czyli zadanie projektowe, w którym biorą udział studenci II roku Architektury Wnętrz. Ze starego, nikomu niepotrzebnego mebla powstają  zaskakujące rozwiązania projektowe, własnoręcznie realizowane przez studentów w pracowniach warsztatowych.

Wrocławska ASP słynie ze swojej szkoły  szkła i ceramiki, nie mogło więc zabraknąć prac studentów i wykładowców prezentujących szklane i ceramiczne produkty.

Koordynatorzy projektów: dr hab. Maciej Kasperski, dr hab. Stanisław Sobota, as. Justyna Żak

 

Wydział Sztuk Wizualnych – Akademia Sztuki w Szczecinie

22/06/18 19:00 GW Domar

Zaprezentowane podczas tegorocznej edycji Nocy z Designem formy użytkowe zrealizowane zostały na przestrzeni ostatnich trzech lat w Pracowni Projektowania Mebla oraz w ramach przedmiotu Projektowanie Oświetlenia.

Wydział Sztuk Wizualnych – Akademia Sztuki w Szczecinie

22/06/18 19:00 GW Domar

Choć Wydział Sztuk Wizualnych stanowi obecnie jedną z czterech jednostek akademickich najmłodszej w Polsce artystycznej uczelni państwowej – Akademii Sztuki w Szczecinie, różnorodność oferty edukacyjnej zawdzięcza także wcześniejszej piętnastoletniej tradycji funkcjonowania jako filar Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Aktualnie, dzięki kontynuacji tego doświadczenia oraz dzięki stale powiększającej się kadrze, tworzy prężnie rozwijającą się część Akademii Sztuki w Szczecinie, proponując swoim obecnym i przyszłym Studentom coraz bardziej różnorodne formy realizacji studiów artystycznych.

Zaprezentowane podczas tegorocznej edycji Nocy z Designem formy użytkowe zrealizowane zostały na przestrzeni ostatnich trzech lat w Pracowni Projektowania Mebla oraz w ramach przedmiotu Projektowanie Oświetlenia.

Kamila Osowicz
dyplom magisterski 2017
Powiększenie powierzchni roboczej blatu
promotor: prof. dr hab. Marek Owsian, asystent mgr Paweł Machomet
Pracownia Projektowania Mebla

Mateusz Warzecha
dyplom licencjacki 2017
„ZS” – moduły geometryczne. Projekt mebli modułowych przeznaczonych do przestrzeni użyteczności publicznej inspirowany geometrią budynku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Promotor: dr Katarzyna Utecht
Pracownia Projektowania Mebla

Kamil Sadłocha
dyplom licencjacki 2016
„A1” Indywidualne kształtowanie przestrzeni za pomocą form meblowych.
Promotor: dr Katarzyna Utecht
Pracownia Projektowania Mebla

Marlena Karpa
dyplom licencjacki 2015
PINS
Promotor: prof. dr hab. Marek Owsian, asystent dr Katarzyna Utecht
Pracownia Projektowania Mebla

Teresa Otulak
dyplom licencjacki 2015
Unikatowe formy meblowe inspirowane układami ludzkiego ciała.
Promotor: prof. dr hab. Marek Owsian, asystent dr Katarzyna Utecht
Pracownia Projektowania Mebla

Nikola Kowalska
praca semestralna 2018
TRIPLETS oświetlenie miejsca pracy
przedmiot: Projektowanie Oświetlenia
prowadzący: dr Olga Kiedrowicz – Świtalska, as. mgr Agata Legawiec

Justyna Bulińska
dyplom licencjacki 2017
EASY. Forma-konstrukcja-emocja. Siedzisko do przestrzeni prywatnej o różnych funkcjach.
Promotor: dr Katarzyna Utecht
Pracownia Projektowania Mebla

dr Katarzyna Utecht
praca doktorska 2015
Moduł mieszkalny – Homo Cyber Sapiens (makieta)
promotor: dr hab. Piotr Machowiak, profesor UAP
promotor pomocniczy: dr Agata Bonenberg
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Plopp 4.0 alfabet projektowy oskara Zięty

22/06/18 19:00 GW Domar

Stalowy stołek zaprojektowany przez Oskara Zietę i wyprodukowany w założonej przez niego fabryce, podbił serca i wyobraźnię ludzi w 2007 r. w Mediolanie, na największych targach designu.  Zarówno forma stołka przypominająca nadmuchany stalowy balonik oraz technologia FiDU wzbudziły uznanie świata. Bardzo szybko PLOPP stał się ikoną designu i stołkiem przyszłości prezentowanym w licznych muzeach świata.…

Plopp 4.0 alfabet projektowy oskara Zięty

22/06/18 19:00 GW Domar

Stalowy stołek zaprojektowany przez Oskara Zietę i wyprodukowany w założonej przez niego fabryce, podbił serca i wyobraźnię ludzi w 2007 r. w Mediolanie, na największych targach designu.  Zarówno forma stołka przypominająca nadmuchany stalowy balonik oraz technologia FiDU wzbudziły uznanie świata. Bardzo szybko PLOPP stał się ikoną designu i stołkiem przyszłości prezentowanym w licznych muzeach świata.

PLOPP jest Intrygujący, oszczędny w formie, piękny w niepowtarzalnych deformacjach, zabawny i dowcipny. Jest manifestem technologii FiDU czyli formowania stali ciśnieniem wewnętrznym. Powstał z połączenia dwóch cienkich, zespawanych na krawędziach membran blaszanych, w które wtłoczono powietrze pod ciśnieniem. Pod jego wpływem nabrał znanego kształtu stołka i radykalnego charakteru z pięknymi deformacjami. Pod względem użytkowym PLOPPa cechuje trwałość i wytrzymałość. Mimo niewielkich rozmiarów i wagi mniejszej niż 3kg, potrafi utrzymać nawet dwu tonowy ciężar. Jako produkt stalowy podlega 100% recyclingowi.

PLOPP to więcej niż mebel, to forma siedzenia, obiekt artystyczny dzięki niepowtarzalnym odkształceniom oraz manifest technologii FIDU w jednym. Powtarzalny i za każdym razem inny.

PLOPP jest najczęściej wystawianym i nagradzanym projektem Oskara Ziety. Był pokazywany m.in. podczas licznych festiwali designu w tym: I Salonii, DMY Festival, IMM Cologne, The Future Nomads. PLOPP otrzymał wiele nagród takich, jak Red Dot, DMY Award czy Audi Mentorpreis. Jest  jedynym polskim meblem, który odniósł tak znaczący międzynarodowy sukces. Otwiera kolekcję niezwykłych obiektów FiDU: siedzisk, wieszaków, konstrukcji stołowych, rzeźb.

„PLOPP 4.0 Alfabet projektowania Oskara Ziety”

Wystawa realizowana w dziesiąta rocznice przyznania tzw. „Oskara designu” czyli nagrody RedDot, za projekt PLOPPA. Jej celem jest promocja nie tylko polskiego wzornictwa, lecz również innowacyjnej i unikatowej technologii FIDU, która ma szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle jak i sztuce.

Na wystawie główna uwaga zostanie skierowana na PLOPPA – manifest technologii FIDU oraz ikonę, która od 10 lat jest znakiem rozpoznawczym polskiego designu na świecie. Wystawa prześledzi wszystkie etapy pracy nad produktem – od koncepcji, przez technologię, wybór materiału, produkcję, po gotowy obiekt. Zaprezentuje kulisy powstania Ploppa od fazy testów po rozwiązania dla przemysłu 4.0. Zakreśli drogi, które prowadziły Oskara Ziętę w stronę projektowania parametrycznego i współpracy
z przemysłem, a także realizacji rzeźbiarskich, tworzonych na styku designu i sztuki.

OSKAR ZIĘTA

Urodzony w 1975 roku projektant, z zawodu jest architektem. Po ukończeniu technikum elektronicznego w Zielonej Górze wybrał architekturę na Politechnice Szczecińskiej (obecnie Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie). Po studiach w Polsce wyjechał na stypendium do Szwajcarskiego Instytutu Technologicznego ETH (Eidgenössische Technische Hochschule) w Zurychu, gdzie uzyskał tytuł doktora. Pracował jako asystent w katedrze Computer Aided Architectural Design na tej uczelni. Jako architekt i projektant procesów, prowadzi kierunek Wzornictwo Przemysłowe na wydziale SOF (School of Form w Poznaniu). Założone przez niego transdyscyplinarne studio projektowo-badawcze Zieta Prozessdesign zajmuje się rozwojem własnych, przyrostowych, dopasowanych i ultralekkich technologii stabilizacji: FiDU i 3+ oraz ich zastosowaniem w nowoczesnej architekturze, inżynierii i dizajnie. Dzieło projektanta dopełniają wielkoskalowe obiekty w przestrzeni Wrocławia (Nawa) i Warszawy (Wir). Prostota i innowacyjność projektów Oskara Zięty zapewniły mu liczne nagrody i uznanie. Artysta zdobył między innymi: Red Dot Design Award (2008), Schweizer Design Preis (2008), Nagrodę Niemieckiej Rady Wzornictwa (German Design Council Prize, 2009), MUST HAVE Design Łódź (2011) czy Audi Mentor Prize (2011), a brytyjski magazyn „Wired” nazwał jego projekty „meblami przyszłości”. Projekty Zięty znajdują się m. in. w zbiorach: Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Miedzi w Legnicy, Badisches Landmuseum w Karlsruhe, Centre Pompidou w Paryżu, Muzeum für Gestaltung w Zurychu.

NowyModel.org Ikony polskiego designu

22/06/18 19:00 GW Domar

Fundacja Nowymodel zrzesza projektantów i rzemieślników w celu wspólnego tworzenia mebli i elementów wyposażenia wnętrz. Mebli zbyt ciekawych i zbyt solidnych, aby mogły powstać w seryjnej, masowej produkcji. Wdraża do produkcji wybrane projekty nowoczesnych mebli utalentowanych polskich projektantów, zarówno młodych jak i tych z uznanym dorobkiem. Wyszukuje i przywraca też do życia designerskie „perełki” z…

NowyModel.org Ikony polskiego designu

22/06/18 19:00 GW Domar

Fundacja Nowymodel zrzesza projektantów i rzemieślników w celu wspólnego tworzenia mebli i elementów wyposażenia wnętrz. Mebli zbyt ciekawych i zbyt solidnych, aby mogły powstać w seryjnej, masowej produkcji.
Wdraża do produkcji wybrane projekty nowoczesnych mebli utalentowanych polskich projektantów, zarówno młodych jak i tych z uznanym dorobkiem. Wyszukuje i przywraca też do życia designerskie „perełki” z przeszłości, czyli meble zaprojektowane przez wybitnych twórców, które nigdy dotąd nie były produkowane lub zostały zapomniane, a dziś są klasykami wzornictwa. I takie klasyki czyli projekty prof. Rajmunda Hałasa Fundascja pokazę podczas 10 Nocy z Designem

Marki Dolnośląskie

22/06/18 19:00 GW Domar

Podczas tegorocznej Nocy z Designem nie mogło zabraknąć kolejnej edycji Marek Dolnośląskich. Ten popularny wśród Wrocławian i nie tylko, format na dobre zadomowił się we wnetrzach Domaru. Wystawę możemy oglądac do połowy lipca. A zobaczyć można prace: Agnieszki Bar, Basi Śnieguli, Ani Specylak, Kaliny Bańki,Iwony Kosickiej, Justyny Żak, firm Ragaba, Loftlight, Hugbug, Huty Julia, Zakładów…

Marki Dolnośląskie

22/06/18 19:00 GW Domar

Podczas tegorocznej Nocy z Designem nie mogło zabraknąć kolejnej edycji Marek Dolnośląskich. Ten popularny wśród Wrocławian i nie tylko, format na dobre zadomowił się we wnetrzach Domaru. Wystawę możemy oglądac do połowy lipca. A zobaczyć można prace: Agnieszki Bar, Basi Śnieguli, Ani Specylak, Kaliny Bańki,Iwony Kosickiej, Justyny Żak, firm Ragaba, Loftlight, Hugbug, Huty Julia, Zakładów Ceramiki Bolesłąwiec, Woolights, Say-oo, Foldit i wielu innych. Zapraszamy

Vzor na Romana Modzelewskiego

22/06/18 19:00 GW Domar

Polski design nawet w czasach PRL kwitł i rozwijał się dzieki kreatywności projektantów i ich potrzebie upiększenia szarej rzeczywistości przedmiotami codziennego uzytku. Marka VZOR wskrzesza kultowe modele z l;at 60-tych. Podczas 10 Nocy z Designem zobaczymy kolorowe warianty słynnego na całym świecie RM58 Romana Modzelewskiego ale także nieco mniej znane jego prace RM56 i RM57.

Vzor na Romana Modzelewskiego

22/06/18 19:00 GW Domar

Polski design nawet w czasach PRL kwitł i rozwijał się dzieki kreatywności projektantów i ich potrzebie upiększenia szarej rzeczywistości przedmiotami codziennego uzytku. Marka VZOR wskrzesza kultowe modele z l;at 60-tych. Podczas 10 Nocy z Designem zobaczymy kolorowe warianty słynnego na całym świecie RM58 Romana Modzelewskiego ale także nieco mniej znane jego prace RM56 i RM57.

Agnieszka Bar nie-NOC

22/06/18 19:00 GW Domar

Prezentowana premierowo kolekcja obiektów szklanych to unikatowe formy naczyniowe wykonane ręcznie w technologii szkła dmuchanego hutniczo. Autorka, która przez wiele lat upodobała sobie pracę z bezbarwnym szkłem, tym razem odkrywa jego alternatywne oblicze tworząc obiekty łączące szkło i czerń. Szkło to substancja, która istnieje w świetle, lubi błyszczeć, mieni się. Bywa efemeryczną powłoką odbijającą to,…

Agnieszka Bar nie-NOC

22/06/18 19:00 GW Domar

Prezentowana premierowo kolekcja obiektów szklanych to unikatowe formy naczyniowe wykonane ręcznie w technologii szkła dmuchanego hutniczo. Autorka, która przez wiele lat upodobała sobie pracę z bezbarwnym szkłem, tym razem odkrywa jego alternatywne oblicze tworząc obiekty łączące szkło i czerń. Szkło to substancja, która istnieje w świetle, lubi błyszczeć, mieni się. Bywa efemeryczną powłoką odbijającą to, co w jej otoczeniu, bywa też ze pozostaje niewidoczna, będąc wyczuwalna w dotyku.

Czerń zaś to niebyt, brak światła. Antyteza tego, co ożywia szkło. Bywa czytana jako symbol śmierci, trudnych przeżyć, bywa też kryjówką. Na styku szkła i czerni powstaje napięcie pozwalające odkryć szkło na nowo. Szklane obiekty z czernią to mikro-opowieści o tym jak światło spotyka cień. Jak dwie przeciwstawne jakości stapiają się w jedno, tworząc niepowtarzalne struktury. Kontemplacja tego napięcia uszlachetnia. To nie noc do przespania, a czas do prze-życia.

 

Jadwiga Husarska czyli niezwykła lekkość przedmiotu

22/06/18 19:00 GW Domar

Meble Jadwigi Husarskiej to lekkie, ergonomiczne, starannie przemyślane przedmioty. Możemy się o tym przekonać podczas 10 Nocy z Designem

Jadwiga Husarska czyli niezwykła lekkość przedmiotu

22/06/18 19:00 GW Domar

OMNI – biurko

Omni to niewielkie, minimalistyczne biurko do domu, posiadające funkcjonalne schowki oraz szuflady do przechowywania. W łatwy sposób daje się dostosować do każdego wnętrza. Jasna kolorystyka biurka pomaga rozświetlić wnętrza, co jest istotne zwłaszcza w przypadku małych mieszkań. Moduły skrytek biurka można przekładać i tym samym wykorzystywać przemiennie. Projekt przygotowany dla Paged Meble zyskał uznanie jury Lodz Design Festival.

Aldo – krzesło

Wykonane z bukowego drewna dla firmy Paged. Właściwości buku pozwoliły na nadanie Aldo wyrazistego znaku rozpoznawczego. Krzesło zaprojektowano tak, aby nogi oraz oparcie pochodziły z jednego kawałka drewna. Jednocześnie zadbano o to, by siedziska krzeseł łatwo się sztaplowały. Dzięki sztaplowaniu meble zajmują niewiele przestrzeni kiedy nie są używane. Dzięki zastosowaniu bukowego drewna, Aldo jest lekkie oraz poręczne. Przy projektowaniu Aldo, projektantki – Jadwiga Husarska-Sobina oraz Magdalena Paleczna, połączyły oczekiwania Paged, autorski pomysł na giętą formę, a także klasykę designu. Krzesło w inteligentny sposób nawiązuje do fotelu Windsor – oba meble posiadają oparcie rozchodzące się w kształcie pawiego ogona. Krzesło Aldo powstaje w słynnej fabryce giętych form Paged w Jasienicy.

Hoppa

Kolekcja do pokoju dziecięcego zaprojektowana tak, aby meble rosły razem z dziećmi. Wykonane zostały z naturalnego drewna, dzięki czemu charakteryzują się lekką bryłą, a jednocześnie trwałością wykonania. W kolorystyce przeważa biel, co sprawia, że Hoppa wpisuje się w przyjemny dla oka styl skandynawski. Kolekcja została zaprojektowana dla polskiej marki Bellamy.

Kamet – lampa wisząca

Lampa wisząca zaprojektowana dla firmy Kamet SA na potrzeby sali muzycznej. Inspiracją do jej powstania była zapalona pochodnia, której blask odbija się od wnętrza oprawy i następnie oświetla pomieszczenie. Elementem charakterystycznym lampy jest przeszlifowana aluminiowa krawędź, która podkreśla wysoką jakość wykończenia. Innym ciekawym elementem jest kontrast kolorystyczny między wnętrzem lampy a jej zewnętrzną częścią. Założeniem projektu było stworzenie oświetlenia, które nie tylko będzie praktyczne, ale przede wszystkim będzie budować nastrój i potęgować doznania emocjonalne, a także będzie zachwycać swoją wizualną formą.

Tomek Augustyniak Panele akustyczne GROOVE

22/06/18 19:00 GW Domar

Kolekcja Groove to system paneli akustycznych Marbet Style zaprojektowany przez Tomasza Augustyniaka. Bazowym komponentem paneli jest ekologiczny filc poliestrowy PETFELT powstały z przetworzonych butelek PET. Dzięki temu innowacyjnemu materiałowi kolekcja Groove łączy nietuzinkowy design z przemyślaną ergonomią.   W jej skład wchodzą panele ścienne, sufitowe, biurkowe oraz ścianki wolnostojące. Kolekcja paneli akustycznych ma za zadanie…

Tomek Augustyniak Panele akustyczne GROOVE

22/06/18 19:00 GW Domar

Kolekcja Groove to system paneli akustycznych Marbet Style zaprojektowany przez Tomasza Augustyniaka.
Bazowym komponentem paneli jest ekologiczny filc poliestrowy PETFELT powstały z przetworzonych butelek PET. Dzięki temu innowacyjnemu materiałowi kolekcja Groove łączy nietuzinkowy design z przemyślaną ergonomią.   W jej skład wchodzą panele ścienne, sufitowe, biurkowe oraz ścianki wolnostojące.
Kolekcja paneli akustycznych ma za zadanie zapewnić odpowiednią akustykę pomieszczenia, poprawiając zarazem jakość i efektywność pracy. Elementy systemu współpracują ze sobą w ramach pochłaniania dźwięku jak i jego izolacji, co potwierdzają badania akustyczne wykonane w laboratorium AGH w Krakowie.
Ciekawa forma paneli Groove, ich funkcjonalność oraz innowacyjność materiałowa zostały nagrodzone w trzech prestiżowych konkursach promujących polskie wzornictwo: Dobry Wzór, Top Design Awards , oraz Must Have. Potwierdzają one, że kolekcja paneli akustycznych Groove w pełni odpowiada wyzwaniom współczesnego biura zarówno w zakresie designu, dbałości o komfort akustyczny pracowników jak i otaczające nas środowisko.

Hey i Arch duetu Pawlak&Stawarski

22/06/18 19:00 GW Domar

Hey to alternatywa dla stołów z metalową podstawą – wykonany jest w całości z drewna naturalnego. Zaprojektowana z myślą o współczesnych restauracjach i food courtach, wpasuje się również w każde współczesne domowe wnętrze.

Hey i Arch duetu Pawlak&Stawarski

22/06/18 19:00 GW Domar

Krzesło i fotel ARCH cechują się ponadczasową elegancją. W formie nawiązują do klasyki, dzięki uproszczonym detalom zyskują współczesny charakter. Mocne podcięcia podstawy inspirowane arkadami, nawiązują do klasycznej architektury. Baza każdego z siedzisk jest w całości frezowana cyfrowo co pozwala na uzyskanie nieoczywistych, subtelnych kształtów niemożliwych do osiągnięcia tradycyjną metodą obróbki drewna. Oparcie eksponuje dużą połać naturalnego drewna, a zastosowanie sklejki ze zmienną grubością pozwala uzyskać subtelny wyraz mebla. Kolekcja świetnie odnajdzie się z prestiżowych przestrzeniach hoteli oraz eleganckich restauracjach i domowych wnętrzach.

Hey to alternatywa dla stołów z metalową podstawą – wykonany jest w całości z drewna naturalnego. Zaprojektowana z myślą o współczesnych restauracjach i food courtach, wpasuje się również w każde współczesne domowe wnętrze. Wszystkie wersje stołów z kolekcji HEY powstają z jednej wypraski. Szeroka sklejka cięta jest na trzy lub cztery elementy składowe nogi, tworząc odpowiednio podstawę trójnożną do stołów z okrągłym blatem oraz czteronożną do stołów z kwadratowym blatem. Nogi obu wariantów mogą być wykończone na dwa sposoby: półokrągły i ostry, zwężający się ku dołowi, stoły można wybarwiać całe w jednym kolorze lub oddzielnie bazę i blat – uzyskując zróżnicowany charakter mebla.

Idea rodziny stołów HEY bazuje na mądrym, zrównoważonym wykorzystaniu walorów technologii gięcia sklejki. Przy produkcji nogi z jednej formy, otrzymujemy cztery wersje stołów. Baza stołu stanowi elegancką formę a miejsce łączenia się nóg w kolumnę jest charakterystycznym detalem tego mebla.

Bartek Mejor Kolekcja Matrix

22/06/18 19:00 GW Domar

Kolekcja porcelany stołowej Matrix prod. Vista Alegre w Portugalii Projekt wpisuje się w wieloletnią współpracę z portugalskim producentem porcelany Vista Alegre. Motywem przewodnim kolekcji jest geometryczny wzór powtarzany w różnych wersjach na porcelanowych talerzach, misach i filiżankach. Dekoracja nawiązuje estetyką do japońskiej sztuki origami. Krucha i delikatna porcelana może czasami przypominać lekko przezroczysty papier. Inspiracja…

Bartek Mejor Kolekcja Matrix

22/06/18 19:00 GW Domar

Kolekcja porcelany stołowej Matrix
prod. Vista Alegre w Portugalii
Projekt wpisuje się w wieloletnią współpracę z portugalskim producentem porcelany
Vista Alegre. Motywem przewodnim kolekcji jest geometryczny wzór powtarzany w
różnych wersjach na porcelanowych talerzach, misach i filiżankach. Dekoracja
nawiązuje estetyką do japońskiej sztuki origami. Krucha i delikatna porcelana może
czasami przypominać lekko przezroczysty papier. Inspiracja papierem wynika
również z tego, że bardzo często autor pierwsze prototypy wykonuje właśnie z tego
materiału, a dopiero później odlewa formy w gipsie, a następnie w porcelanie.
„Matrix” wykorzystuje też możliwości współczesnych programów modelujących,
które ułatwiają tworzenie złożonych geometrycznych kształtów. Pierwotny projekt
został wymodelowany w programach CAD, a następnie „rozłożony” na pojedyncze,
płaskie elementy i sklejony w trójwymiarowy prototyp. Ostateczny model powstał w
technice druku 3D. Produkcja odbywa się poprzez wtłaczanie masy porcelanowej
pod ciśnieniem w specjalnych formach. Brzeg talerzy pozostaje nieszkliwiony, by
uwydatnić piękno matowej, białej porcelany.

Mowo Studio Monika Elikowska-Opala i Wojciech Opala

22/06/18 19:00 GW Domar

Projektanci zaprezentują najnowsze krzesła z kolekcji Fameg. MOWO studio zostało założone w 2010 roku przez Monikę Elikowską-Opala i Wojciecha Opalę.Sami projektanci mówią o sobie: „Interesują nas różne zjawiska i działania – od nowych technologii i materiałów po tradycyjne rzemiosło. Bliska jest nam estetyka prostoty. Wyznajemy zasadę aby zaprojektowane przedmioty nie były sezonowe, nie podlegały modom…

Mowo Studio Monika Elikowska-Opala i Wojciech Opala

22/06/18 19:00 GW Domar

Projektanci zaprezentują najnowsze krzesła z kolekcji Fameg. MOWO studio zostało założone w 2010 roku przez Monikę Elikowską-Opala i Wojciecha Opalę.Sami projektanci mówią o sobie:

„Interesują nas różne zjawiska i działania – od nowych technologii i materiałów po tradycyjne rzemiosło. Bliska jest nam estetyka prostoty. Wyznajemy zasadę aby zaprojektowane przedmioty nie były sezonowe, nie podlegały modom i pozostały niezmiennie funkcjonalne i atrakcyjne pomimo upływu czasu.”

Design Expo i Galeria Wnętrza

22/06/18 19:00 GW Domar

Włoski design to klasa sama w sobie. Podczas tegorocznej Nocy z Designem zobaczymy m.in.: mebel skrzyniowy ze szkła Rimadesio, fotel Molteni, biurko Poltrona, zestaw mebli Vitra oraz sofę Ligne Roset.

Design Expo i Galeria Wnętrza

22/06/18 19:00 GW Domar

Włoski design to klasa sama w sobie. Podczas tegorocznej Nocy z Designem zobaczymy m.in.: mebel skrzyniowy ze szkła Rimadesio, fotel Molteni, biurko Poltrona, zestaw mebli Vitra oraz sofę Ligne Roset.

Elżbieta i Sebastian Pietkiewicz

22/06/18 19:00 GW Domar

Kolekcje skupione wokół tematyki szkła.

Elżbieta i Sebastian Pietkiewicz

22/06/18 19:00 GW Domar

ILLUSION

Kolekcja pokazuje dwie odrębne techniki dekorowania szkła – na gorąco w procesie wydmuchiwania i formowania szkła tzw. „Optyk” oraz tradycyjną, polegającą na ręcznym szlifowaniu szkła kryształowego . Falująca optyczna dekoracja znajduje się wewnątrz naczynia, natomiast z zewnątrz pokryta jest szlifem zwanym „Spitzstein”  Szorstkie ,ostre i chropowate szkło w dotyku  spotyka się miękkim i delikatnym wizualnym złudzeniem wirującego wnętrza karafki.

WAZONY „TA KULKA” , „THIS BALL”

To połączenie ręcznie formowanych na gorąco szklanych kulek z różnymi kolorowymi frytami z bezbarwnym szkłem dmuchanych do formy. Każdy jest inaczej zdobiony i jest różnej wysokości. Szlif jest „niedoskonały” jako ukłon dla pracy ręcznej zdobników, którzy na takie niedoskonałości nie mogą sobie pozwolić przy seryjnej produkcji.

Proj. Elżbieta Trzewiczek-Pietkiewicz

SZKLANKA „KUBEK” KARAFKA „BUTELKA DO MLEKA”

Inspiracją do stworzenia projektu szklanki był ceramiczny kubek,  który pochodzi z czasów dzieciństwa autora, dawniej  popularny na stołówkach i w barach mlecznych PRL-u. Kształt  szklanki pozwala na umieszczenie jednej w drugą, co zmniejsza  powierzchnię  ekspozycji, a jednocześnie pozwala na własną kompozycję  składającą się  z różnych zdobin.

ELŻBIETA TRZEWICZEK PIETKIEWICZ

Dyplom na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu u profesora Ludwika Kiczury i Kazimierz Pawlaka na Wydziale Szkła Artystycznego i Użytkowego oraz Podyplomowe Studia Aranżacji Przestrzeni Widowiskowej na Wydziale Architektury Wnętrz. Od 2008 roku nauczyciel przedmiotów zawodowych na kierunku technik technologii szkła. Od 2014 projektant w Hucie Szkła Julia w Piechowicach. Pasjonatka technologii i produkcji szkła artystycznego i użytkowego. Zajmuje się szkłem i ceramiką artystyczną. Ma w swoim dorobku liczne realizacje scenograficzne oraz aranżacje wnętrz. W 2017 roku otrzymała wyróżnienie „Must have” za kolekcję „Blanca” na Łódź Design Festival.

Brała udział w dwóch indywidualnych wystawach w Polsce i ponad trzydziestu wystawach zbiorowych w Polsce, Czechach, Rumuni oraz Francji

SEBASTIAN PIETKIEWICZ

Dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, 2001. Podyplomowe Studium Przestrzeni Scenicznej na Wydziale Architektury Wnętrz ASP we Wrocławiu, 2003.

Po studiach pracował jako projektant w hutach szkła: Huta Szkła Kryształowego “Sudety” w Szczytnej, Huta Szkła Gospodarczego Ząbkowice w Dąbrowie Górniczej, Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach oraz Huta Szkła Gospodarczego Zawiercie w Zawierciu. Od 2013 roku jest głównym projektantem w Hucie Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach. We współpracy z Leroy Merlin i Instytutem Wzornictwa Przemysłowego zaprojektował modułowe doniczki w ramach kampanii “Dobrze Zaprojektowane”, 2011. Wyróżnienie “Must Have” za kolekcję “Metropolis”, oraz za Zestaw Śniadaniowy nr 1 wchodzący w skład kolekcji “Polski Stół”, Łódź Design Festival, 2016. Wyróżnienie Must Have za kolekcję Blanca 2017.

Udział w wystawach zbiorowych :

w Czechach, Polsce, Rumuni, Francji , Niemczech, USA oraz Seulu , m.in.: “Polski Stół”,na Łódź Design Festival 2015, “Polski Stół” na Wanted Design, Nowy Jork 2016, “Kultowe formy” na Seoul International Hand made Fair 2017.  Międzynarodowy festiwal designu „Czech design week” Praga 2017; „Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989” 2018 Muzeum Narodowe Kraków

Udział w wystawach indywidualnych:

Kultowe formy – Sebastian Pietkiewicz – wystawa zorganizowana w ramach projektu: Tak, kupuję polski design! – Galeria

Galeria BB, Kraków 2016

pokaz laserowy

22/06/18 21:30 poziom 1

Laser Lab Grupę Laser Lab tworzą absolwenci Politechniki Wrocławskiej, kierunków elektronicznych i informatycznych. Poznali się w kole naukowym MOS podczas realizacji Projektu P.I.W.O. Light Show. Polegał on na sterowaniu światłem w wieżowcu jednego z akademików w taki sposób, aby widoczne przez okna światła, zapalane i gaszone na zmianę w różnych pomieszczeniach, tworzyły na ścianie budynku…

pokaz laserowy

22/06/18 21:30 poziom 1

Laser Lab

Grupę Laser Lab tworzą absolwenci Politechniki Wrocławskiej, kierunków elektronicznych i informatycznych. Poznali się w kole naukowym MOS podczas realizacji Projektu P.I.W.O. Light Show. Polegał on na sterowaniu światłem w wieżowcu jednego z akademików w taki sposób, aby widoczne przez okna światła, zapalane i gaszone na zmianę w różnych pomieszczeniach, tworzyły na ścianie budynku niezwykłą animację. Wówczas po raz pierwszy zetknęli się ze sterowaniem oświetleniem w budynku. Po zakończeniu studiów postanowili robić to, w czym są najlepsi.

Obecnie Laser Lab specjalizuje się w nietypowych pokazach świetlnych i ma w tej dziedzinie spore doświadczenie. Łączą niesamowite pokazy laserowe ze sterowaniem oświetleniem budynku, często w towarzystwie muzyki. Każdy pokaz ma swój unikalny charakter. Ma motyw przewodni, nawiązanie historyczne lub zadany temat artystyczny.

Więcej informacji na:

www.laserslab.com

INNOWACYJNY POKAZ KONCEPCJI ARCHITEKTONICZNEJ IzerSKI RESORT

22/06/18 19:00 poziom 2

10 NOC z Dizajnem będzie doskonałą okazją do zaprezentowania Państwu najnowszej koncepcji architektonicznej inwestycji IzerSKI RESORT – apartamentowca o wysokim potencjale inwestycyjnym położonego u podnóża góry Świeradowiec w Świeradowie-Zdrój. Zapraszamy do biura sprzedaży DOMAR DEVELOPMENT na poziomie 2, gdzie wprowadzimy wszystkich zainteresowanych w wirtualny świat rzeczywistości 3D.  Szczegółowe wizualizacje nieruchomości oraz jej otoczenia stworzone przy…

INNOWACYJNY POKAZ KONCEPCJI ARCHITEKTONICZNEJ IzerSKI RESORT

22/06/18 19:00 poziom 2

10 NOC z Dizajnem będzie doskonałą okazją do zaprezentowania Państwu najnowszej koncepcji architektonicznej inwestycji IzerSKI RESORT – apartamentowca o wysokim potencjale inwestycyjnym położonego u podnóża góry Świeradowiec w Świeradowie-Zdrój.

Zapraszamy do biura sprzedaży DOMAR DEVELOPMENT na poziomie 2, gdzie wprowadzimy wszystkich zainteresowanych w wirtualny świat rzeczywistości 3D.  Szczegółowe wizualizacje nieruchomości oraz jej otoczenia stworzone przy współpracy z firmą VR Global, w ramach kampanii marketingowej przygotowanej przez agencję AdCookie – Digital Marketing, gwarantują niezapomniane wrażenia wizualno-estetyczne. Dodatkowym argumentem dla zwiedzających będzie możliwość zobaczenia i zainspirowania się w pełni urządzonymi wnętrzami apartamentowca IzerSKI RESORT w meble i dodatki dostępne w Galerii Wnętrz Domar.

„Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd idziemy” retoryczne pytania tegorocznej NOCY zyskają u nas rozstrzygnięcie, bowiem tam dokąd idziemy znajduje się zapierający widok oraz rozciąga się doskonała perspektywa na przyszłość …

Przyjdź, zapoznaj się z koncepcja architektoniczną IzerSKI RESORT i dołącz do wyjątkowego grona klientów, dla których stworzona zostanie przedsprzedażowa, dedykowana oferta specjalna.

Zapraszamy przed biuro sprzedaży DOMAR DEVELOPMENT, na poziomie 2.

Pracoffnia Tomasz Chołuj i Jerzy Gomółka Pikuś i meble z nieoczywistych materiałów

22/06/18 19:00 GW Domar

Pracoffnia to duet projektancki, który kocha zaskakiwać. Ich kolejna wystawa w Galerii Wnętrz Domar jest tego najlepszym przykładem. Dlatego przedstawiamy: PIKUŚ – TRIFLE Półka – moduł o wymiarach 100x40x25cm budujący wolnostojącą ściankę, regał. Możliwość stosowania narożników, zakrzywiającą ściankę pod kątem prostym. Liczba elementów zależna od potrzeb użytkownika. Wykonana w całości ze stali, malowana proszkowo, wszystkie…

Pracoffnia Tomasz Chołuj i Jerzy Gomółka Pikuś i meble z nieoczywistych materiałów

22/06/18 19:00 GW Domar

Pracoffnia to duet projektancki, który kocha zaskakiwać. Ich kolejna wystawa w Galerii Wnętrz Domar jest tego najlepszym przykładem. Dlatego przedstawiamy:
PIKUŚ – TRIFLE
Półka – moduł o wymiarach 100x40x25cm budujący wolnostojącą ściankę, regał.
Możliwość stosowania narożników, zakrzywiającą ściankę pod kątem prostym.
Liczba elementów zależna od potrzeb użytkownika.
Wykonana w całości ze stali, malowana proszkowo, wszystkie ścianki i półki modułu demontowalne.

Idea stworzenia wolnostojącej przegrody, kolorystycznie zbudowanej jedynie z podstawowych kolorów odwołuje sie do najprostszej formy budulcowej – prostopadłościanu.
Symboliczny wyraz podstawowych potrzeb

Prosta forma, podstawowe kolory, podstawowe potrzeby, minimalna cena.

MEBLE Z NIEOCZYWISTYCH MATERIAŁÓW

Meble stworzone z przypadkowych materiałów podczas nieprzypadkowej wizyty w markecie budowlanym.

Warsztaty WIRE ART z Malarnią Kreatywną Zapisy przez Facebooka

22/06/18 20:30 Strefa warsztatowa, 2 piętro 20

Zapraszamy mamy z dziećmi na wyjątkowe warsztaty Wire Art. Jest to technika kryjąca w sobie wyjątkowy potencjał twórczy. Drewienko z lasu, pożółkła karta z książki, stara mapa, nuty oraz odrobina wyobraźni otwierają możliwość wyczarowania niezwykłych światów i scen.

Zapisy przez Facebooka

Warsztaty WIRE ART z Malarnią Kreatywną

22/06/18 20:30 Strefa warsztatowa, 2 piętro 20

Zapisz się

Zapraszamy mamy z dziećmi na wyjątkowe warsztaty Wire Art. Jest to technika kryjąca w sobie wyjątkowy potencjał twórczy. Drewienko z lasu, pożółkła karta z książki, stara mapa, nuty oraz odrobina wyobraźni otwierają możliwość wyczarowania niezwykłych światów i scen. Warsztaty poprowadzi Malarnia Kreatywna, którą tworzą dwie utalentowane panie. Uczestnictwo w warsztatach, według nich,  to przygoda dająca możliwość odkrycia w sobie nowych zdolności i pasji. Poprzez stosowanie różnych technik plastycznych oraz narzędzi i tworzyw uczestnicy mogą czerpać satysfakcję ze spędzanego czasu i wynieść mnóstwo nowych doświadczeń.

 

Warsztat Przeznaczony jest dla 20 osób (Rodzic z Dzieckiem)

Wiek dziecka: 6+

czas trwania do 90 minut

Rozpoczęcie warsztatów o godzinie 20.30

Miejsce: Strefa warsztatowa 2 p.

Zapisy na warsztat odbywają się na naszym profilu facebookowym https://www.facebook.com/galeriawnetrzdomar/

 

Agnieszka Dusza – malarka, poetka, rysowniczka, pasjonatka ogrodnictwa i fotografii. Propagatorka idei twórczego i aktywnego życia blisko i w zgodzie z naturą. Jej dążeniem jest tworzyć i inspirować innych to tworzenia. Autorka projektu Zielonej Rowerowo-Pieszej Obwodnicy Wrocławia.

Aleksandra Nowacka – pseudonim artystyczny Karebi, z gruzińskiego „drzwi”, które otwierają kreatywny świat. Na co dzień wyznaje zasadę, że nic się nie zmarnuje, lecz jest inspiracją do stworzenia czegoś nowego. Z zamiłowania malarka i rękodzielniczka, zajmuje się malarstwem, kolażem, makramą, tkactwem, interesuje się także psychologią i ogrodnictwem.

Punkt widzenia Magdalena Kasprzyca i Szymon Hanczar HanczarStudio

22/06/18 19:00 GW Domar

Wrocławianie, akademicy i praktycy wzornictwa. Na 10 Noc z Desigenm przygotowują zupełnie nowy projekt. Będziemy więc świadkiem premiery.

Punkt widzenia Magdalena Kasprzyca i Szymon Hanczar HanczarStudio

22/06/18 19:00 GW Domar

Wrocławianie, akademicy i praktycy wzornictwa. Na 10 Noc z Desigenm przygotowują zupełnie nowy projekt. Będziemy więc świadkiem premiery.

Terma -premiery

22/06/18 19:00 GW Domar

Terma to polski producent grzejników łazienkowych i dekoracyjnych, grzałek, maszyn budowlanych oraz sprzętu rehabilitacyjnego. Podczas tegorocznej Nocy z Designem pokaże swoje najnowsze grzejniki dekoracyjne.

Terma -premiery

22/06/18 19:00 GW Domar

Terma to polski producent grzejników łazienkowych i dekoracyjnych, grzałek, maszyn budowlanych oraz sprzętu rehabilitacyjnego. Podczas tegorocznej Nocy z Designem pokaże swoje najnowsze grzejniki dekoracyjne.

Yamba Design and Simon Wood

22/06/18 19:00 GW Domar

Jacek Apiecionek zawsze pragnął tworzyć przydatne i praktyczne przedmioty chociaż wiele lat był perkusistą. Jak sam podkreśla, poszukiwał formy ekspresji, będącej uzupełnieniem ulotnego świata dźwięków.

Yamba Design and Simon Wood

22/06/18 19:00 GW Domar

Jacek Apiecionek zawsze pragnął tworzyć przydatne i praktyczne przedmioty chociaż wiele lat był perkusistą. Jak sam podkreśla, poszukiwał formy ekspresji, będącej uzupełnieniem ulotnego świata dźwięków. Dlatego kilka lat temu postanowiłem dodatkowo zająć się meblarstwem. Próbował tworzyć z różnych a z czasem zaczął doceniać walory naturalnego drewna. Jego unikalność, koloryt, naturalne piękno. W praktyce stolarskiej przekonał się, że dzięki największej staranności i przy zastosowaniu odpowiednich technik, potrafi wydobyć z drewna zaklęte w nim naturalne piękno. Dziś w jego pracowni króluje najlepsze liściaste drewno, a muzyka, której ciągle jest wierny, umila mu pracę.

FAMEG – NOWOŚCI Z SALONE DEL MOBILE 2018

22/06/18 19:00 GW Domar

Nowości kultowej już marki Fameg.

FAMEG – NOWOŚCI Z SALONE DEL MOBILE 2018

22/06/18 19:00 GW Domar

Wśród licznych zaprezentowanych nowości kultowej już marki Fameg zobaczymy, między innymi:

Candy

Rodzina stolików kawowych Candy to lekka, ażurowa konstrukcja, która w naturalny sposób łączy tradycyjne gięcie drewna, z najnowszą technologią cyfrowej obróbki, uzyskując detale o miękkich liniach eksponujące walory naturalnego drewna. Tralki nadają stolikom rzeźbiarską formę, odwołując się do estetyki lat 60′. Rodzinę tworzą dwa stoliki o różnych wysokościach i odmiennych kształtach blatów.

Hips

Seria siedzisk zaprojektowana z myślą o współczesnych restauracjach i food courtach, wpasuje się również w każde współczesne domowe wnętrze. W całości wykonane ze sklejek o zmiennej grubości to połączenie współczesnego eleganckiego designu z zaawansowaną technologią gięcia drewna. Zmiana grubości zastosowana w siedzisku oraz w nogach krzesła dodaje lekkości uwidaczniając cienkie krawędzie, jednocześnie zapewniając mocną konstrukcję. Miękkie, płynne linie siedziska nadają mu współczesny i przyjazny charakter. Siedziska występują w kilku wersjach: bez tapicerki, tapicerowanym siedziskiem lub w całości tapicerowanej.

Nino

Drewniane krzesełko Nino jest idealnie dopasowane do rozmiarów dziecka. Zostało zaprojektowane z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym. Charakterystyczne wyoblone sklejkowe oparcie z niewielkim ażurem daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Szeroko rozstawione nogi krzesełka nawet przy bardziej dynamicznej zabawie są stabilne i wytrzymałe.

Ulubione książki, klocki, czy puzzle znajdą miejsce w praktycznej skrzyni na zabawki, ten użyteczny mebel pomieści w swoich przegrodach sporo zabawek i ułatwi utrzymanie porządku.

Kolekcja Nino to krzesełko, stół, pojemnik na zabawki, wysokie krzesełko dla starszych dzieci oraz płotek pozwalający wydzielić strefę zabaw dla dzieci. Meble wykonane są z dbałością o detal, z naturalnych materiałów przyjaznych dla dziecka. Nino spodoba się zarówno dzieciom jak i rodzicom. Idealne do domu i do przestrzeni komercyjnych.

Rino

Wykonane z giętej sklejki i drewna bukowego, eleganckie krzesło z podłokietnikami. Dla miłośników nowoczesnej klasyki i ponadczasowych wzorów. Gięte oparcie płynnie przechodzi w podłokietniki, siedzisko oraz oparcie Rino tapicerowane są wysokiej jakości tkaniną, lity tył mebla prezentuje piękno naturalnego materiału jakim jest sklejka. To wygodna, solidna i wyrazista propozycja przeznaczona do hoteli, kawiarni, biur oraz wnętrz domowych.

Lava

Krzesło zostało wykonane z naturalnego drewna w połączeniu z tapicerowanym siedziskiem i oparciem. Występuje również w wersji z podłokietnikiem. Krzesła z tej kolekcji zostały zaprojektowane tak aby dobrze współgrały z wnętrzem utrzymanym w stylistyce klasycznej, ale też były idealne do aranżacji wnętrz nowoczesnych.

Charakteryzują się prostotą wykonania, formą, która połączyła w sobie cechy klasyczne z nowoczesnością, komfortem siedzenia i wysoką jakością materiałów użytych do ich wykonania.

Polar

Polar to elegancki mebel o współczesnym charakterze.
Zaprojektowany, aby zapewnić właścicielowi poczucie prywatności i bezpieczeństwa. Idealny do dzielenia powierzchni w pomieszczeniach „open space”.
Łącząc poszczególne elementy, projektanci wnętrz są w stanie stworzyć mikro architektury w jednej otwartej przestrzeni.

Struktura wewnętrzna wykonana z formowanej sklejki. Odporna piankowa wyściółka i wysokiej jakości tapicerka.

Dobry Tydzień Projektanta

22/06/18 19:00 GW Domar

Podczas tegorocznej Nocy z Designem zobaczymy efekt 6. edycji warsztatów „Dobry Tydzień Projektanta”.

Dobry Tydzień Projektanta

22/06/18 19:00 GW Domar

Podczas tegorocznej Nocy z Designem zobaczymy efekt 6. edycji warsztatów „Dobry Tydzień Projektanta”. Do udziału w niej zaproszono sześciu laureatów 10. edycji konkursu „Wizja Wypoczynku” oraz trzech producentów z regionu: Kler, Meble Jonczyk oraz Sit-Sit. Warsztaty dla młodych projektantów odbyły się w Dobrotece w Dobrodzieniu.

Celem warsztatów było umożliwienie młodym projektantom przedstawienia własnych wizji mebli oraz ich zrealizowanie w warsztatach produkcyjnych.

Utworzone grupy projektowe miały za zadanie stworzenie mebli w stylistyce skandynawskiej. Następnie uczestnicy udali się z wizytą do zakładów produkcyjnych partnerów, gdzie zapoznali się ze stosowanymi w nich rozwiązaniami technologicznymi. Kolejnym krokiem było przygotowanie prototypów we współpracy z wykonawcami,

Zespół Agnieszki Kowal i Wioletty Szymczyk w zakładzie Meble Kler Piotr Kler opracowywał wzorniczo nową kanapę 3-osobową, zawierającą w sobie funkcje spania codziennego. Innowacyjnie rozwiązały możliwość regulowania oparcia umożliwiającego korzystanie z mebla zarówno osobom
o wysokim jak i niskim wzroście.

W zakładzie Meble Jonczyk nad meblem skrzyniowym pracowały Małgorzata Płoskońska i Dagmara Pająk. Współpraca ta zaowocowała realizacją komody i lampy, które mogą tworzyć jeden mebel, ale mogą również funkcjonować jako niezależne moduły.

 

Sit Sit we współpracy z projektantkami Pauliną Sobczyk i Agnieszką Pluszczewicz opracowało trzy rozwiązania miękkich siedzisk. Zrealizowano pufy pełniące funkcje stołka a także mobilne legowisko pozwalające z 13-metrowego węża kształtować fantazyjne formy.

Porcelana Kristoff

22/06/18 19:00 GW Domar

Cztery kolekcje porcelany Kristoff.

Porcelana Kristoff

22/06/18 19:00 GW Domar

 

 

Circus

Serwis zaprojektowany dla wytwórni porcelany Kristoff. Inspiracją kolekcji stał się cyrk. W projekcie wykorzystano tradycyjną zastawę stołową, na którą naniesione jest szlachetne złoto i motyw cyrku. Klasyczny fason został ożywiony postaciami z aren. Na talerzykach i filiżankach tańczą baletnice, klauni i kuglarze. Jest to próba zatrzymania odchodzącej tradycji cyrkowej na szlachetnym materiale, jakim jest delikatna i krucha porcelana. Jednocześnie zestaw jest na wskroś nowoczesny, kolorowy i magiczny. Kolekcja Circus zdobyła wyróżnienie Must Have na Łódź Design Festival 2012 oraz nominację Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej do Wydarzenia Roku.

Marek Mielnicki

Projektant, grafik, fotograf, muzyk amator. Ukończył Politechnikę Poznańską oraz Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jest twórcą wszechstronnym. Jako grafik specjalizuje się w małych formach, ilustracjach, tworzeniu identyfikacji wizualnych, layoutów magazynów i stron internetowych. Ale projektuje także przedmioty użytkowe i wnętrza. Nie boi się eksperymentować z różnymi materiałami i formami.  Dużą wagę przykłada do recyklingu, dlatego w 2012 założył firmę Boxeme Steel Tailors, która przetwarza używane kontenery morskie w różnego rodzaju obiekty użytkowe – punkty sprzedaży, biura obsługi klienta, showroomy, sklepy, piwiarnie i lokale gastronomiczne. Z Joanną Miklaszewską i Radkiem Spassówką tworzył grupę artystyczną Minilabiści. Obecnie mieszka i tworzy w Warszawie. Prowadzi multidyscyplinarne studio projektowe Veryniceworks oraz koszulkowy label Shirtee.

GREAT INVENTORS

Kolekcja zaprojektowana dla marki Kristoff. Jest hołdem dla odchodzących w zapomnienie przedstawicieli humanizmu. Współczesne grafiki naniesione na porcelanową zastawę z kolekcji „Fryderyk”  (produkowanej w wałbrzyskiej fabryce porcelany nieprzerwanie od 1936 roku), przedstawiają wizerunki postaci takich jak Nikola Tesla, Ada Lovelace, Claude Levi-Strauss,  czy Lou Salome. Towarzyszą im ponadczasowe cytaty umieszczone obok sylwetek autorów. Projekt zyskał uznanie zarówno w kraju jak i za granicą. Otrzymał wyróżnienie – Must have! Na Łódź Design Festival w 2013 roku. Kolekcja była również prezentowana m.in. na Festiwalu Przemiany w Warszawie (2013 r.),  Salone Internationale de Mobile (2013 r.), wystawie Od „Kristera do Kristoffa“ we Wrocławiu (2013 r.) oraz  „Inno Design Tech Expo” w Hong Kongu (2013 r.)

KAJA KUSZTRA

Mieszka i pracuje w Warszawie. Ukończyła Wydział Wzornictwa Przemysłowego na ASP w Warszawie w pracowni dr Artura Frankowskiego, wcześniej studiowała filozofię. Zajmuje się grafiką wydawniczą, ilustracją i tożsamością marki. Razem z Joanną Jurczak współtworzyła radio internetowe Late 90s Bedroom.

CRAFTMASTER

Porcelana jest szlachetnym, lecz trudnym technicznie medium dla dekoracji. Jezierski do porcelany podszedł (pod względem techniki artystycznej) bardzo klasycznie, jednak odwołał się do wydawałoby się do zupełnie nieprzystającego tworzywa, jakim jest tkanina (użycie estetyki hafciarskiej). Przenikanie się klasycznego fasonu porcelany, jako środka przekazu, z awangardową formą wizualną, kojarzącą się nieco z surrealizmem, daje doskonały przykład sztuki ponowoczesnej, znajdującej zastosowanie we współczesnym wzornictwie użytkowym.

TYMEK JEZIERSKI

Rysownik, ilustrator, plakacista o artystycznym zacięciu. Jego najbardziej rozpoznawalne projekty to m.in. seria plakatów imprez dla klubokawiarni Chłodna 25 w Warszawie, a także rysunki do komiksu na temat powstania warszawskiego „Ostatni koncert”. Jest członkiem agencji ILLO, zrzeszającej czołowych polskich ilustratorów, a także jednym z artystów wymienionych w rankingu 200 najlepszych ilustratorów na świecie według „Lürzer’s Archive”.  Tymek Jezierski prezentuje bardzo zdecydowane i niezwykle intrygujące podejście do projektowania graficznego. Pracuje na wielu płaszczyznach: od czasopism i publikacji książkowych po projekty realizowane w przestrzeniach publicznych i domowych. Jest jednym z artystów współpracujących z Kiss My Wall – agencją wykonującą na zamówienie murale we wnętrzach.

 

WHITE BREAKFAST

Inspiracją dla kolekcji „White breakfast” była biel, bazowy kolor porcelany. Biel uzupełniona jest o delikatne elementy w kolorach pastelowych. Materia porcelany dzięki temu staje się medium dla przekazu artystycznego, a te dwa elementy mieszają się i wzajemnie przenikają, jak mleko w porannej kawie. Grafiki budzą pozytywne skojarzenia i dobrze, pozytywnie nastrajają na przyjemny i spokojny początek dnia… Aż się chce powiedzieć „Smacznego!”.

MAGDA PILACZYŃSKA

Graficzka i ilustratorka z Warszawy. Ma szczególny sentyment do porcelany. W jej twórczości dużo jest inspiracji latami sześćdziesiątymi. Stosuje graficzne układy kolażowe z widocznym wpływem polskiej szkoły plakatu. Łączy nie tylko techniki, ale także materiały.

Mirek Antoniewicz i Sylwia Gulewicz – Słońce i wiatr

22/06/18 19:00 GW Domar

Przestrzenna instalacja malarska (olej na płótnie) autorstwa Mirka Antoniewicza. Autorem aranżacji przestrzeni wokół kompozycji, jest Sylwia Gulewicz-Wysocka. Motywem utworzenia instalacji malarskiej jest fragment wiersza Czesława Miłosza Słońce.

Mirek Antoniewicz i Sylwia Gulewicz – Słońce i wiatr

22/06/18 19:00 GW Domar

Słońce i wiatr

Przestrzenna instalacja malarska (olej na płótnie) autorstwa Mirka Antoniewicza. Autorem aranżacji przestrzeni wokół kompozycji, jest Sylwia Gulewicz-Wysocka. Motywem utworzenia instalacji malarskiej jest fragment wiersza Czesława Miłosza Słońce. Ogród wypełniają kwitnące rośliny, a słońce odgaduje drogę bawiących się dzieci – dziewczynki i chłopca. Anemony będące symbolem nieskończonej miłości, nazywane również kwiatami wiatru, zajmują szczególne miejsce w cyklu. Mity greckie opisują ich powstanie jako wynik tragicznej miłości Afrodyty do Adonisa.

 

Mirek Antoniewicz

Malarz, artysta plastyk. Ukończył wrocławską Akademii Sztuk Pięknych, mieszka i pracuje we Wrocławiu. Redaktor kwartalnika literacko-artystycznego „sZAFa”. Jest członkiem  międzynarodowego ruchu artystyczno-literackiego, Immagine&Poesia w Turynie oraz Związku Polskich Artystów Plastyków.

 

Sylwia Gulewicz-Wysocka

Architekt. Studiowała na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Zajmuje się projektowaniem architektonicznym i aranżacją wnętrz. Od wielu lat współtworzy  Noc z Designem w Galerii Wnętrz Domar.

 

Barwy ze słońca są. Bo ono nie ma

Żadnej osobnej barwy, bo ma wszystkie.

I cała ziemia jest niby poemat,

A słońce nad nią przedstawia artystę (…).

(Czesław Miłosz, Słońce)

Paweł Totoro Adamiec – KRÓLOWIE NADBUŻAŃSCY

22/06/18 19:00 GW Domar

Dwa cykle fotografii kostiumowej KRÓLOWIE NADBUŻANSCY z udziałem seniorów i dzieci, powstałe na V i VI Land Art Festiwal w 2015 i w 2016 roku, to opowieść o przemijaniu i wielowymiarowej relacji ludzi z przyrodą.

Paweł Totoro Adamiec – KRÓLOWIE NADBUŻAŃSCY

22/06/18 19:00 GW Domar

Dwa cykle fotografii kostiumowej KRÓLOWIE NADBUŻANSCY z udziałem seniorów i dzieci, powstałe na V i VI Land Art Festiwal w 2015 i w 2016 roku, to opowieść o przemijaniu i wielowymiarowej relacji ludzi z przyrodą. Tytułowi królowie, w swej wizualnej oprawie łączą cechy różnych kultur, co jest odwołaniem do etnicznej złożoności Podlasia. Naturalne materiały wykorzystane w kostiumach są odniesieniem do archetypu człowieka pierwotnego oraz tradycji folkowych opartych na inspiracjach ze świata zwierząt i roślin, jak i ludowych wierzeniach. Efemeryczność zastosowanych form koresponduje z zanikającą kulturą wsi oraz przemijającymi wielopokoleniowymi tradycjami. Kompozycja portretów ma na celu budzić skojarzenia z ikonami czy obrazami świętych, wprowadzając w prace wymiar duchowy. Królowie nadbużańscy to również rodzaj fotograficznego paradokumentu, gdzie granice pomiędzy prawdą i fikcją przenikają się, tworząc historię o „społecznościach odciętych”, żyjących w swoim tempie i na własnych zasadach.

KRÓLOWIE NADBUŻAŃSCY

5 Land Art Festiwal (2015)
Fotografie/kostiumy: Paweł Adamiec
Asysta: Łukasz Maj, Dominik Zimny

Projekt miał na celu aktywizację wiekowych mieszkańców wsi położonych nad Bugiem. Zależało mi na pokazaniu ich otwartości i dystansu do życia, poprzez stworzenie serii portretów obrazujących nierealną dynastię władców Podlasia. W trakcie trwania festiwalu wykonałem kostiumy, nawiązujące stylistyką do królewskich atrybutów. Stroje powstawały głównie z materiałów naturalnych takich jak trawy, polne kwiaty, kora czy suszone owoce.

Bohaterowie cyklu w trakcie trwania sesji, dzielili się niezwykłymi historiami dotyczącymi ich życia oraz losów nadbużańskich okolic. W opowieściach ukazywali zupełnie inną, wręcz odrealnioną rzeczywistość, a siebie samych często określali, jako społeczność odciętą.

Często wracającym tematem był problem wyludnienia się ich rodzimych wsi oraz zubożenie społeczności. Mieszkańcy wskazywali także na brak jakichkolwiek form rozrywki, uwzględniających osoby starsze. Rozmowom towarzyszył zawsze wątek śmierci, traktowanej bardzo naturalnie – oswojonej i niestrasznej.

KRÓLOWIE NADBUŻANSCY CZĘŚĆ 2

6 Land Art Festiwal (2016)
Fotografie/kostiumy: Paweł Adamiec
Asysta: Łukasz Maj

Cykl fotografii „Królowie nadbużańscy cześć 2” jest kontynuacją projektu z 2015 roku. Aby rozwinąć i dopełnić historię nierzeczywistej, wielopokoleniowej, dynastii władców Podlasia, w prace włączyłem dzieci ze wsi położonych w dolinie Bugu. W wykonanych przeze mnie w trakcie festiwalu kostiumach, ponownie dominowała przyroda, jako największa wartość tych terenów.

Przebieg drugiego cyklu znacznie różnił się od pierwszej części, zarówno pod względem metod czy atmosfery, jak i dużo większego tempa pracy. Nie było już melancholijnie, wspominkowo i wzruszająco, a raczej energetycznie i spontanicznie. Rozmawialiśmy o zabawach na wsi, sposobach spędzania czasu, o codziennych trudnościach i obowiązkach. Kontakt z młodym pokoleniem mieszkańców Podlasia, pokazał mi kolejne, niezwykle fascynujące oblicze doliny Bugu.

PAWEŁ TOTORO ADAMIEC (1982)

Architekt krajobrazu, artysta wizualny, fotograf, charakteryzator. Wykładowca KUL i Lubelskiej Szkoły Fotografii. Opiekun kierunku florystyka w SPPSS. Swoje prace publikował w wielu światowych i polskich wydawnictwach i portalach (takich jak Wysokie Obcasy, Duży Format, National Geographic, Make-Up Artist Magazine, Szeroki Kadr). Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in.: Żurawie 2011, Blog Vogue Italia 2012, Gardenia 2015 (+Garden Concept), Człowiek Roku 2016 – kategoria kultura. Autor okładki do pierwszej polskiej encyklopedii mody Fashion Book Poland oraz katalogu polskiego wzornictwa POLISH DESIGN. Członek Fundacji Kultury Audiowizualnej Beetle.pl oraz Agencji Multimedialnej Kaiju.pl.

Jest autorem projektów aktywizacyjnych, włączających w działania artystyczne różne grupy wiekowe i społeczne oraz twórcą wielkoformatowych instalacji artystycznych sytuowanych w przestrzeniach publicznych miasta. Prowadzi cykle „warsztatów kreatywnych” obejmujących tematyką fotografię, charakteryzację i inne sztuki wizualne. Specjalizuje się w projektowaniu i kształtowaniu terenów osiedli mieszkaniowych oraz w designie miejskim. Prowadzi badania dotyczące estetyzacji tych terenów oraz znaczenia i doboru oraz udziału roślinności w strukturach ekologicznych miasta.

Podstawy wiedzy przyrodniczej i artystycznej zdobył na architekturze krajobrazu KUL. Fotografiką kreatywną zaczął zajmować się w 2009 roku. Na potrzeby sesji zdjęciowych wykonuje kostiumy, makijaże, fryzury i scenografie, sięgając po nietypowe materiały i mieszane techniki pracy. Inspiracji szuka w przyrodzie, muzyce i baśniach oraz świecie mody. W swoich pracach ukazuje mocno zniekształconą, teatralną rzeczywistość. Szczególną uwagę zwraca na emocjonalny wymiar zdjęć oraz dowolność ich interpretacji.

KONTAKT: adamiec.totoro@gmail.com

www.paweladamiec.pl

www.facebook.com/Totoro.Adamiec

www.youtube.com/user/paweladamiec

Aga Gonczarek – JA ODKRYTA

22/06/18 19:00 GW Domar

Zapraszam kobiety do przyjrzenia się sobie i zweryfikowania myślenia o sobie samej. Życzliwe spojrzenie ma niezwykłą moc przemiany, a dzięki stworzonym portretom zachowasz to przeżycie na zawsze.

Aga Gonczarek – JA ODKRYTA

22/06/18 19:00 GW Domar

Agnieszka Gonczarek (ja-odkryta.pl) stworzyła projekt fotograficzny poświęcony kobietom. Jak sama mówi: „fotografuję kobiety takie jak każda z nas. Kobiety, które decydują się na niezwykłe przeżycie odkrywania swojego Ja, nieprzefiltrowanego przez dotychczasowe wyobrażenia na własny temat. Często poświęcając czas innym zapominamy poświęcić go także sobie. Dlatego stworzyłam “Ja odkryta”. To projekt fotograficzny, w którego centrum jesteś właśnie Ty.
Zapraszam kobiety do przyjrzenia się sobie i zweryfikowania myślenia o sobie samej. Życzliwe spojrzenie ma niezwykłą moc przemiany, a dzięki stworzonym portretom zachowasz to przeżycie na zawsze.” Podczas tegorocznej Nocy z Designem zobaczymy nowe, fascynujące portrety kobiet w obiektywie Agnieszki.

Warsztaty Biosfera w słoiku z Zieloną Wroną Zapisy przez Facebooka

22/06/18 21:00 Strefa warsztatowa, 2 piętro 10

Zielonej Wrony uczestnikom Nocy z Designem nie trzeba specjalnie przedstawiać. Ta pasjonatka zielonych kompozycji i miniaturowych „lasów” w słoju po raz kolejny poprowadzi warsztaty, podczas których uczestnicy wyczarują biosferę zamkniętą w szkle.

Zapisy przez Facebooka

Warsztaty Biosfera w słoiku z Zieloną Wroną

22/06/18 21:00 Strefa warsztatowa, 2 piętro 10

Zapisz się

Zielonej Wrony uczestnikom Nocy z Designem nie trzeba specjalnie przedstawiać. Ta pasjonatka zielonych kompozycji i miniaturowych „lasów” w słoju po raz kolejny poprowadzi warsztaty, podczas których uczestnicy wyczarują biosferę zamkniętą w szkle.

Warsztat Przeznaczony jest dla 20 osób (Rodzic z Dzieckiem)

czas trwania do 90 minut

Rozpoczęcie warsztatów o godzinie 21.00

Miejsce: Strefa warsztatowa 2 p.

Zapisy na warsztat odbywają się na naszym profilu facebookowym https://www.facebook.com/galeriawnetrzdomar/

 

Warsztaty z Pracownią Kunszt Zapisy przez Facebooka

22/06/18 21:00 Strefa warsztatowa, 2 piętro 20

Warsztat Przebłysk Designu prowadzony przez Adama Borkowskiego z pracowni Kunszt.

Zapisy przez Facebooka

Warsztaty z Pracownią Kunszt

22/06/18 21:00 Strefa warsztatowa, 2 piętro 20

Zapisz się

Warsztat Przebłysk Designu prowadzony przez Adama Borkowskiego z pracowni Kunszt.

Zadaniem uczestników będzie  zaprojektowanie  i wykonanie świeczników do zaproponowanych świeczek przy użyciu: blachy miedzianej, drutu miedzianego. puszek, kapsli itp. Swoje dzieła warsztatowicze zabiorą oczywiście do domu.

Warsztat przeznaczony jest dla 20 osób

Na warsztat zapraszamy do strefy warsztatowej na 2 piętrze

Czas trwania warsztatu  90 min

Rozpoczęcie warsztatów: 21.00

Zapisy na warsztat odbywają się na naszym profilu facebookowym https://www.facebook.com/galeriawnetrzdomar/

Warsztat Fotograficzny z Miłoszem Polochem Zapisy przez Facebooka

22/06/18 20:30 IWC, 1 piętro 15

W salonie IWC na 1 p. Miłosz Poloch, fotograf, zapozna uczestników z tajnikami fotografii wnętrz. Pod jego okiem będzie można zrobić fotografie telefonem przy uwzględnieniu wskazówek technicznych prowadzącego.

Zapisy przez Facebooka

Warsztat Fotograficzny z Miłoszem Polochem

22/06/18 20:30 IWC, 1 piętro 15

Zapisz się

W salonie IWC na 1 p. Miłosz Poloch, fotograf, zapozna uczestników z tajnikami fotografii wnętrz. Pod jego okiem będzie można zrobić fotografie telefonem przy uwzględnieniu wskazówek technicznych prowadzącego. Ale to nie koniec atrakcji, najlepsze fotografie zostaną nagrodzone Ploppikami czyli miniaturami kultowego Ploppa Oskara Zięty. A Ploppy pełnowymiarowe będą bohaterami sesji w pięknych aranżacjach salonu IWC HOME.

Warsztat Przeznaczony jest dla 15 osób

czas trwania do 45 minut

Rozpoczęcie warsztatów o godzinie 20.30

Zapisy na warsztat odbywają się na naszym profilu facebookowym https://www.facebook.com/galeriawnetrzdomar/

 

O Prowadzącym:

Miłosz Poloch Photography & video

Fotograf prasowy i studyjny. Stale współpracuje z ogólnopolską agencją fotografii prasowej REPORTER. Publikował zdjęcia w tygodnikach: „Wprost”, „Polityka”, „Newsweek”, „Przekrój” oraz ogólnopolskich gazetach codziennych takich jak: „Dziennik Gazeta Prawna” czy „Rzeczpospolita.

KONCERT OTTAVO RICHTER

22/06/18 21:30 PARKING GW DOMAR

Grupa muzyczna pochodząca z Mediolanu. Muzycy lubią bawić się rytmami i stylami, łączą różne gatunki: funk, latin, jazz, blues, rock, dance, bossa nova, punk.

KONCERT OTTAVO RICHTER

22/06/18 21:30 PARKING GW DOMAR

Grupa muzyczna pochodząca z Mediolanu. Muzycy lubią bawić się rytmami i stylami, łączą różne gatunki: funk, latin, jazz, blues, rock, dance, bossa nova, punk. Wszystko zaczęło się w latach dziewięćdziesiątych w Mediolanie, kiedy to Luciano Macchia (puzon) i Raffaele Kohler (trąbka), którzy razem studiowali w konserwatorium muzycznym, zapragnęli grać własną muzykę. Współpracowali z rozmaitymi muzykami, skład zespołu zmieniał się kilkakrotnie, ale ostatecznie przyłączyli się do nich bracia Paolo Xeres (perkusja) i Marco Xeres (bas), a także Domenico Mamone (saksofon barytonowy) i Alessandro „Kape” Sicardi (gitara, wokal) i w takim składzie grają do dziś. Do tej pory nagrali 5 płyt. Ostatnia „GIF” została wydana w 2016 roku.

KONCERT Chilla Quartet

22/06/18 21:00 SALON KLER, POZIOM 2

Chilla Quartet to niebanalna formacja, która obok miłości do muzyki postawiła sobie cel – odkryć to co znane na nowo, zaskoczyć odbiorców i zarażać dobrą energią.

KONCERT Chilla Quartet

22/06/18 21:00 SALON KLER, POZIOM 2

Cztery klasyczne instrumenty, nowoczesne brzmienia, elektryzujący wokal i nietuzinkowe aranżacje – tak najprościej można opisać charakter Chilla Quartet. Żeński kwartet smyczkowy tworzą cztery młode, żywiołowe kobiety. Na ich scenie dominuje nowoczesność – dzięki niej pozwalają słuchaczom poznać na nowo ulubione utwory, ale też pokazują, że współczesna muzyka może brzmieć dobrze również dla konesera klasycznych brzmień. Nietypowe aranżacje, to nie jedyne, czym zespół potrafi zaskoczyć. Kwartet na scenie przeobraża się w trio smyczkowe, które tworzy tło dla głębokiego głosu Pauliny Lulek – Zielińskiej. Wokalistka i altowiolistka doskonale odnajduje się w roli frontmanki. Chilla Quartet to niebanalna formacja, która obok miłości do muzyki postawiła sobie cel – odkryć to co znane na nowo, zaskoczyć odbiorców i zarażać dobrą energią.

  • Joanna Zagajewska – skrzypce I
  • Magdalena Środula – skrzypce II
  • Paulina Lulek-Zielińska – altówka / wokal
  • Katarzyna Wrona – wiolonczela